Asta Raicevičienė

Dotnuvos slaugos namų kieme tulpių žydėjimas ne ką prastesnis nei Burbiškio dvaro parke. Iš rudens, tulpių svogūnėliais buvo apsodinti takai, padarytos lysvės, sukurtos kompozicijos aplink medžio skulptūras. Tačiau dar sausio mėnesį šios įstaigos pirmame ir antrame aukšte ant palangių loveliuose buvo prisodinta tulpių, kurios vasario pabaigoje savo žiedais jau džiugino gyventojus. ,,Buvo gera širdyje, kad gyventojai galėjo pasidžiaugti ryškiaspalvių tulpių žiedais, kaip pirmaisiais pavasario šaukliais, kai už lango dar buvo sniegas“, – sakė Dotnuvos slaugos namų direktorė Irena Staliorienė.

Su nekantrumu laukta pavasario

Šiandien slaugos namų kieme žydinčios tulpės traukia akį ir priverčia stabtelėti bei pasigrožėti jomis ir gyventoją, ir darbuotoją ar tiesiog praeivį. Direktorė pastebi, kad atskirai nebuvo išskirtos tulpių spalvos, tiesiog buvo pasodintas jų mišinys.

„Su nekantrumu laukėme pavasario ir stebėjome, kokie tulpių žiedai mus pradžiugins. Vienoje lysvėje išaugo aukštaūgė raudonai pražydusi tulpė, ji tokio aukščio, kokio man dar neteko matyti, o šalia jos geltona vidutinė, čia pat pilnavidurė žemaūgė bordinės spalvos. Šiuo metu mūsų kiemo augalai sukuria nuostabią spalvų gamą. Šiemet su gyventojais buvome nuvykę ir į Burbiškio dvaro tulpyną. Tačiau mūsiškis kiemo augalų žydėjimas, gal dėlto, kad savas, mums duoda daug daugiau dvasinio peno ir akims, ir širdžiai. Juk visi sunkiai išgyvenome pandemijos laikotarpį, buvom suvaržyti, apriboti, tai bent gėlės, manom, bus didelė atgaiva. Tai, ką gyventojai mato kieme kasdien, vaikščiodami takais, praskaidrina jų įprastas dienas. Pati be gėlių nemoku gyventi. Ir šituo grožiu noriu, kad ir kiti gėrėtųsi. Tiek gyventojai, tiek darbuotojai kiekvieną dieną yra pasitinkami gėlių žiedų šypsenomis“, – džiaugėsi Irena Staliorienė, pridūrusi, kad mes visi kartu kuriame savo namų grožį.

Už tulpių svogūnėlius dėkingi „Florai“

Tulpių svogūnėlius Dotnuvos slaugos namams padovanojo UAB „Flora“ direktorius Andrius Valevičius. Tulpių kompozicijos sukurtos aplink kiekvieną medinę skulptūrą. Prie įėjimo į įstaigą, tiesiog nuėmus žalią veją, lysvėse pasodintas tulpių takas. Kur tik buvo laisvos žemės, tie ploteliai ir panaudoti tulpėms. Tos tulpės tebežydi iki šiol, nors labai gaila, bet jų gyvenimas jau eina į pabaigą, kadangi lietus, vėjas jas labai nemaloniai „glamonėja“.

Kiekvieną, einantį į slaugos namus, pasitinka tulpių takas. (Irenos Staliorienės nuotr.)

Nužydėjus tulpėms, planuojama daryti kompozicijas iš palergonijų ir kitų visžalių dekoratyvinių augalų. Juk šios įstaigos gėlynai žydi visą vasarą iki rudens. Tulpių žiedlapiams nukritus, svogūnėliai bus palikti žiemoti, o tulpių galvutės, kad neformuotų sėklų, bus nuskintos, leidžiama bręsti svogūnėliams.

„Slaugos namų gyventojų kambariuose ant palangių auga braškės. Antrus metus mūsų gyventojams jas dovanoja „braškių karalienė“ Sigita Žilinskienė“, – dėkinga už jas I. Staliorienė.

Prižiūri savo daržiuką

Slaugos namų gyventojai gėlynais tik gėrisi, o socialinių darbuotojų padedami patys pasisodino ir prižiūri daržiuką, kuriame žydi braškės, žemuogės. Orai dar nebuvo labai palankūs, bet šią savaitę su gyventojais planuojama pasodinti agurkų, pomidorų daigų. Jau yra pasodinta serbentų, agrastų krūmų, šilauogių, aviečių, vyšnių, persikų. Tiesa, obelys jau gerokai suaugusios ir rudenį gyventojus gausiai apdovanoja obuoliais ,,Turime dar daug laisvos žemės, gražių planų.

Prieš daugiau nei metus eidama į konkursą direktoriaus vietai užimti, sakiau, kad čia bus simbolinis „Gyvenimo žydėjimo takas“. Tai ir noriu įgyvendinti, kad gyventojai tą grožį ir gėrį matytų pro langą, kad jiems širdyje būtų smagu. Kad jie pasijustų kaip namuose, kur prie savo namų turėjo gėlių darželius“, – netolimos ateities sumanymais dalinosi direktorė.

Patogūs takai ir suoleliai

Šiais metais palei tvorą užsodinta eglių alėja. Šalia takų įkurdinti vazonai su margaspalvėmis našlaitėmis, stiebiasi ir saulėgrąžų žiedai. Kadangi per žalią veją šių namų gyventojams su vežimėliais buvo važiuoti sudėtinga, todėl, iš rajono savivaldybės gavus lėšų, padarytas trinkelių takas aplink pastatą, kuriuo jie laisvai gali judėti. Išėjus pasivaikščioti, pušų paunksnėje bus galima prisėsti, pasėdėti – šią savaitę baigiami statyti stacionarūs suoliukai.

Aplink kiekvieną medinę skulptūrą – žydinčių tulpių kompozicijos.

Per Kalėdas kai kurie gyventojai savo kambariuose buvo pasipuošę mažas eglutes, o pasibaigus šventėms, jos buvo pasodintos lauke. Tomis eglutėmis jie tebesidžiaugia ir šiandien, o kai aplankys artimieji, žada jas parodyti ir jiems.
„Užtat kokia teisinga ši mintis, kuri mums labai tinka“, – apibendrino I. Staliorienė: „Nesvarbu, kiek daug mes turime, svarbu, kaip mes džiaugiamės – tai ir sukuria laimę. /Ch. Spurgeonas/“.