Nuo praėjusio savaitgalio Daugiakultūrį centrą puošia paroda „Rezurekcija“. Joje – praėjusią vasarą Kėdainiuose vykusio antrojo festivalio „Broma Jazz“ aidai.
Paroda skirta prieš daugiau nei metus amžinojo atilsio išėjusiam fotomenininkui Vytui Matkui. O surengė ją Kėdainių džiazo festivalio „Broma Jazz“ organizatoriai bei fotografo artimieji.
Nuotraukas prikėlė drobėse
„Tiek pirmąjį, tiek antrąjį festivalį nutarėme kėdainiečiams priminti parodomis. Šiųmetę ekspoziciją pavadinome „Rezurekcija“ – nuo lotynų kalbos žodžio resurrecto − „prisikėlimas“. Mes mielai nėrėme į Vėjūnės Matkutės pasiūlytą meninę improvizaciją. Mergina, anapilin iškeliavus tėčiui, rado fotografijų kadrus, kuriuose užfiksuoti Kėdainiai. Nutarėme tuos vaizdus atspausti nespalvotai ant drobės ir pasiūlyti dailininkams savitai prikelti antram gyvenimui. Labai smagu, kad net aštuoni dailininkai ryžosi tokiai avantiūrai. Festivalio dieną paveikslai gimė vos per porą valandų. Tai savotiškas ir naujas žvilgsnis į mūsų senamiestį. Sukurtais darbais norime
pasidalinti su kėdainiečiais ir miesto svečiais. Pažvelgę į savitai prisikėlusias nuotraukas norime bent mintimis sugrįžti į savąją muzikos fiestą“, – pristatydamas parodą sakė vienas jauniausios džiazo šventės Lietuvoje, festivalio „Broma Jazz“, rengėjų Vitalis Vidikas.
Prisijaukino ir atgaivino
Rūke Kėdainius mėgusio fotografuoti V. Matkaus nuotraukas atgaivino Sandra Vydmontė, Kristina Petrulionytė, Irena Januševičienė, Rita Krupaitė, Eglė Narkevičiūtė, Laura Zaveckaitė, Jolanta Vaišvilienė, Tomas Valeika.
Ekspozicijos pristatyme dalyvavusio T. Valeikos teigimu, tas nespalvotas fotografijas, atspindinčias Kėdainių senamiestį, iš pradžių reikėjo prisijaukinti, o prisijaukinus įkvėpti gyvybės: „Visi tai darėme savitai. Nuotraukas gavome vos atvykę į Kėdainius ir per porą valandų turėjome atiduoti savaip atgaivintas. Tokios
interpretacijos daugelis ėmėmės pirmą kartą. Manome, kad mūsų nuotykis puikiai pavyko ir kėdainiečiai galės naujai atrasti akims įprastus vaizdus.“
Parodos lankytojai gali pamatyti ne tik dailininkų darbus, bet ir originalius V. Matkaus sustabdytus kadrus, nes abu darbai eksponuojami greta.
Tikisi trečiojo festivalio
Pasak kito nuostabaus muzikinio renginio „Broma Jazz“ vadovų Dovydo Sagaičio, kai už lango žvarba, norisi sugrįžti į šiltos vasaros dienas ir prisiminti gerus jausmus, išgyventus su nekasdiene muzika.
Festivalio rengėjai tikisi, kad Kėdainiuose džiazas ir toliau gyvuos. „Turime planų rengti ir trečiąjį džiazo festivalį, tačiau vien mūsų planų ir norų yra mažai. Kad išlaikytume gana aukštai iškeltą renginio kartelę, reikia ir moralinio, ir materialinio palaikymo. Viliuosi, kad rugpjūtį vėl galėsime pasilepinti džiazu“, – viltingai į ateitį žvelgia V. Vidikas.
Festivalis – kūryba ir laisvė
Kėdainių krašto direktorius Rimantas Žirgulis negailėjo gerų žodžių festivalio rengėjams: „Man paroda patiko dėl to, kad leidžia įvairiems kūrėjams atsigręžti į mūsų miesto senamiestį. Patys jį matome vienaip, o žvilgsnis iš šalies leidžia atrasti nematytų kampų. Kitas geras aspektas – parodos sąsaja su festivaliu „Broma Jazz“, kuris man yra viena iš geriausių Kėdainių kultūrinio gyvenimo apraiškų. Labai noriu gyventi tokiame kūrybiškumu ir laisva dvasia alsuojančiame mieste.“
Parodos iniciatoriams padėkojusi Daugiakultūrio centro šeimininkė Audronė Pečiulytė kvietė kėdainiečius būti dažnais įvairių renginių dalyviais.
Parodos organizatoriams padėką tarė ir vienos pagrindinių džiazo festivalio rėmėjų – bendrovės „Daumantai LT“ atstovai. Jie ne tik išreiškė susižavėjimą puikiai Kėdainius išjudinusiu renginiu, bet ir pažadėjo rengėjų nepamiršti ateityje.
Po parodos šildėsi muzika
Po parodos viešbutyje-restorane „Grėjaus namas“ vyko džiazo improvizacijų vakaras. Improvizacijas pradėjo „Broma Jazz“ dalyvio Liutauro Janušaičio projektas „El Quinteto Latino“ su atlikėjais iš Italijos, Argentinos ir Lietuvos. Prie jų prisijungė muzikantai iš Kėdainių, Kauno ir Vilniaus.