Prieš dvejus metus prasidėjusi šalies teismų reforma visų iššūkių dar neįveikė, tačiau judama teigiama linkme, teigia Kauno apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas, laikinai einantis pirmininko pareigas, Arūnas Purvainis. Kėdainiai šiuo atžvilgiu – ne išimtis. Centralizavus teismų darbą, bylos paskirstomos tolygiau, atsirado teisėjų specializacija, tiksliau numatomas darbo užmokesčiui skirtų lėšų paskirstymas, tačiau, kaip ir kituose teismuose, trūksta kai kurių darbuotojų – užimti ne visi etatai.

Centralizavo valdymą ir darbą

A. Purvainis priminė, kad 2018 metų sausio 1 d. įvyko teismų reforma, kuomet apylinkių teismai buvo apjungti į stambesnius vienetus. Tokiu būdu Kėdainių rajono apylinkės teismas buvo prijungtas prie Kauno apylinkės teismo ir tapo Kėdainių rūmais. Kauno apylinkės teismą, kuris dabar yra antrasis pagal dydį Lietuvoje, sudaro Kauno, Kėdainių, Jonavos ir Kaišiadorių rūmai.

„Valdymas vyksta centralizuotai, tad administruoti teismo darbą tapo paprasčiau, taip pat efektyviau valdomas teismui skirtas finansavimas. Turint vieną bendrą biudžetą, galima tolygiau paskirstyti lėšas. Vietoje anksčiau dažnų situacijų, kuomet kai kuriems teismams metų pabaigoje pritrūkdavo lėšų, dabar lėšų poreikį galima numatyti tiksliau ir tą poreikį kiek įmanoma maksimaliau patenkinti“, – vieną iš pasiteisinusių reformos tikslų įvardino pašnekovas. Tiesa, pripažindamas, kad iki reformos egzistavusi problema – nepakankamas teismų finansavimas – egzistuoja ir dabar. Apylinkių teismai gauna vos 86–87 proc. jiems reikalingo finansavimo. Tiesa, teisėjų situacija yra geresnė, Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, jog, siekiant užtikrinti teismų nepriklausomumą, teisėjų darbo užmokesčio finansavimas turi siekti šimtą procentų.

Reikia teisėjo ir padėjėjų

Su tuo susijęs ir visiems teismams bendras iššūkis – didelė (10-15 proc. siekianti) personalo kaita. „Kalbame apie valstybės tarnautojus, pagal darbo sutartį dirbančius ir kitus darbuotojus. Jų darbo užmokesčiai nepakankamai konkurencingi.  Be to, tarnautojų atrankos, jas nuo 2019 m. sausio 1 d. perėmus Valstybės tarnybos departamentui, tapo ilgesnės. Trunka du–tris mėnesius“, – sakė Kauno apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas, laikinai einantis pirmininko pareigas, A. Purvainis.

Šiuo metu Kėdainių rūmuose yra aštuoni teisėjų etatai, vienas iš jų – civilinių bylų teisėjo – yra laisvas. Taip pat dirbti Kėdainiuose ieškoma ir dviejų teisėjo padėjėjų.

Pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį, jog teismų reforma suteikė galimybę skirti teisėjams specializaciją, tad šiuo metu Kėdainių rūmuose yra trys baudžiamąsias ir administracinių nusižengimų bylas nagrinėjantys teisėjai, keturi specializuojasi civilinių bylų srityje, o dar vienas civilinių bylų teisėjas, kaip jau minėta, yra reikalingas.

Bylų mažėja

„Kaip ir visoje Lietuvoje, Kėdainiuose daugiausia nagrinėjama civilinių bylų. Per praėjusius metus Kėdainių rūmuose buvo gauta beveik 2 800 civilinių bylų, beveik 400 baudžiamųjų bylų ir kone tiek pat – administracinių nusižengimų bylų“, – informavo A. Purvainis.

Bylų skaičius, lyginant su ankstesniais metais, sumažėjęs, nes tai ir yra vienas iš reformos tikslų – užtikrinti kiek įmanoma vienodesnį, tolygesnį bylų paskirstymą. „Vidinėmis administravimo priemonėmis galime įgyvendinti bylų perdavimą iš vienų rūmų kitiems, kad tolygiau paskirstytume krūvį. Mums tai per dvejus metus pavyko. Kauno rūmuose, žinoma, bylų skaičius yra pats didžiausias, tačiau pavyko sumažinti atotrūkį nuo Kėdainių, Jonavos, Kaišiadorių. Taip pat nuosekliai mažėja ilgai nagrinėjamų bylų skaičius“, – teigiamus pokyčius vardino pašnekovas.

Jo teigimu, teismai tapo ir lengviau pasiekiami – dabar, norėdamas pateikti ieškinį ar skundą Kauno apylinkės teismui, žmogus neturi vykti į Kauną, o tai padaryti gali atėjęs į bet kuriuos teismo rūmus. Lygiai taip pat teismas gali nuspręsti nagrinėti bylą arčiau žmogaus gyvenamosios vietos, jeigu mato, kad ten gyvena didesnė dalis liudytojų ar proceso dalyvių.

Dar vienas teisėjų bendruomenei aktualus reformos rezultatas – naujas teismų savivaldos darinys – teisėjų susirinkimas. Apylinkės teismo pirmininkas susirinkime gauna visų teismo rūmų teisėjų patariamąją nuomonę įgyvendinant ir sprendžiant aktualius klausimus.

Panašios naujienos