Baigiantis šaltajam metų sezonui daugelis kėdainiečių lengviau atsikvepia, nutraukus šildymą ženkliai sumažės sąskaitos už komunalinius patarnavimus. Privačių namų savininkams taip pat pavyks nemažai sutaupyti. Tačiau nors žiema nebuvo itin šalta, ji „užaugino“ nemažas skolas šilumos tiekėjams. Vieno Kėdainių buto įsiskolinimo vidurkis siekia net 89 eurus. O tai ženkliai daugiau, nei kituose bendrovės „Panevėžio energija“ aptarnaujamuose miestuose. Piktybiškai nemokantiems už šildymą kėdainiečiams gresia ne pats maloniausias bendravimas su antstoliais.

Daugiausia įsiskolinę – gyventojai

„Kėdainiečiai pirmauja pagal skolų dydį, tenkantį vienam gyventojui. Kodėl taip yra – sunku pasakyti. Regis Kėdainiai – „darbingas“ miestas, turi išvystytą pramonę, o atlyginimų vidurkis, vienas didesnių šalyje“, – „Kėdainių mugei“ sakė šilumą tiekiančios bendrovės Panevėžio energija atstovė Daiva Paulauskienė.

Bendrovė „Panevėžio energija“ šilumą tiekia ne tik Kėdainių miestui. Taip pat paslaugos teikiamos Vilainių, Gudžiūnų, Tiskūnų, Josvainių, Akademijos, Šlapaberžės, Kaplių, Pelėdnagių gyvenviečių vartotojams bei Truskavos pagrindinei mokyklai, Šėtos gimnazijai.

Be Kėdainių ir Panevėžio rajonų įmonė „šildo“ Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų miestus.

Vidutinė skola, tenkanti vienam Kėdainių šilumos tinklų rajono vartotojui yra 89 eurai. Tuo tarpu Panevėžyje vidutinis įsiskolinimas siekia 38 eurus, Rokiškyje – 22 eurai. O vidutinis vieno vartotojo įsiskolinimas „Panevėžio energijai“ sudaro 53 eurus.

Baigiantis šildymo sezonui „Panevėžio energija“ suskaičiavo, jog bendra šilumos vartotojų skola šių metų balandžio 1 dienai siekė 3,77 mln. eurų.

Iš jų 1,195 eurų – bendra Kėdainių rajono skola. Tiek skolingi visi, tiek gyventojai, tiek biudžetinės įstaigos, kiti vartotojai. Beveik visą šią skolą, neskaitant 36 tūkst. eurų kitų vartotojų skolos, sudaro gyventojų skola.

Kitaip tariant – Kėdainių gyventojų įsiskolinimas šilumos tiekėjams balandžio 1 dieną siekė 1,195 mln. eurų.

Įsiskolinimų suma – solidi

Vertinant šią skolą bendrame skolų „Panevėžio energijai“ kontekste, gaunama paradoksali situacija. Išvystyta pramone bei aukštais atlyginimais garsėjantys Kėdainiai skolomis lenkia net Panevėžio miestą.

„Kėdainių vartotojai suvartoja tik 16 proc. nuo bendrovės patiektos šilumos visiems vartotojams, o kėdainiečių skola sudaro net 33 proc. nuo visų AB „Panevėžio energija“ įsiskolinusių gyventojų skolos“, – konstatavo bendrovės atstovė D. Paulauskienė.

Skolos vidurkį šilumos tiekėjai apskaičiuoja bendrą įsiskolinimą padalindami iš turimų vartotojų skaičius. Tokiu būdu žinoma, kiek vidutiniškai yra įsiskolinęs vienas butas. Aišku, ši suma sąlyginė, nes esama nemažai gyventojų, kurie už šilumą sumoka sąžiningai bei laiku. Tačiau statistiką iškreipia „piktybiniai“ skolininkai.

Taigi, vidutinė skola, tenkanti vienam Kėdainių šilumos tinklų rajono vartotojui yra 89 eurai. Tuo tarpu Panevėžyje vidutinis įsiskolinimas siekia 38 eurus, Rokiškyje – 22 eurai. O vidutinis vieno vartotojo įsiskolinimas „Panevėžio energijai“ sudaro 53 eurus.

Galima sudaryti skolos grąžinimo sutartį

„Panevėžio energijos“ atstovės teigimu, skolininkams kartu su sąskaitomis siunčiami ir priminimai, įspėjimai apie susidariusią skolą. Ne pačioje maloniausioje korespondencijoje informuojama apie priemones, kurių bus imtasi negrąžinus skolos. Tai gali būti karšto vandens atjungimas, bylos perdavimas teismui, už paslaugas nemokančio žmogaus įtraukimas į skolininkų duomenų bazę. O tai apribotų galimybę ateityje gauti paskolas, ar pasinaudoti išperkamosios nuomos paslauga.

Tačiau ką daryti mažas pajamas gaunantiems gyventojams, kurie skolininkais tampa tikrai ne iš gero gyvenimo?

Egzistuoja galimybė su „Panevėžio energija“ sudaryti sutartį ir įsiskolinimą mokėti dalimis. Taip elgiasi nemaža dalis kitų šalyje veikiančių šilumos tiekėjų klientų – šildymo sezono metu susikaupusius įsiskolinimus sumoka per vasarą.

„Jei vartotojas rodo pastangas atsiskaityti su šilumos tiekėju, sumoka bent dalį skolos, su tokiais vartotojais aptariamos skolos grąžinimo dalimis (per 6 mėnesius) sąlygos ir sudaromos sutartys ar pasirašomi vekseliai. Per 2018 metus gyventojų skola sumažėjo beveik 4 procentais“, – sakė „Panevėžio energijos“ atstovė D. Paulauskienė.

Svarbi aplinkybė, sudarius skolos grąžinimo dalimis sutartį žmogus jau nevadinamas „piktybiniu skolininku“ ir išlaiko teisę gauti kompensacijas už buto šildymą bei karštą vandenį.

Kraštutinė priemonė – bylinėjimasis

„Jei skolininkai nereaguoja į raginimus sumokėti skolą, pirmiausia sustabdomas karšto vandens pristatymas“, – sakė „Panevėžio energijos“ atstovė D. Paulauskienė.

Daugiabučių namų gyventojų skola bendrovei „Kėdainių vandenys“ per metus padidėjo 14,3 tūkst. eurų ir praėjusių metų pabaigoje sudarė 279,7 tūkst. eurų.

Visgi pasitaiko nemažai atvejų, kai skolininkai tiesiog neįsileidžia bendrovės darbuotojų į butą ir neleidžia nupjauti karšto vandens vamzdžių. Tuomet šilumos tiekėjai kreipiasi į teismą dėl įpareigojimo leisti tai padaryti. Jei karšto vandens tiekimas sustabdomas teismo sprendimu, papildomai priteisiamas 80 Eur žyminis mokestis.

„Nepavykus išieškoti skolos minėtais būdais, skolingų gyventojų bylos perduodamos teismui. Už priverstinį išieškojimą gyventojai moka teismo išlaidas valstybei ir skolos administravimo bei bylos vykdymo išlaidas antstoliams. 2018 metais kėdainiečių skoloms išieškoti teismui pateikta 285 ieškinių, kurių vertė 0,112 mln. Eur“, – sakė D. Paulauskienė.

 

Gyventojai nemoka ir už geriamą vandenį

Toli gražu ne visų gyventojų noras sumokėti už gaunamas paslaugas atsispindi ir kitos savivaldybės kontroliuojamos įmonės „Kėdainių vandenys“ 2018 metų veiklos ataskaitoje.

Daugiabučių namų gyventojų skola šiai bendrovei per metus padidėjo 14,3 tūkst. eurų ir praėjusių metų pabaigoje sudarė 279,7 tūkst. eurų.

Beveik tiek pat, kiek ir gyventojų įsiskolinimai, išaugo ir vandenį naudojančių įmonių skolos. Jos padidėjo 14,7 tūkst. eurų, o metų pabaigoje sudarė 359,9 tūkst. eurų.


Norintiems išvengti antstolių – siūlo susitarimą

Įsiskolinę vartotojai, kuriems skolos jau priteistos ir kurie nenori, kad skolos išieškojimas būtų perduotas antstoliams, tuoj pat po teismo turėtų kreiptis į AB „Panevėžio energija“ Kėdainių padalinį (J. Basanavičiaus g. 97, Kėdainiai) dėl geranoriško susitarimo skolos grąžinimo problemoms spręsti.

Sudarius sutartį, būtina laikytis sutartyje numatytų įsipareigojimų, nes bendrovėje yra kontroliuojama, kaip skolininkas laikosi sutarties punktų, o jų nevykdant, sutartis netenka galios. Tuomet priteistų skolų išieškojimas perduodamas antstoliams.

Skolos išieškojimo vykdymą perleidus antstoliams, tenka papildomai sumokėti vykdymo išlaidas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.