Ką 2022 m. svarbu žinoti vyrams, gimusiems nuo 1957 11 01 iki 1958 08 31, ir moterims, gimusioms nuo 1958 09 01 iki 1959 04 30, dėl senatvės pensijos gavimo?

Jei, suėjus pensiniam amžiui, asmuo per 6 mėn. nepaprašys ,,Sodros“ paskirti senatvės pensijos, pensija už daugiau nei 6 mėn. perio­dą jam nebebus išmokėta – dings.Vyrams, kurie gimė iki 1957 11 01 ir moterims, gimusioms iki 1958 09 01, taip pat svarbu pasitikrinti, ar nepamiršote kreiptis į ,,Sodrą”.

Dabartinė pensija susideda iš 3 dalių.
– Bendroji dalis, kuri yra visiems vienoda ir skaičiuojama pagal stažą.
– Individualioji dalis, kuri skaičiuojama pagal sukauptus taškus (sumokėtas įmokas) ir yra skiriama tik jei yra paskirta bendroji dalis. Ši dalis visiems skirtinga ir priklauso nuo sukauptų taškų skaičiaus (1 taškas duodamas, jei per metus yra sumokamos Valstybinio socialinio draudimo įmokos nuo 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2022 m. VDU = 1 504.10 Eur).
– Kaupiamoji dalis, kuri skaičiuojama pagal pasirašytą anuiteto sutartį ir mokama nežiūrint į tai, kad nebuvo sukauptas minimalus stažas.

Būtinasis darbo stažas – tai dydis, kuris naudojamas nustatyti, ar bus galima mokėti:

  1. išankstinę pensiją;
  2. negalios, netekto darbingumo pensiją, kuri mokama nesulaukus pensinio amžiaus;
  3. senatvės pensiją.

Minimalusis stažas senatvės pensijai yra 15 metų. Jei asmuo neturi minimalaus stažo, jam nebus paskirta pensija, nors jis mokėjo įmokas pensiniam draudimui.

Būtinasis stažas senatvės pensijai yra nuo 32 iki 35 metų, priklausomai nuo lyties ir gimimo datos. Visiems gimusiems po 1961-04-30 būtinasis pensinis stažas yra 35 m. Asmuo, įgijęs būtinąjį stažą, gali išeiti į pensiją anksčiau ir gali gauti išankstinę pensiją.

Kai asmeniui sueina pensinis amžius, jis įgyja teisę į pensijos gavimą, bet tik jei turi sukaupęs minimalų stažą.
Kai asmeniui sueina pensinis amžius, jis įgyja teisę išeidamas iš darbo savo noru gauti iki 2 VDU dydžio išmoką (DK, 56 str. 4 d.1 p.).

Taip pat reikia žinoti, kad yra mokesčių lengvatos asmenims, kurie gauna senatvės pensijas. Pvz. tokiam asmeniui, vykdant individualią veiklą, nereikia mokėti Valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų nuo apmokestinamųjų pajamų.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos inf.

Panašios naujienos