Kėdainių globos namų „Saulutė“ darbuotojų iniciatyva praėjusią savaitę susitikta su policijos pareigūnais. Susitikimo metu buvo aptartos tarpusavio institucijų bendradarbiavimo gairės. Kalbėta ir apie vieną aktualesnių globos namų problemų – auklėtinių dingimą. 

Vaikų globos namų „Saulutė“ direktorė S. Sagatienė teigė, kad globotinių dingimas yra aktuali problema, tačiau nėra taip, kad paaugliai bėgtų pastoviai.

Vaikų globos namų „Saulutė“ direktorė S. Sagatienė teigė, kad globotinių dingimas yra aktuali problema, tačiau nėra taip, kad paaugliai bėgtų pastoviai.

Pasak „Saulutės“ globos namų direktorės Sandros Sagatienės, nėra taip, kad auklėtiniai bėgtų pastoviai. Paaugliškas maištingumas, žemas atsakomybės jausmas, socialinių įgūdžių stoka, o neretai ir specialieji poreikiai – tokias pagrindines problemas vardijo pašnekovė, paklausta, kodėl auklėtiniai savavališkai nusprendžia į globos namus nesugrįžti.

Dažniausiai bėga paaugliai
„Dažniausiai iš globos namų pasišalina 15–16 metų vaikai. Ypač, jei šie ugdytiniai globos namuose buvo apgyvendinti būtent paaugliško amžiaus. Gyvendami savo šeimoje, tokie vaikai nematė kitokių elgesio modelių, buvo pripratę tiesiog negrįžti į namus, tad, nepripažindami mūsų įstaigos taisyklių, taip elgiasi ir apsigyvenę „Saulutėje“. Jei vaikas negavęs dėmesio, yra neįveikęs savo krizių, linkęs į valkatavimą, mūsų socialiniams darbuotojams iš naujo vykdyti vaiko socializaciją yra gana sudėtinga.“, – sakė direktorė. Klausiami, kodėl taip pasielgė, dažnas jų atsako tiesiog „nežinau“ .

Rizika būti parduotam
Dingus globotiniui, socialiniai darbuotojai nieko nelaukę vaiko ieško savo jėgomis: aiškinamasi, ar vaikas buvo mokykloje, bandoma susisiekti su bėglio draugais, artimaisiais. Vėliau prašoma policijos pareigūnų pagalbos. Šioms priemonėms nedavus rezultatų, viešai skelbiama vaiko paieška ir prašoma visuomenės pagalbos. „Tą darome tik dėl to, kad vaikui neatsitiktų kažko blogo. Pirmiausiai galvojame, kad vaikas nenukentėtų“, – sakė S. Sagatienė. Pasak jos, globos namų vaikams, ypač mergaitėms, rizika tapti prekybos žmonėmis aukomis yra žymiai didesnė.

Vaikai turi laisvės
„Čia yra namai, be užkaltų langų, grotų. Vaikai turi laisvės, teisių, tačiau privalo laikytis ir namų taisyklių. Džiaugiuosi, kad šiai dienai didžioji dauguma iš šešiasdešimties globotinių yra atsakingi ir taisyklių laikosi“, – kalbėjo S. Sagatienė.
Globos namų vaikų dingimas nėra tendencingas, tačiau visada sukelia problemų. Vieni vaikai yra randami tėvų, kiti – draugų šeimose, o kartą viena paauglė, tuo metu dar gyvenusi Kėdainių specialiosios mokyklos vaikų globos skyriuje, buvo rasta net Klaipėdoje. Pastaroji mergina ypač daug galvos skausmo kėlė visus praėjusius metus, nes sistemingai pasišalindavo iš vaikų globos įstaigos. „Ji, būdama šeimoje, gyveno visai kitokį gyvenimą, tad jai įeiti į globos namų numatytą režimą ir tvarką buvo labai sudėtinga. Su mergina dirbo psichologas, socialiniai darbuotojai, konsultavo sveikatos priežiūros specialistai. Tačiau mergaitė nesilaikė jai paskirtų minimalios priežiūros priemonių ir dabar jai paskirta vidutinės priežiūros priemonė. Mergaitė šiuo metu gyvena Vilniaus socializacijos centre“, – sakė direktorė.

Problema – žalingi įpročiai
Su policijos pareigūnais bus tęsiamas bendradarbiavimas ir kitose srityse –stiprinamas žalingų įpročių, prekybos žmonėmis, saugaus eismo prevencinis darbas. Pasak S. Sagatienės, tarp vaikų globos namų vaikų ypač aktuali žalingų įpročių problema, todėl artimiausiu metu numatomi prevenciniai renginiai šios srities tema.