Kai dienomis saulė vis dažniau ritinėjasi po dangų, žmonės grįžta į sodus ir daržus. Kai kas jau pasisodino bulves, svogūnus, pasisėjo salotų, ridikėlių, ankstyvų morkų, burokėlių. Jau imta dairytis ir į pomidorų, agurkų, ankstyvųjų kopūstų ar kitų augalų daigus. Jų Kėdainių centriniame turguje jau tikrai yra nemažai, tiesa, kainos yra aukštesnės nei pernai. Ir pirkėjų dar nedaug. Žmones gąsdina pavasarinės šalnos, kurių, pasak meteorologų, dar bus ne vieną naktį.

„Atėjau į turgų pasižiūrėti, ką ir po kiek parduoda. Agurkų kainos dar labai aukštos, tad pirkau vos 2 daigus (juos šiltnamyje dabar apsuksiu agroplėvele, kad nesušaltų), anksčiau agurkėlių turėsiu, kai atpigs, dar bent kelis daigus pirksiu, o birželį pati lauke jų pasisėsiu. Pomidorų daigų pamėginau užsiauginti namuose pati, tik saulės jiems mažoka, ištįso, bet, kai atvešiu persodinti į šiltnamį, gal pagražės ir sustiprės. Įprastai auginu apie 40 pomidorų daigų, jei juos tektų pirkti po 1,5 euro, tai vien daigai 60 eurų kainuotų.

Apskritai, kuo toliau, tuo labiau nebeapsimokės patiems augintis daržovių, nes brangu ir vargo jau per daug. Už tuos pinigus, ką už daigus, trąšas ar kitas priemones sumoki, gali rudenį nusipirkti jau užaugintų daržovių, o vasarą skirti poilsiui. Gal kitąmet jau ir aš taip padarysiu“, – apie išaugusius daržininkystės kaštus pasakoja vilainietė Rasa.

„Nors jau 2 infarktus turėjau, bet vis tiek norisi savo daržovių užsiauginti. Savo tai savo, ekologiškiau, o kai perki, nežinai, ką perki, kaip augino.

Šiandien turguje pirkau 2 pomidorus, kalafiorų ir kopūstų daigų. O agurkus ir svogūnus jau pasodinau“, – kalbėjo senjorė Genovaitė.

Daigų kainos nemažos

Nors sezonas dar tik prasideda, daigų pasiūla Kėdainių centriniame turguje jau nemaža. Augintojai sako, kad prekybą daigais jie pradėjo visai neseniai, bet pirmųjų pirkėjų jau sulaukia.

„Agurkus parduodu po 1–1,50 eur., pomidorus po eurą, jei daugiau pirktų, galima derėtis. Kalafiorų ir ankstyvųjų kopūstų duodu po 3 vienetus už eurą. Kol kas žmonės perka nedideliais kiekiais, gal šalnų prisibijo?

Šiemet iš viso auginu per 1 000 įvairių daigų. Dar turiu baklažanų, moliūgų, cukinijų, arbūzų, bet jų daigeliai dar mažoki. Nuo gegužės vidurio, manau, prasidės didesnis perkamumas, nes jau laikas sodintis“, – sako Natalija iš Surviliškio seniūnijos.

„Žiedinių kopūstų, gumbinių salierų daigeliai po 30, paprikos po 80 centų. Mažiausiai po kokius 5 daigelius perka, o kai šalnos praeis, dar daugiau pirks. Daržininkystė Kėdainiuose tebėra populiari.

Aš jau ne vienerius metus auginu daigus. Tai ir užsiėmimas, nereikia vaistų nuo depresijos, ir pinigai niekada nemaišo. Bet darbo daug reikia įdėti. Palaistei, ryt, žiūrėk, vėl reikia laistyti. Čia panašiai, kaip drabužį pakabinai ir išdžiūsta, taip ir augalas.

Šiemet viskas brango, tad ir daigų savikaina yra didesnė. Turi kelti kainas, nes gi nedirbsi už dyką, turi kažkiek užsidirbti. Kam kaina tinka, tas perka, o kam – ne, numoja ranka ir eina ieškot, kur pigiau“, – apie prekybą daigais pasakoja Marija iš Babėnų.

Mėgiamiausios – žinomos veislės

Maždaug aštuntus metus daržovių daigus auginantis kėdainietis Regimantas pasakoja, kad pirkėjai dažniau renkasi senųjų veislių – pomidorų „Tolstojus“, „Taifūnas“, „Tamaris“, agurkų „Mirabele“, „Merengue“ daigus, o į naujesnes veisles požiūris yra skirtingas.

„Kasmet auginu tiek daigų, kiek galiu parduoti, įprastai – po kelis tūkstančius, bet šiemet sėjau truputį mažiau. Pernai daigai vidutiniškai kainavo po eurą, šiemet prašau po 1,5 euro, nes pavasaris šaltas, daug kuro reikėjo šiltnamiams apšildyti, labai išbrango sėklos, durpės, tas pats kuras, todėl teko padidinti kainas. Nors kol kas ir silpnokai, bet perka žmonės, nesideri. Kiekvienas nori savo užsiauginti. Žiūrėkit, prieš krizę visi pieveles sėjo, o kai krizė atėjo, tas pieveles susikasė, susiarė, vėl šiltnamių prisistatė, žodžiu, daržininkystė atgimsta“, – šypteli daigų augintojas.

Turguje – ir aviečių, ir braškių daigai

Nors trečiadieniniame turguje prekiautojų, kaip ir pirkėjų, būna kiek mažiau nei šeštadieniniame, pavyko rasti ir remontantinių aviečių (už jų ryšulėlį prašė 2 eurų), ir įvairių rūšių braškių daigų.

„Turime įvairių veislių: „Sonata“, „Verdi“, „Malvina“, Faith“, „Murano“, „Favori“ ir kitų. Kiekvienas gali pasirinkti nori ankstyvų, remontantinių, svyrančių braškių ar žembraškių. Visos jos savaip geros. Mes jas auginome šiltnamyje, tad daigai jau su žiedeliais. Daigas puodelyje kainuoja 80 centų, ūsai būna pigiau – po 30–40 centų. Žmonės bijosi šalnų, tai dar nelabai perka. Būna, klausia, kodėl pernai kainavo 60 centų, o šiemet jau 80, tiesiog žmonėms sunku susiorientuoti, kad viskas labai išbrango.

Braškes auginame jau turbūt šeštus metus. Per sezoną apie 6 000–8 000 daigų. Jei jų neparduodame, patys pasisodiname ir auginame braškes, kurias irgi parduodame. Tiesa, dalį laukų jau užarėme, buvo 70 arų, dabar liko mažiau. Turėjome taip padaryti, nes yra problema su skynėjais, kiek patys spėjam, tiek.

Kad braškė duotų gerą derlių, reikia ne tik saulės (tada uogos būna saldesnės), bet ir daug priežiūros. Turi būti keičiami laukai, reikia laiku nupjauti lapus, laiku patręšti. Nesvarbu, tądien sninga, ar lyja, turi tai padaryti, kitaip gero derliaus nebus. Ir braškyno negali žolėmis apleisti, reikia, kad būtų švaru. Stengiamės tręšti biologinėmis trąšomis, mes už tai, kad būtų naudojama kuo mažiau chemijos“, – sako braškių ūkį Skaistgiriuose turintys Kęstutis ir Oksana Krasickai.

Titulinė nuotrauka: Įvairių braškių veislių daigus parduodantys K. ir O. Krasickai nestokoja geros nuotaikos. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)