Tomas Bičiūnas, LR Seimo narys.

Lietuvos gyventojai nuosekliai skatinami pasikeisti savo neefektyvius šilumos gamybos įrenginius (pvz. kieto kuro ) ženkliai efektyvesniais įrenginiais (pvz. oras-vanduo šilumos siurbliai ir kt.) ar šilumos gamybai naudojančius atsinaujinančių išteklių energiją.

2020 m. liepos 16 d. į mane kreipėsi Kėdainių apygardos gyventojas, teigdamas, kad negavo tikslios informacijos iš atsakingos įstaigos. „Sveiki, ketinu įsigyti šilumos siurblį, bet APVA parama, kuri buvo nuo 2019 iki 2021, pasibaigė ir APVA atstovai telefonu daugiau jokios informacijos nesuteikia…“. Manau, tokie klausimai yra aktualūs daugeliui mūsų, kurie vis dar naudoja iškastinį kurą naudojančius šilumos gamybos įrenginius ir nori juos pasikeisti bei gauti kompensaciją. Kreipiausi į LR energetikos ministeriją ir LR aplinkos ministeriją klausdamas: Ar yra vykdomas katilų keitimo kompensacijos mechanizmas? Ar jis bus pratęstas? Jei bus, kada ir kur galima kreiptis dėl pareiškinių dokumentų?

Energetikos ministerija teigia, jog šiuo metu jau išnaudotos visos finansavimo lėšos, kurios buvo suplanuotos pagal 2014–2020 m. veiksmų programos priemonę „Katilų keitimas namų ūkiuose“. Tačiau preliminariai planuojama, kad teikti paraiškas efektyviems šilumos gamybos įrenginiams įsirengti, įskaitant ir šilumos siurblius, pagal 2021–2027 m. veiksmų programos investicijas, gyventojai galės 2022 m. antrame pusmetyje. Taip pat ministerija nurodo, jog gyventojai bus skatinami keisti katilus namų ūkiuose ir KKP (Klimato kaitos programa) lėšomis, kurias administruoja aplinkos ministerija.

Gyventojams iš šios programos yra rezervuoti 3 milijonai eurų. Daugiabučių namų gyventojai ir individualiųjų namų savininkai galės teikti prašymus Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms nuo rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 31 d. Maksimalus kompensacinės išmokos dydis pareiškėjui siekia iki 14,5 tūkst. eurų. Jas galės gauti daugiabučiuose ir vieno ar dviejų butų individualiuose namuose gyvenantys asmenys, kurie būstą šildo dyzelinių krosnių kuru, gamtinėmis dujomis, anglimi, durpių briketais ir pan., ir taršų katilą nori pakeisti 5 klasės biokuro katilu ar šilumos siurbliu, kurių energijos šaltinis – bioterminė, hidroterminė arba aeroterminė energija (oras – oras, oras – vanduo, žemė – vanduo, vanduo – vanduo). Aplinkos projektų valdymo agentūra rugsėjo 1 d. skelbs jau antrą šiemet kvietimą taršių katilų keitimui.

Kviečiu gyventojus atkreipti dėmesį į pateiktą informaciją ir pasinaudoti kompensacijos išmokomis, keičiant šiumos gamybos įrenginius savo namuose.

Užs. Nr. 108