Liepos 16 ir 17 dienomis Kėdainių rajone patvirtinus du naujus susirgimų COVID-19 atvejus, šiandien savivaldybėje sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jo metu nuspręsta griežčiau rekomenduoti laikytis saugos priemonių, kurios pastaruoju metu buvo kiek primirštos. Tačiau renginiai rajone kol kas neribojami ir neatšaukiami.

Toks sprendimas priimtas išklausius visuomenės sveikatos centro, Kėdainių ligoninės, pirminio sveikatos priežiūros centro, savivaldybės teisininkų ir kitų specialistų informaciją.

Kol kas – tik rekomendacijos

Ekstremalių situacijų komisija rekomendavo įstaigoms, organizacijoms, prekybos įmonėms, tarp jų – ir prekyvietėms, kurios aptarnauja gyventojus, nepriklausomai nuo pavaldumo, laikytis saugaus aptarnavimo ir saugaus darbo taisyklių. Tai yra, dėvėti kaukes ar respiratorius, dezinfekuoti rankas, paviršius.

Nuspręsta viešojo transporto įmonėms rekomenduoti reguliariai vykdyti transporto priemonių dezinfekciją, aprūpinti vairuotojus apsaugos priemonėmis.

Renginių organizatoriams ir dalyviams rekomenduojama dėvėti kaukes, renginių metu laikytis saugaus atstumo, renginių teritorijoje turi būti dezinfekcijos priemonės.

„Rekomenduojame vengti nebūtinų suėjimų, renginių, kur susitelktų didesnės žmonių grupės. Siūlome artimiausiu metu gyventojams susilaikyti ir nuo susibūrimų, ir nuo asmeninių švenčių, jeigu tai yra įmanoma“, – sakė Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Pasak jo, savivaldybės administracija taip pat pradėjo vykdyti saugos priemones, nes vienas savivaldybės darbuotojas turėjo sąlytį su žmogumi, kuriam nustatytas COVID-19 atvejis. Sąlytį turėjęs asmuo jau karantinuojasi, jam bus atliktas testas ir paskirta privaloma keturiolikos dienų saviizoliacija.

Tuo tarpu savivaldybės administracijos darbuotojams nurodyta dėvėti apsaugines kaukes, laikytis saugaus atstumo bendraujant, dezinfekuoti ir vėdinti patalpas, laikytis asmens higienos, pajutus simptomus kreiptis į medikus. Apsauginių priemonių bus reikalaujama ir iš klientų, kurie kreipsis į savivaldybės specialistus. Skyrių vedėjams nurodyta pasiruošti organizuoti darbuotojams darbą iš namų.

Dar ne protrūkis

Primename, kad šiuo metu Kėdainių rajone žinoma apie du naujai patvirtintus susirgimų koronavirusu atvejus. Liepos 16 d. gauta informacija apie teigiamą COVID-19 testą, nustatytą 53 m. moteriai, gyvenančiai ir dirbančiai Akademijos miestelyje. Liepos 17-osios rytą Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo, kad teigiamas COVID-19 testas nustatytas 24 metų vyrui, gyvenančiam mieste, individualiame name.

Pasak NVSC Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėjos Sandros Buinovskienės, šie du atvejai tarpusavyje nėra susiję. „Pirmu atveju, Akademijoje gyvenanti moteris turėjo 3 didelės rizikos kontaktinius asmenis. Ji užsikrėtė pabuvusi Vilniuje pas gimines, įtariama, kad giminaičiai turėjo kontaktą su COVID-19 atveju ir tiesiog „pasidalino“ šeimos susitikimo metu. Moteris atostogavo, buvo tik trumpam užsukusi į darbovietę, tad kontaktų nebuvo daug“, – sakė S. Buinovskienė.

Kalbant apie 17 dieną patvirtintą atvejį, vyras teigia neturėjęs kontakto su koronavirusu sergančiu asmeniu, iš šalies išvykęs nebuvo. Kur galėjo užsikrėsti didelėje įmonėje, AB „Lifosa“, dirbantis specialistas, dar neaišku. „Šis vyras dalyvauja saviveikloje, 5 asmenų grupėje, jie paaiškino, kad renginių ir koncertų nebuvo, dalyvavo tik repeticijoje. Šie žmonės, o ir susirgusiojo draugai bei artimieji, taip pat turi izoliuotis“, – informavo S. Buinovskienė.

Šiuo metu saviizoliacijoje iš viso yra 27 žmonės, tačiau, pasak S. Buinovskienės, ši informacija yra nuolat kintanti, nes vyksta tolesnis epidemiologinis tyrimas ir kontaktą turėjusių asmenų gali būti nustatyta daugiau.

Pasak NVSC Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėjos Sandros Buinovskienės, ligos protrūkio šiuo metu nėra, tačiau rekomenduojama atidžiai laikytis asmeninių apsaugos priemonių.

„Moteris iš Akademijos viešuoju transportu nesinaudoja, visur vyko savo automobiliu, tik liepos 15 dieną, apie vidurdienį, lankėsi parduotuvėje LIDL. Kadangi ji dėvėjo asmenines apsaugines priemones, užsikrėtimo rizika nėra didelė. Tai pavyzdys, kad žmogus, saugodamas save, apsaugojo kitus“, –  kalbėjo NVSC Kėdainių skyriaus vedėja.

Pasak jos, yra laikoma, kad koronavirusu susirgęs žmogus, iki simptomų pasireiškimo, gali užkrėsti kitus 3 dienų laikotarpiu. „Susirgusi moteris ir vyras jautė peršalimo simptomus, galvos skausmą, turėjo temperatūros. Moteris nurodė ir uoslės praradimą, tai vienas iš simptomų. Abu susirgusieji gydosi ambulatoriškai“, – informavo S. Buinovskienė.

„Šiandien tai dar nėra protrūkis, reikia tiesiog visiems žmonėms priminti, kad negalime atsipalaiduoti, reikia stengtis laikytis atstumų bendraujant, nesiglėbesčiuoti, nespausti rankos“, – ramino visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja.

Ėmėsi visų saugos priemonių

Bendrovė „Lifosa” pranešime žiniasklaidai informavo, jog užsikrėtęs vyras dirba įmonės sieros rūgšties ceche. Nustatyta, kad 7 cecho darbuotojai turėjo artimą sąlytį su užsikrėtusiuoju. Šie darbuotojai izoliuoti, jiems atliekamas koronaviruso tyrimas.

„Vos tik sužinoję apie nustatytą užsikrėtimą, dezinfekavome sieros rūgšties cechą ir ėmėmės kitų reikalingų priemonių. Cecho darbuotojai privalo dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo tarpusavyje ir reguliariai dezinfekuoti rankas. Dar nuo koronaviruso protrūkio pradžios visi įmonės darbuotojai yra aprūpinti apsaugos priemonėmis. Bendrovės vadovybė nurodė darbuotojams jomis naudotis ir likti itin budriems“, – teigia Jonas Dastikas, AB „Lifosa“ generalinis direktorius.

Sieros rūgšties cechas reguliariai dezinfekuojamas. Dezinfekcija atliekama ir kitose įmonės patalpose.

Rūpindamasi darbuotojų saugumu, „Lifosa“ imasi visų priemonių infekcijos plitimui sustabdyti: ribojami tiesioginiai darbuotojų tarpusavio kontaktai, pasitarimus ir susirinkimus įmonės vadovybė nurodė organizuoti nuotoliniu būdu arba juos atšaukti.

Įmonė planuoja organizuoti sieros rūgšties cecho darbuotojų tyrimus dėl koronaviruso bendrovės lėšomis.

PAPILDYTA

Kėdainių rajono savivaldybės informacija:

Dėl galimų kontaktų su COVID-19!

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai prašo asmenis, kurie liepos 14 d. apie 19 val. Pelėdnagiuose  (stadiono teritorijoje įrengtoje aikštelėje) žaidė tinklinį, susisiekti su Kėdainių skyriaus specialistais telefonu +370 698 41142.