Per pastaruosius trejus metus Kėdainių rajono savivaldybė miesto ir rajono gatvių apšvietimo atnaujinimo darbams skyrė 285 tūkstančius eurų. O pokyčius jau spėjo pastebėti daugelis gyventojų – Kėdainių pagrindinės gatvės jau daugiau nei dvejus metus yra apšviestos pažangiais ir elektrą taupančiais šviesos diodų (LED) šviestuvais, taip pat gatvių apšvietimo modernizavimo darbai vyksta ir kitose rajono vietose.

Pasak Kėdainių rajono mero S. Grinkevičiaus, apšvietimo sistemas buvo būtina atnaujinti ne tik siekiant taupyti rajono biudžeto lėšas, bet ir dėl gyventojų saugumo.

„Įsigijus elektros energijos taupymo paslaugą ir pakeitus net 1 119 senų šviestuvų į LED, lempoms net ir šviečiant visą naktį, pavyksta sutaupyti per 60 proc. elektros energijos. Taigi, tokiu būdu taupomos ir rajono biudžeto lėšos“, – pabrėžė Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Pastaruoju metu pripažįstama, kad LED technologija yra geriausia ir pažangiausia. LED lempos vertinamos ne tik dėl ilgaamžiškumo ir taupumo. Jos atsparios mechaniniam poveikiui, vibracijai, gali šviesti esant aplinkos temperatūrai nuo -40 iki +185 laipsnių Celsijaus, nespinduliuoja žalingų regėjimui spindulių, neišskiria šilumos, joms nekenkia dažnas įjungimas ar išjungimas, taip pat šių produktų sudėtyje nėra kenksmingų dujų ar gyvsidabrio.

Skyrė po 119 tūkstančių eurų

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir turto skyriaus vedėjos Audronės Naujalienės teigimu, per pastaruosius trejus metus miesto ir rajone esančių gyvenviečių gatvių apšvietimo darbams skirta beveik trečdalis milijono eurų.

Nuo 2015 metų Kėdainių rajono seniūnijų gyvenviečių apšvietimui skiriama trečdaliu daugiau lėšų, nei ankstesniais metais, o atsižvelgiant į gyventojų poreikius prailgintas apšvietimo laikas.

Taip pat jau ketvirtus metus nuo 2015 metų Kėdainių rajono seniūnijų gyvenviečių apšvietimui skiriama trečdaliu daugiau lėšų nei ankstesniais metais, o atsižvelgiant į gyventojų poreikius pailgintas apšvietimo laikas.

2016-aisiais metais modernizavimo darbams buvo skirta beveik 119 tūkst. eurų, iš kurių 69 tūkst. skirti Kėdainių miestui, 50 tūkst. – Kėdainių rajono gyvenvietėms.

2017-aisiais metais bendra suma taip pat siekė 119 tūkst. eurų, iš kurių Kėdainių miestui skirta daugiau nei 73 tūkst. eurų, Kėdainių rajonui – 46 tūkst. eurų. Praėjusiais metais ypatingai daug darbų buvo atlikta Kėdainių mieste: J. Basanavičiaus g. (nuo sporto arenos iki Basanavičiaus g. ir Šėtos g. sankryžos) senos metalinės atramos su natrio lempų šviestuvais – iš viso 22 vienetai – pakeistos į naujas metalines atramas su LED šviestuvais. Tokio tipo šviestuvai sumontuoti ir Rasos gatvėje (12 lempų šviestuvų) bei Respublikos gatvėje (22 lempos).

Darbai atlikti ir kitose miesto gatvėse: dalyje Kruopinių gatvės buvo paklotos požeminės kabelinės linijos, sumontuotos metalinės atramos (demontuotos iš Rasos g.) su šešiais natrio lempų šviestuvais. Taip pat vykdyti Šilelio, Šermukšnių, Vilniaus gatvių apšvietimo tinklų rekonstrukcijos darbai, dirbta ir dalyje Pavasario gatvės.

Naujas apšvietimas – Dotnuvos ir A. Kanapinsko gatvėse

Nors Kėdainių mieste automobilių ir pėsčiųjų srautas daug didesnis nei rajono vietovėse, tačiau ir ten dėl menko gatvių apšvietimo kyla gausybė problemų. Todėl didelį dėmesį savivaldybė skyrė atokesnėms vietoms, kuriose gyvenantys žmonės taip pat nori jaustis saugūs.

Vos baigus statybos darbus, bus apšviesti ir naujieji du Kėdainių tiltai per Nevėžio bei Smilgos upes. Tą tikimasi padaryti dar šiais metais.

Senus šviestuvus pakeitus į LED lempas, sutaupoma daugiau elektros energijos.

Gatvių apšvietimo tinklų rekonstrukcija praėjusiais metais vyko ir Šlapaberžės kaime, kurios metu iš AB ESO nupirktos 126 gelžbetoninės atramos, sumontuota 4 520 m oro kabelinė linija, paklota 530 m požeminės kabelinės linijos, perjungti 77 natrio lempų šviestuvai, sumontuotos 3 apšvietimo valdymo spintos. Gatvių apšvietimo tinklų rekonstravimo darbai, tiesa, kiek mažesnio mastelio, praėjusiais metais vyko ir Šėtos bei Nociūnų miesteliuose.

Šiais metais darbų atlikimui skirta 47 tūkst. eurų. Rekonstrukcijos darbai vyko Alksnėnų, Vincentavos, Paaluonio kaimuose. Josvainiuose vyko apšvietimo tinklų įrengimo darbai.
Kėdainiuose iki naujų metų tikimasi atnaujinti Dotnuvos, A. Kanapinsko gatvių apšvietimo sistemą. Šie darbai bus atliekami kaip vienas iš minėtų gatvių rekonstrukcijos etapų. Apšvietimas bus atnaujintas ir Kėdainių pramonės rajone.

Nušvito ir geležinkelio viadukas

Turbūt dažnas kėdainietis pastebėjo ir naujai įrengtą geležinkelio viaduko apšvietimą. Čia sumontuota keturiolika LED šviesos šaltinių, keičiančių spalvas. Bendra atliktų darbų sąmata siekia apie 10 tūkst. eurų.

Pasak A. Naujalienės, vos baigus statybos darbus, bus apšviesti ir naujieji du Kėdainių tiltai per Nevėžio bei Smilgos upes. Tą tikimasi padaryti dar šiais metais.

Kėdainių rajono savivaldybės atstovų teigimu, situacija gatvėse ir keliuose yra nuolat stebima. Jei bus pastebėta, kad dar kai kurios gatvės nėra pakankamai apšviestos, bus imtasi visų galimų priemonių situacijai gerinti.