Minint Reformacijos 500 metų jubiliejų, atsigręžta į mažesnių bendruomenių istoriją bei patirtį. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro organizuota konferencija „Reformacijos istorija vidurio Lietuvoje“ subūrė renginio šeimininkus kėdainiečius ir jų kaimynus iš Jonavos, Raseinių, Panevėžio, taip pat iš ryškaus Reformacijos židinio – Biržų.

Pasak Daugiakultūrio centro vadovės Audronės Pečiulytės, laukia dar vienas Reformacijai vidurio Lietuvoje skirto projekto renginys – protmūšis mokiniams.

Turės išliekamąją vertę

„Mes, istorikai, puikiai žinome, kokią reikšmę Reformacija turėjo lietuvių kalbai, istorijai, kokių teigiamų pokyčių ji įnešė į visuomeninį Lietuvos gyvenimą. Sveikintina, kad tokie sukakčių minėjimo metai yra skelbiami, nes tuomet į šiuos reiškinius dėmesį atkreipia ir visuomenė, – pradėdama konferenciją, sakė Daugiakultūrio centro vadovė, Šėtos gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė Audronė Pečiulytė. – Šiuo projektu siekiau atkreipti dėmesį į Reformacijos istoriją vidurio Lietuvoje. Šis judėjimas plito padedant didikams Radviloms, Kiškoms, Zavišoms ir kitiems, kurie savo privačiuose dvaruose, miesteliuose diegė šį tikėjimą, steigė bažnyčias ir mokyklas.“ Ilgainiui jos atiteko katalikams, tad dabar dalis žmonių apie reformatų pėdsakus mažai ką bežino.

Spalio 18 dieną vykusi istorikų, pedagogų, muziejininkų, bibliotekininkų konferencija buvo antrasis šio projekto renginys. Rugsėjį surengta pažintinė ekskursija ta pačia tema, aplankant Žeimius, Skalvius, Deltuvą, Jonavą… „Ten mus pasitiko tie žmonės, daugelis kurių atvyko į šią konferenciją, siekdami išsamiau pasidalinti istoriniu kultūriniu savo vietovių paveldu. O šios konferencijos pranešimai suguls į leidinį, kuris išvys dienos šviesą metų pabaigoje. Tai bus parankinis leidinys, kuriuo galės naudotis pedagogai, istorikai, muziejininkai, prireikus pasitikslinti faktus ar pasisemti idėjų“, – kalbėjo A. Pečiulytė. Konferencijos dalyvius savo pranešime ji supažindino su Kėdainiais – evangelikų reformatų švietimo „tvirtove“ XVI – XVIII amžiuje.

Perduoda mokiniams

Kiti pranešėjai pristatė Reformacijos istoriją Raseinių, Jonavos kraštuose, Evangelikų bažnyčią Panevėžyje, Evangelikų reformatų bažnyčią Deltuvoje, šio judėjimo įtaką lietuvių kalbai ir literatūrai. Daug dėmesio skirta šio istorinio ir kultūrinio reiškinio svarbos atskleidimui ugdant mokinius. Pavyzdžiui, apie Reformacijos vaidmenį lietuviškos knygos kelyje kalbėjusios kraštietės mokytojos Daina Volkevičienė ir Indrė Giedraitienė bendradarbiaudamos parengė integruotas istorijos ir lietuvių kalbos pamokas, surengė mokiniams ekskursiją po Kėdainių senamiestį. Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos istorijos mokytoja metodininkė D. Volkevičienė ir Dotnuvos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja I. Giedraitienė pasakojo ieškojusios įvairiausių būdų, nes integruotos pamokos mokiniams duoda daug naudos – plečia akiratį, skatina mąstyti platesniame kontekste, o ne vien įsiminti datas ir faktus.

Įsimintiną ir nemažai klausimų sukėlusį pranešimą apie reformatų esmines teologines tiesas skaitė kėdainiškiams gerai pažįstamas, kurį laiką mūsų mieste gyvenęs Rimas Mikalauskas – Biržų evangelikų reformatų parapijos klebonas, Lietuvos evangelikų reformatų Konsistorijos viceprezidentas.

Po pietų konferencijos dalyvių laukė ekskursija po protestantiškuosius Kėdainius. Projektas tęsis ir toliau. Pasak A. Pečiulytės, laukia dar vienas, šį kartą moksleiviams skirtas renginys – protmūšis Reformacijos tema Daugiakultūriame centre.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.