Penktadienis, 28 kovo, 2025
2.9 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualuDviračiu važiuokite saugiai!

Dviračiu važiuokite saugiai!

-

Kasmet kelių eismo įvykiuose sužalojami vaikai dviratininkai, neišvengiama sunkių traumų ir mirties atvejų. Daugiausia traumų patiria 10–14 metų amžiaus vaikai. „Dažnai dviratininkų traumos būna susijusios ne tiek su kelių eismo įvykiais, kiek būna pačių vaikų žaidimo, triukų, važinėjimo per greitai ar pusiausvyros praradimo pasekmė“, – pastebi Virginija Juozapaitytė, Kėdainių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą.

Kelių eismo taisyklės

Pirmiausia specialistė atkreipia dėmesį į Kelių eismo taisyklių saugumo reikalavimus dviračių vairuotojams. Jiems leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu, kurio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų.

Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.
Labai svarbu saugiai elgtis važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui. Tokiu atveju dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Apsaugo šalmai

Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. „Dviratininkų šalmai sumažina galvos traumų ir smegenų sužeidimo tikimybę 88 proc., veido traumų riziką – 65 proc., įskaitant ir susidūrimus. Pirkite vaiko galvai pritaikytą šalmą ir užtikrinkite, kad jis visada jį dėvėtų važiuodamas dviračiu“, – pataria specialistė.

Pasak visuomenės sveikatos specialistės Virginijos Juozapaitytės, daugiausia traumų važiuodami dviračiu patiria 10–14 metų amžiaus vaikai.

Mažesniems vaikams, taip pat vaikams, neturintiems gerų įgūdžių, be šalmo, dar patartina dėvėti rankų ir kojų apsaugas.

Gatvė – ne kiekvienam

Gatvėmis ir keliais važinėtis dviračiais negalima kiekvienam panorėjusiam – galioja tam tikros Kelių eismo saugumo taisyklės. Važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims.

Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims.

Tuo tarpu gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas.
Tačiau, jeigu šalia įrengti dviračių takai, dviračių vairuotojams draudžiama važiuoti važiuojamąja kelio dalimi. Taip pat draudžiama važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais.

Per perėją – persivesti

Populiaru tarp vaikų važiuoti dviračiu „be rankų“, tačiau važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo yra draudžiama. Negalima dviračiu vežti keleivių, jeigu nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų, vilkti kitas transporto priemones, išskyrus tam skirtas priekabas.

Dažnai vairuotojai pastebi, kad dviratininkai nepasivargina nulipti nuo dviračio ir važiuoja juo per pėsčiųjų perėją. Jei norite kirsti gatvę, turite nulipti nuo dviračio ir jį persivesti. Tai negalioja specialioms dviračiams juostoms, kertančioms važiuojamąją kelio dalį. Jos paprastai nudažomos žalia spalva. Jei nėra specialiai dviračiams skirtų šviesoforų, važiuoti tokia juosta galima tik praleidus kertamuoju keliu važiuojančias transporto priemones.

Saugumo patarimai

Visuomenės sveikatos specialistė V. Juozapaitytė taip pat pateikia naudingų saugumo patarimų. „Dviratis turi būti vaikui tinkamo dydžio. Vaikai neturi gerų įgūdžių ir jų koordinacija nėra pakankama, kad galėtų suvaldyti per didelį dviratį. Sėdynės aukštis turėtų būti sureguliuotas taip, kad numynus pedalą iki žemiausio taško kojos sąnarys būtų ištiestas, bet neįsitempęs“, – teigia specialistė.

Pirmasis vaiko dviratis turėtų būti su kojiniais stabdžiais, kadangi vaiko rankų raumenys ir koordinacija gali būti nepakankamai išvystyti, kad jis efektyviai stabdytų rankiniais stabdžiais.

Važiuojantis dviračiu vaikas turi būti matomas kitų. Vaikus geriau aprengti neoninės, fluorescencinės ar kitos ryškios spalvos drabužiais.

Vaikai turėtų būti itin atidūs ir saugotis pavojų, tokių kaip duobės, žvyras, balos, nukritę lapai ar gyvūnai. Visi šie pavojai gali tapti avarijos priežastimi. Jei vaikai važinėjasi grupelėmis, tai priekyje važiuojantis vaikas, pastebėjęs kliūtį, turėtų garsiai pranešti apie tai kitiems vaikams.
Reikia vengti važinėtis dviračiu tamsiuoju paros metu, nes tai yra labai pavojinga ir reikalauja specialių įgūdžių ir specialios įrangos, kurios dauguma jaunųjų vairuotojų neturi.

Pagal Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.


Pavojingiausios situacijos dviratininkams

  • Smūgis į pravertas automobilio dureles. Čia turėtų būti atsargūs tiek automobilių, tiek dviračių vairuotojai – vieni atsidaryti dureles tik apsižvalgę, antri nuolat stebėti, kas vyksta priešais dviratį ir pasilikti laiko sustoti.
  • Važiavimas dviračiu prieš eismą. Važiuodami automobilių keliu, dviratininkai privalo judėti ta pačia kryptimi kaip ir automobiliai.
  • Kliūties lenkimas. Jei važiuojant dviračiu priešakyje staigiai išniro kliūtis, jokiu būdu staigiai neapvažiuokite jos iš kairės. Taip jus gali nutrenkti automobilis. Tai darykite tik apsižvalgę ir įsitikinę, kad jus praleidžia. Automobilių vairuotojams taip pat reikia atsargiai apvažiuoti dviratininkus, maždaug 1,5 metro atstumu nuo jų. Taip pat labai atsargiai elgtis, jei reikia sukti į dešinę, o šalia važiuoja dviratininkas – geriau jį praleisti, kad nesusidarytų avarinė situacija.
  • Važiavimas per perėją. Pagal Kelių eismo taisykles, važiuoti per pėsčiųjų perėją draudžiama. Reikia nulipti nuo dviračio ir persivesti jį per perėją.
  • Sustojimas nematomoje zonoje. Dviratininkai dažnai sustoja prie perėjos šalia automobilių ir taip jų vairuotojams yra sunkiai matomi ir tampa avarinių situacijų aukomis.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos inf.