Irmina Pryvalova

Duobėti ir netalpūs daugiabučių namų kiemai, aplūžę šaligatviai pamažu nyksta iš Kėdainių miesto žemėlapio. Miesto vaizdą pastebimai keičia vykstantis daugiabučių namų kvartalų kompleksinis atnaujinimas.

Patogiam gyvenimui

Kėdainiuose sparčiai kuriama patogiam ir oriam gyvenimui būtina infrastruktūra, pagerinsianti tiek jaunų šeimų, tiek brandaus amžiaus žmonių gyvenimo kokybę: plečiamos ir naujai įrengiamos automobilių stovėjimo aikštelės, tiesiami šaligatviai, įrengiamos naujos vaikų žaidimų aikštelės su saugia danga.

„Kėdainiečiai gerai žino, kokia mūsų daugiabučių kvartalų būklė: nesutvarkyti kiemai, šaligatviai. Labai trūko automobilių stovėjimo aikštelių – tai viena iš svarbesnių problemų, kuri būdavo išsakoma susitikimuose su gyventojais.“
Praėjusios kadencijos rajono meras S. Grinkevičius

Statybvietėmis tapę renovuojamų kvartalų kiemai gyventojams kelia nepatogumų, tačiau jie laikini. Įvertinti renovacijos rezultatus ir naudotis jos privalumais jau gali dviejų daugiabučių kvartalų gyventojai, nes darbai ten beveik baigti.

Buvo prastos būklės

Kėdainių rajono savivaldybė įgyvendina kvartalinės renovacijos programą, pagal kurią nuo praėjusių metų vasaros pabaigos vyksta kompleksiniai daugiabučių namų kiemų atnaujinimo darbai: gatvių, pėsčiųjų takų, automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimas ir naujų įrengimas, lietaus nuotekų, vaikų žaidimų aikštelių, minimalaus apšvietimo įrengimas, vejos atnaujinimas ir medžių sodinimas.

Pasak praėjusios kadencijos rajono savivaldybės mero Sauliaus Grinkevičiaus, planuojant kompleksinį daugiabučių namų kiemų atnaujinimą atsižvelgta į vieną svarbiausių gyventojų bėdų – automobilių statymo vietų trūkumą.

Programos idėja savivaldybėje brendo nuo 2015 metų. „Kėdainiečiai gerai žino, kokia mūsų daugiabučių kvartalų būklė: nesutvarkyti kiemai, šaligatviai. Labai trūko automobilių stovėjimo aikštelių – tai viena iš svarbesnių problemų, kuri būdavo išsakoma susitikimuose su gyventojais. Visa tai ir lėmė, kad priėmėme sprendimą pradėti kvartalų, o ne atskirų kiemų, renovaciją“, – sakė praėjusios kadencijos Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius.

Pasak jo, pasirenkant, kurie kvartalai bus tvarkomi, reikėjo remtis tam tikrais kriterijais, nes 7 milijonų eurų (tiek Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų, valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšų bus investuota į atnaujinimą) visam miestui tikrai neužtenka. Vienas iš kriterijų, kurį pasirinko savivaldybės administracija – kvartale turėtų būti renovuotų arba ruošiamų renovuoti daugiabučių. „Manau, kad tas kriterijus buvo reikalingas ir svarbus, žmonėms tai buvo postūmis renovuoti daugiabučius. O savivaldybė pasirūpina sutvarkyti aplinką“, – sakė S. Grinkevičius.

Pabaiga – kitąmet

Parengus kvartalų renovacijos projektus, su jais buvo pakviesti susipažinti daugiabučių namų bendrijų pirmininkai ir administratoriai. „Iš tiesų aktyvumas nebuvo didelis. Iš kiekvieno kvartalo atvykdavo 4-5 daugiabučių atstovai. Pagrindinis jų pageidavimas buvo padidinti automobilių stovėjimo aikšteles. Taigi, kur buvo įmanoma tai padaryti, atsižvelgiant į pastabas projektai buvo pakoreguoti“, – priminė praėjusios kadencijos rajono vadovas.

Intensyviausi darbai vyksta vadinamajame „Garadoko“ kvartale, kuris apima Parakinės, Kęstučio, Algirdo, J. Basanavičiaus gatves.

Darbai miesto daugiabučių kvartaluose prasidėjo praėjusiais metais. „Projektas tęstinis, tikiuosi, kad 2021 m. jis bus baigtas, minėtieji 7 milijonai bus investuoti ir šie miesto kvartalai atrodys kitaip“, – tikisi S. Grinkevičius. Pašnekovas pabrėžė, kad naudojant ES struktūrinių fondų lėšas labai griežtai nurodyta, kam jas galima skirti, o kam – ne.

„Taigi kalbant apie šį projektą, jam skirtų lėšų negalima buvo naudoti tam tikru atstumu nuo gatvės, dėl to liko neatnaujintų šaligatvių palei Liaudies gatvę, Parakinės kvartale liko nesutvarkytas siauras, išvažinėtas ruožas. Šiuo atveju turėtų savivaldybė rasti galimybę iš savo biudžeto pabaigti tvarkyti tuos ruožus. Mes tai buvome supratę ir jau planavome, kaip būtų galima prisidėti. Tikiu, kad dabartiniai rajono vadovai tai supras ir projektus užbaigs taip, kad žmonės būtų patenkinti, – sakė S. Grinkevičius. – Gal dar žmonėms nematyti visumos, vargina technika, netvarka, bet statant kitaip nebūna. Šiek tiek kantrybės, ir darbai bus baigti.“

Pirmieji rezultatai

Renovacijos rezultatus jau pajuto „Liaudies“ ir „Žemaitės“ kvartalų gyventojai. Pasak darbus čia vykdančios bendrovės „Doresta“ projektų vadovės Rasos Bielskytės, šiuose kvartaluose atliekami baigiamieji  darbai. „Liaudies“ kvartale, kurį riboja Liaudies, A. Kanapinsko, Janušavos bei Respublikos gatvės, baigiamos įrengti trys vaikų žaidimo aikštelės, pasodinti medeliai vietoje pašalintų želdinių, atliekami kiti aplinkos atstatymo darbai.

Statybininkai šiame kvartale įrengė pėsčiųjų takus ir platesnius pravažiavimo kelius, o svarbiausia – išspręsta automobilių statymo vietų problema. Šiuo metu kvartalas atrodo tvarkingai ir erdviai, nes automobiliams statyti įrengta papildoma aikštelė su vietomis neįgaliesiems. „Pagal pasirašytas sutartis UAB „Doresta“ įrengė 2 790 kv. m asfalto dangos, skirtos automobilių stovėjimui“, – teigia bendrovės atstovė.

„Turėtų savivaldybė rasti galimybę iš savo biudžeto pabaigti tvarkyti tuos ruožus. (…)Tikiu, kad dabartiniai rajono vadovai tai supras ir projektus užbaigs taip, kad žmonės būtų patenkinti.“
Praėjusios kadencijos rajono meras S. Grinkevičius

Viename iš seniausiai statytų Žemaitės gatvės kvartale statybininkai įrengė 3 430 kv. m automobilių stovėjimui skirtos asfalto dangos. Šiam kvartalui būdinguose uždaruose daugiabučių kiemuose jau seniai nebetilpo gyventojų automobiliai. Kvartale sutvarkyti kiemų šaligatviai ir pravažiavimo keliai, įrengiamos keturios vaikų žaidimų aikštelės, pasodinti medeliai.

„Žemaitės“ kvartale padaugėjo tvarkingai pažymėtų vietų gyventojų automobiliams.

Darbai verda „Parakinės“ kvartale

Intensyviausi darbai šiuo metu vyksta „Parakinės“ kvartale, kuris apima Parakinės, Kęstučio, Algirdo, J. Basanavičiaus gatves. Kiemuose nuo kovo mėnesio atliekami demontavimo, inžinerinių tinklų atnaujinimo, pasluoksnių klojimo, bortų, šaligatvių įrengimo, asfaltavimo darbai. „Parakinės“ kvartale bus įrengta iš viso 2 900 kv. m asfalto dangos, skirtos statyti automobiliams. Baigiamųjų darbų etape bus įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, atsodinti medeliai ir atlikti kiti aplinkos atstatymo darbai.
Pasak darbus vykdančios bendrovės „Doresta“ projektų vadovės R. Bielskytės, gyventojai į vykstančius darbus reaguoja įvairiai – ir džiaugiasi dėl būsimo sutvarkyto kiemo, ir nerimauja dėl šiuo metu sumažėjusio stovėjimo vietų skaičiaus, tačiau visumoje žiūri pozityviai.

Daugiabučių namų kvartalų kompleksinis atnaujinimas Kėdainių mieste


Kaip informavo Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja ryšiams su visuomene Jorūnė Liutkienė, šią vasarą darbai vyksta arba netrukus prasidės šiose teritorijose:

Kvartalas, apribotas J. Basanavičiaus, Respublikos, Rasos, A. Kanapinsko ir Liaudies gatvėmis. Rangos sutartis pasirašyta 2019 09 23 su UAB „Jonavos hidrotechnika“, darbų vertė 1,521 mln. Eur. Darbai turėtų būti baigti iki 2020 09 01.

Kvartalas, apribotas J. Basanavičiaus, Tilto ir Žemaitės gatvėmis. Rangos sutartis pasirašyta 2019 08 05 su UAB „Doresta“, darbų vertė 740,1 tūkst. Eur. Darbai jau beveik baigti, rangos sutartis baigiasi 2020 08 08.

Teritorija, apribota J. Basanavičiaus g., Ramybės skv., Lauko g. Rangos sutartis pasirašyta 2019 09 30 su UAB „Rofolis“ ir UAB „Apdailos ekspertai“, darbų vertė 488, 3 tūkst. Eur. Didžioji dalis darbų atlikta, rangos sutartis baigiasi 2020 07 30.

Teritorija, apribota J. Basanavičiaus, Josvainių, Knypavos gatvėmis. Rangos sutartis pasirašyta 2019 09 30 su UAB „Rofolis“ ir UAB „Apdailos ekspertai“, darbų vertė 387 tūkst. Eur. Darbai buvo laikinai sustabdyti dėl šilumos trasų atnaujinimo darbų, šiuo metu darbai vyksta. Rangos sutartis baigiasi 2020 07 30.

Kvartalas, apribotas Liaudies, A. Kanapinsko, Janušavos ir Respublikos gatvėmis. Rangos sutartis pasirašyta 2019 08 05 su UAB „Doresta“, darbų vertė 591,8 tūkst. Eur. Darbai jau beveik baigti, rangos sutartis baigiasi 2020 08 08.

Teritorija, apribota J. Basanavičiaus, Rasos, Pavasario ir Mindaugo gatvėmis. Rangovas – UAB „Dengsta“, sutarties kaina – 1,78 mln. Eur, darbų trukmė 12 mėnesių, rangos sutartis baigiasi 2021 03 31, darbai vyksta pagal grafiką.

Vadinamasis „Garadoko“ kvartalas (J. Basanavičiaus, Parakinės,  Algirdo ir Kęstučio g.). Rangovas – UAB „Doresta“, sutarties kaina 1,2 mln. Eur, rangos sutartis pasirašyta 2020 02 10, darbai vyksta pagal grafiką, rangos sutartis baigiasi 2020 12 20.

Teritorija, apribota J. Basanavičiaus, Josvainių gatvėmis. Rangos sutartis pasirašyta 2020 06 05 su UAB „Doresta“, darbų vertė 240,3 tūkst. Eur, darbai bus pradėti netrukus ir turėtų būti baigti šiais metais.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.