Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius kreipėsi į teisėsaugą paaiškėjus faktams, kad jo vardu sukurta fiktyvi socialinio tinklo „Facebook“ paskyra naudojama neteisėtai veiklai. S. Grinkevičius dar kartą primena, jog socialiniais tinklais nesinaudoja ir su šia paskyra neturi nieko bendra. Rajono vadovas tikisi sulaukti greitos teisėsaugos institucijų reakcijos ir prašo žmonių neužkibti ant sukčių kabliuko.

Pasinaudota vogtomis nuotraukomis

Suklastota S. Grinkevičiaus paskyra socialiniame tinkle „Facebook“ buvo sukurta prieš kelias savaites. Joje panaudotos internete skelbiamos paties S. Grinkevičiaus nuotraukos, vienoje jų rajono meras pozuoja kartu su šalies prezidente Dalia Grybauskaite. Taip bandyta sukurti įspūdį, jog šios paskyros „savininkas“ – Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius. Neatsitiktinai nurodyta tariamo paskyros „įkūrėjo“ gyvenamoji vieta – Kėdainiai.

S. Grinkevičiaus vardu sukurtoje fiktyvioje anketoje sukčiai panaudojo internete surastą Prancūzijos centrinio banko vadovo Francois Villeroy de Galhau nuotrauką. Šio finansininko vardu socialiniame tinkle „Facebook“ registruotos net trys paskyros, gali būti, kad jos visos – suklastotos.

Pažvelgus kiek išsamiau – iš karto ima aiškėti apgaulės požymiai. Pirmiausia į akis krenta keistas, nieko bendra su lietuvių kalba neturintis šio „Facebook“ profilio identifikatorius: „djanguine.fofana.7“.

Pagrindinėje suklastoto socialinio tinklo paskyros nuotraukoje panaudota ne S. Grinkevičiaus, bet 50 eurų banknotą pristatančio Prancūzijos nacionalinio banko prezidento France Villeroy de Galhau nuotrauka. Beje, šio finansininko vardu „Facebook“ tinkle yra sukurtos trys paskyros, kaip manoma, jos visos gali būti suklastotos. Tarsi pabrėžiant netikros paskyros sąsajas su finansais, viršelis iliustruotas eurų kupiūrų nuotrauka.

„Noriu visiems pranešti, jog ši paskyra – suklastota. Iki šiol nesu užsiregistravęs jokiuose socialiniuose tinkluose, taip pat ir „Facebook“. Man kelia nuostabą, jog atsiranda asmenų, kurie nesibodi naudoti kitų žmonių nuotraukas, jų vardu kurti fiktyvius profilius“, – reaguodamas į šį akibrokštą yra sakęs Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Afrikos sukčių braižas

Rajono merui apie jo vardu sukurtą fiktyvų profilį pranešė kvietimo draugauti sulaukęs vienas jo pažįstamų. Kėdainiečiui įtarimų sukėlė išplatintas tekstas. Nerišlia lietuvių kalba rašyta apie galimybę gauti finansinę paramą iš aiškiai neįvardintos, neva Europos Sąjungos institucijų finansuojamos programos.

„Kad gautumėte naudos, tiesiog turėtumėte kreiptis dėl sąlygų ir sąlygų, kad gautumėte naudos. Aš jus susisieksiu su atsakingu generaliniu sekretoriumi, kad galėtumėte pasinaudoti šia galimybe. Pasakyk man, jei jus domina?“, – rašoma žinutėje (tekstas netaisytas – red.).
Pranešime nurodomi ir kontaktai, kuriais reikėtų kreiptis – elektroninio pašto adresas bei Afrikos žemyne, Benino respublikoje registruotas telefono numeris.

Analogiško turinio žinutes, į lietuvių kalbą išverstas internete veikiančių automatinių sistemų pagalba, virtualioje erdvėje platina tarptautiniai sukčiai. Sudominę potencialias aukas galimybe lengvai gauti įspūdingas pinigų sumas, jie vėliau taiko neįmantrias, tačiau veiksmingas lėšų išviliojimo schemas. Dažniausiai prašoma pervesti pinigus už tariamų formalumų sutvarkymą, o tai vyksta tol, kol žmogus galiausiai suvokia tapęs virtualioje erdvėje veikiančių nusikaltėlių auka.

Išaiškėjo tikrieji ketinimai

Kurį laiką analizavus informaciją, taip pat fiksavus suklastotos paskyros valdytojų veiksmus, galiausiai surinkta nepaneigiamų įrodymų, kad rajono mero vardu bando pasinaudoti tarptautiniai sukčiai.

Apsimesdami Lietuvos valstybinio banko atstovais, jie prašė už tariamas teisines paslaugas, neva reikalingas įsivaizduojamai paskolai gauti, pervesti pinigus į Afrikos žemyne esančią Togo respubliką.

Finansinius pavedimus prašyta atlikti per tarptautinių sukčių plačiai naudojamą perlaidų sistemą, o norint įrodyti, jog pinigų gavėjęs iš tiesų egzistuoja, buvo pateikti suklastoti Prancūzijos piliečių asmens dokumentai.

S. Grinkevičiaus pozicija – principinga

„Tokių veiksmų tikrai negalima toleruoti. Todėl nedelsdamas kreipiausi į teisėsaugos institucijas, informuodamas apie vykdomą nusikalstamą veiklą. Noriu įspėti visus žmones, prašydamas juos išlikti budriais ir neužkibti ant sukčių kabliuko“, – sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Kiek anksčiau rajono mero atstovai susisiekė su socialinio tinklo „Facebook“ administracija pranešdami apie fiktyvų vartotojo profilį bei neteisėtą asmens atvaizdo naudojimą. Tuomet buvo pašalintos neteisėtai naudotos S. Grinkevičiaus nuotraukos, tačiau jo vardu pavadintas profilis kol kas dar veikia.

Registravo interneto adresą

„Noriu, kad ateityje būtų išvengta žmonių klaidinimo, melagingų žinių skleidimo prisidengiant mano vardu“, – sakė rajono meras.

Prieš kurį laiką S. Grinkevičiaus iniciatyva buvo registruotas interneto adresas, (subdomenas – red.) grinkevicius.lt. Pasak Kėdainių rajono mero, šis adresas rezervuotas galvojant apie informacijos sklaidą virtualioje erdvėje.

Kol kas socialiniais tinklais nesinaudojantis S. Grinkevičius užsiminė galvojantis apie asmeninės interneto svetainės sukūrimą. Šiuo metu interneto vartotojai iš adreso grinkevicius.lt nukreipiami į interneto enciklopedijos „Wikipedia“ rubriką, skirtą S. Grinkevičiui.