Spalio 1 d. minima Europos depresijos diena, kuria siekiama atkreipti pasaulio dėmesį į vieną labiausiai paplitusių psichikos sveikatos sutrikimų Europoje.

Lietuvos statistikos duomenimis, 2019 m. Lietuvoje depresija sergančių asmenų iki 17 metų buvo 571, tai sudarė 1,14 atvejų 1000 gyventojų, o nuo 18 metų ir vyresnių – 44432 (19,36 atv./ 1000 gyv.), 2020 m. iki 17 metų amžiaus grupėje buvo 724 sergantys depresija (1,45 atv./ 1000 gyv.), nuo 18 metų ir vyresnių – 64083 sergantys (27,91 atv./ 1000 gyv.). Analizuojant 2020 m. susirgimus depresija Kauno apskrityje, Kėdainių r. savivaldybėje buvo 193,1 atv./ 10 000 gyv., o Birštono, Kaišiadorių r., Raseinių r. ir Prienų r. savivaldybėse šis skaičius žymiai didesnis už mūsų rajono rodiklį. Depresija dažniau serga moterys nei vyrai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimai rodo, kad net iki 50 proc. depresijos ar kitų nerimo būsenų lieka negydytos, žmonės vengia kreiptis pagalbos. Nerimą kelia ne tik nuo įvairių psichikos sutrikimų kenčiančių žmonių ar savižudybių skaičius – pasaulį kamuoja ir COVID-19 pandemija, kuri neigiamai veikia emocinę būseną ir jau yra vadinama „koronaviruso depresijos pandemija“. Netikėtai prasidėjusi koronaviruso pandemija taip pat turėjo įtakos žmonių savijautai. Tokiomis aplinkybėmis svarbu įsiklausyti į save ir nusiteikti, kad grėsmė, nežinomybė sukelia daug įvairių emocijų ir jausmų, todėl nereikėtų nuo jų bėgti ar neigti, o priimti ir pažinti.

Depresija yra psichikos sveikatos sutrikimas, kai asmuo kenčia dėl liūdnos nuotaikos, sumenkusių interesų ir pasitenkinimo, sumažėjusios energijos, padidėjusio nuovargio, mažo aktyvumo. Jam būdingas sulėtėjęs mąstymas ir judesiai. Net ir po nežymių pastangų ką nors veikti nuo depresijos kenčiantys asmenys jaučia nuovargį. Tokiems žmonėms būdinga susilpnėjusi dėmesio koncentracija, sumažėjęs pasitikėjimas savimi, kaltės, bevertiškumo mintys, niūrus ir pesimistinis ateities įsivaizdavimas, savęs žalojimo ar savižudybės idėjos arba veiksmai, sutrikęs miegas, sumažėjęs apetitas, svorio pokyčiai, gali pasireikšti įvairūs kūno skausmų simptomai, sutrikti vidaus organų veikla. Depresija gali būti dviejų rūšių – klasikinė ir užmaskuota. Jei klasikinę depresiją išduoda ilgesnį laiką neapleidžiantis liūdesys, pesimizmas, baimė ir neviltis, tai užmaskuotos depresijos metu pirmiausia išryškėja ne liguisti nuotaikos sutrikimai, o kokios nors ligos, daugiausia somatinės, simptomai. Ši depresija tarsi užsideda kitos ligos kaukę. O tų kaukių gali būti įvairiausių. Štai kodėl šios depresijos neretai gydytojų lieka neatpažintos. Juo labiau, kad ligoniai paprastai kreipiasi ne į psichiatrus, o į kitų medicinos sričių specialistus. Užmaskuotų depresijų simptomatika būna įvairiaformė. Ligoniai skundžiasi bendru silpnumu, nerviniu išsekimu, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo sistemų veiklos sutrikimais. Greta šių pasitaiko iniciatyvos stoka, nerimas, nuovargio bei sunkumo jausmas. Ligoniams būna sunku papasakoti savo negalavimus. Užmaskuotą depresiją gali išduoti vienas iš dažniausiai pasitaikančių požymių – miego sutrikimas, kurio nepavyksta sureguliuoti migdomaisiais.

Ilgą laiką buvo manyta, jog vaikai depresija neserga, nes jų psichika dar nėra pakankamai išsivysčiusi patirti ir išgyventi depresines būsenas, o paaugliams yra natūralu būti šiek tiek „depresiškiems“. Požiūris į vaikų ir paauglių emocinę būklę paskutiniais dešimtmečiais smarkiai keitėsi – nustatyta, kad depresijos pasireiškimas įvairiais raidos tarpsniais skiriasi. Dažnai, ypač ankstyvame amžiuje, depresinė simptomatika pasireiškia kartu su nerimo sutrikimais ir įvairiais somatiniais (arba kūno) simptomais bei negalavimais. Todėl vaikų depresija – aktuali tema ne tik vaikų ir paauglių psichiatrams, bet ir vaikų ligų, šeimos gydytojams, taip pat ir su vaikais ikimokyklinėse ir mokyklinėse įstaigose dirbantiems ugdytojams.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, siekiant stiprinti visuomenės psichologinę gerovę, psichikos sveikatą ir gyventojų streso valdymo įgūdžius, jau metus teikiamos nemokamos individualios psichologo konsultacijos suaugusiems ir vaikams (suteikiama iki 5 nemokamų konsultacijų). Kviečiame registruotis telefonu 8 687 63977 arba el.paštu kedainiai.biuras@yahoo.com

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Dalia Zorienė