Lapkričio mėnesio pabaigoje į viešumą iškilusi garsių ir, kaip paaiškėjo, ganėtinai turtingų Kėdainių politikų Aušrelės ir Dariaus Kaminskų istorija įgauna pagreitį. O faktas, kad Kėdainiuose prieš trejus metus išrinktas parlamentaras Darius Kaminskas gyvena Seimo viešbutyje, nors jo žmona – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė A. Kaminskienė – Vilniuje valdo net tris butus, kuriuos nuomoja ir gauna pajamas, tėra tik ledkalnio viršūnė. Dabar įtariama, kad A. Kaminskienė rinkėjams galėjo nedeklaruoti savo verslo Vilniuje, nors tai padaryti buvo privalu. Beje, apie savo žmonos verslą informaciją deklaracijoje privalėjo pateikti ir Seimo narys D. Kaminskas.


Nors tautos išrinktieji privalo demonstruoti ypatingą skaidrumą, deklaruoti turtą, pajamas, suteiktas ir gautas paskolas, stambesnius pirkinius bei gautas dovanas, privačius interesus, tačiau neretai politikų viešai deklaruojama tyra it krištolas reputacija metama tik kaip masalas vilioti rinkėjus. O tikrieji politikų interesai kartais slepiami tiesiog piktybiškai, nesilaikant Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimų.

Deklaravo, bet ne viską?

„Kėdainių mugei“ panagrinėjus Kėdainių rajone išrinkto Seimo nario D. Kaminsko ir jo žmonos, rajono tarybos narės, A. Kaminskienės Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktas deklaracijas, kyla daugiau klausimų nei čia galima rasti atsakymų.

Pasirodo, kad A. Kaminskienė šių metų lapkričio 21 dieną pateikė privačių interesų deklaraciją, kurioje jau nurodoma, jog verčiasi individualia veikla, įsigijus verslo liudijimą. Tačiau čia pagrindinį dėmesį reikia atkreipti į datą – lapkričio 21-ąją. Kitais atvejais tai būtų niekuo neišsiskirianti diena, tačiau šioje istorijoje ji turi ypatingą reikšmę. Būtent tądien žiniasklaidoje ir pasirodė pirmoji informacija, kad parlamentaras D. Kaminskas gyvena Seimo viešbutyje, nors jo žmona sostinėje turi net tris butus, kuriuos nuomoja ir už tai gauna pajamas.

„Žmona tuos butus nuomoja jau daugybę metų. Tai jos verslas. Viskas yra deklaruota, mokami visi mokesčiai“, – ne kartą „Kėdainių mugei“ pareiškė parlamentaras D. Kaminskas. Bet ar tikrai viskas deklaruota, kaip kad bando įtikinti Kėdainių rajone išrinktas Seimo narys?

„Kėdainių mugei” ieškant duomenų apie Kėdainių politikės A. Kaminskienės sostinėje vystomą verslą, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos interneto svetainėje radome ypač įdomų faktą. Pasirodo, kad tiek A. Kaminskienė, tiek D. Kaminskas šių metų lapkričio 21 dieną pateikė privačių interesų deklaraciją, kurioje jau nurodoma, jog verčiasi individualia veikla, įsigijus verslo liudijimą. O lapkričio 21-oji – būtent ta diena, kai viešumon iškilo informacija apie A. Kaminskienės sostinėje valdomą nekilnojamą turtą.

Tačiau prieš pradedant gilintis į A. Kaminskienės privalomas pateikti deklaracijas, būtina priminti jos kelią į didžiąją politiką ir kam bei kada ji turėjo tas deklaracijas pateikti.

A. Kaminskienė į Kėdainių rajono tarybą pateko po šių metų pavasarį vykusių savivaldos rinkimų. Ji buvo išrinkta pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Valentino Tamulio komanda – mūsų krašto sėkmei“ sąrašą.

Taigi, politikė privačius interesus Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai privalėjo deklaruoti per vieną mėnesį nuo balandžio 17 dienos, kai davusi priesaiką oficialiai tapo Kėdainių rajono tarybos nare. Ta pati deklaracija pateikiama ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.


Bando slėpti galus?

Pateiktoje deklaracijoje nurodoma, kad A. Kaminskienę sieja ryšiai su Kėdainių Švento Juozapo parapija, kurioje ji savanoriauja, taip pat su labdaros paramos fondu „Viltis-Vikonda“, kuriame ji taip pat užsiima savanoryste. Neužmirštama paminėti ir tai, kad A. Kaminskienę sieja ryšiai su visuomeniniu judėjimu „Mūsų krašto sėkmei“, kurio viena steigėjų ji esanti.

O kurgi informacija apie A. Kaminskienės butų nuomos verslą sostinėje? Deja, bet tokia informacija privačių interesų deklaracijoje, su kuria galima susipažinti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje, nepateikiama. O tai reiškia, kad šios veiklos A. Kaminskienė galimai nedeklaravo ir ją nuslėpė nuo rinkėjų.

Tiesa, toliau ieškant duomenų apie Kėdainių politikės sostinėje vystomą verslą, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos svetainėje randame ypač įdomų faktą. Pasirodo, kad A. Kaminskienė šių metų lapkričio 21 dieną pateikė privačių interesų deklaraciją, kurioje jau nurodoma, jog verčiasi individualia veikla, įsigijus verslo liudijimą.

Tačiau čia pagrindinį dėmesį reikia atkreipti į datą – lapkričio 21-ąją. Kitais atvejais tai būtų niekuo neišsiskirianti diena, tačiau šioje istorijoje ji turi ypatingą reikšmę. Būtent tądien žiniasklaidoje ir pasirodė pirmoji informacija, kad parlamentaras D. Kaminskas gyvena Seimo viešbutyje, nors jo žmona sostinėje turi net tris butus, kuriuos nuomoja ir už tai gauna pajamas.

Beje, lyg to dar būtų maža, tą pačią dieną – lapkričio 21-ąją – apie žmonos A. Kaminskienės individualią veiklą savo privačių interesų deklaracijoje pateikė ir Seimo narys, Antikorupcijos komisjos pirmininko pavaduotojas D. Kaminskas. Nors apie žmonos verslą iki tol informacijos taip pat pateikęs nebuvo.

Primename, kad gruodžio 9-ąją Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisija A. Kaminskienės atžvilgiu pradėjo tyrimą.