Šią savaitę naujoji  Kėdainių rajono valdžia skambiai pristatė, tiesa, kai kuriuose miestuose bei rajonuose jau keletą metų vykdomą projektą. Nuo šiol kiekvienai Kėdainiuose pagimdžiusiai moteriai bus įteiktas būtiniausių reikmenų kūdikio kraitelis. Moterys džiaugėsi, valdžią gyvų ir socialinių tinklų pašnekesiuose dėl tokio sprendimo gyrė, bet daugelis jų neatkreipė dėmesio į puikiai užmaskuotą detalę – valdžios dosnumo sulauks tik tos kėdainietės, kurių mažyliai gims Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje.


„Idėja sukurti ir gimdyvėms įteikti pirmagimio kraitelį savivaldybėje buvo vystoma nuo vasaros pradžios. O šį rudenį jau pavyko ją įgyvendinti. Sukomplektuoto kūdikio kraitelio vertė šeimai − 195 eurai. Tai didelė dovana jaunai šeimai, pagalba auginat vaikus ir kuriant joms patrauklią aplinką“, −apie paramą būsimoms mamytėms savo interneto svetainėje skelbia Kėdainių rajono valdžia.

Tam davė, tam davė, o tam – ne

Čia pat pristatomas ir grandiozinio projekto, pavadinto „Kūdikio lizdu“, turinys, kurį sudaro būtiniausių kūdikiui ir mamai skirtų reikmenų rinkinys. Skelbiama, kad vieno tokio rinkinio kaina – 195 eurai.  

Kaip ypač svarbi rinkinio detalė pristatoma pati didelė ir patvari dėžė, kurią galima ne tik vežtis į kelionę, bet ir joje esant reikalui pamigdyti kūdikį.

„Be daiktadėžės-lovelės yra dar 23 kūdikiui gimus reikalingi ir naudojami daiktai. Ne kartą buvo kalbėtasi su gimdyvėmis ir specialistais. Įvertinti visi mamų poreikiai ir  labai kruopščiai atrinkti  daiktai, kurie labiausiai būtų naudingi mamoms ir jų naujagimiams. Praktiškos mamos galėtų nemažai sutaupyti, žinodamos, koks būtent kraitelis pasitiks Kėdainiuose pasaulį išvydusį vaikelį“, – išsamiau pristatomas „Kūdikio lizdo“ turinys.  

Tačiau šioje vietoje ir baigiasi visoms kėdainietėms valdžios pristatyta pasaka, mat kūdikių kraitelius gaus išskirtinai tik tos mamos, kurios ateinančius į pasaulį mažylius pasitiks išskirtinai Kėdainiuose, vietos ligoninėje. Kėdainių rajono valdžia planuoja per metus išdalinti ne mažiau 220 kūdikių kraitelių, tuo tarpu Kėdainių civilinės metrikacijos skyriuje praėjusiais metais buvo užregistruota per 400 naujagimių.


Meras: „Kiekvienas gimęs vaikelis yra svarbus“.
Ar tikrai?

Taigi, nesunku suskaičiuoti, kad valdžios dėmesio ir dosnumo sulauks tik apie pusė šeimų, nusprendusių gerinti Kėdainių krašto demografinę situaciją. Tačiau remiantis valdžios logika remti tik Kėdainiuose gimusius mažylius, iš karto kyla klausimas, kuo gi skiriasi kėdainietė, nusprendusi mažylio atėjimą į pasaulį pasitikti, pavyzdžiui, Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose nuo mamos, kuri gimdyti nusprendė  Kėdainių ligoninėje?

Ogi niekuo. Tai tie patys mūsų bendruomenės nariai, gyvenantys Kėdainių rajone, dirbantys čia pat, mokantys mokesčius, kurie naudojami visos bendruomenės gerovei kelti.

Tačiau yra viena problema – neatitinka pagrindinio valdžios nustatyto kriterijaus – jaunoji mamytė negimdė Kėdainiuose, tad dovanų nesulauks. Ar tai ne diskriminacija? Ar ne Kėdainiuose gimęs mažylis prastesnis kėdainietis? Ar mama, panorusi gimdyti ne Kėdainiuose, menkiau myli savo kraštą?

Tikrai ne. Tačiau dabar būsimos mamos skirstomos į Kėdainiuose gimdžiusias ir negimdžiusias, o vaikai – į gimusius Kėdainiuose ir gimusius kitur – už Kėdainių ženklo ribos.

Tuo tarpu skambiai projektą pristatydamas Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis pabrėžė,  kad visi vaikai yra svarbūs.

„Norinti vaikus auginti šeima turi jausti ne tik ekonominį stabilumą, bet ir tai, kad kiekvienas gimęs vaikelis yra svarbus ir visai bendruomenei. Mes radome būdą, kaip dar, be valstybės skiriamos paramos, padėti šeimai pačioje kūdikio gimimo ir auginimo pradžioje“, − sakė V. Tamulis.

Gal ir svarbus, bet ar tiek, kad, pavyzdžiui, Kaune pagausėjusi kėdainiečių šeima sulauktų valdžios dėmesio? 


Kitur situacija – priešinga

Prieš keletą metų kai kuriose šalies savivaldybėse pradėta taikyti paramos šeimai priemonė – kūdikių kraitelių dovanojimas įgauna pagreitį ir Kauno apskrities savivaldybėse. Šis projektas 2018 metais startavo ir kaimyniniame Kauno rajone. Tačiau sąlygos tėveliams ten kardinaliai skiriasi nuo tų, kurias sugalvojo Kėdainių rajono valdžia.  

Čia kūdikio kraitelis teikiamas naujagimiams, kurių bent vienas iš tėvų yra deklaravęs gyvenamąją vietą Kauno rajone ir kai kūdikis registruojamas Kauno rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje. Kitose savivaldybėse registruotiems kūdikiams kraitelis neteikiamas.

Taigi, nesunku suskaičiuoti, kad valdžios dėmesio ir dosnumo sulauks tik apie pusė šeimų, nusprendusių gerinti Kėdainių krašto demografinę situaciją. Tačiau remiantis valdžios logika remti tik Kėdainiuose gimusius mažylius, iš karto kyla klausimas, kuo gi skiriasi kėdainietė, nusprendusi mažylio atėjimą į pasaulį pasitikti, pavyzdžiui, Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose nuo mamos, kuri gimdyti nusprendė  Kėdainių ligoninėje. Ogi niekuo.

O pasaulį išvydusio naujo Kauno rajono gyventojo tėveliai, registruodami savo mažylį, gauna gerokai didesnę nei Kėdainiuose – 300 eurų vertės dovaną su būtiniausiais kūdikio priežiūrai reikmenimis.

„Įsitikinome, kad tokia parama kūdikio sulaukusioms šeimoms labai reikalinga, – pabrėžė Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus (CMS) vedėja Skirmantė Subačienė. – Sulaukėme daugybės padėkų ir iš Kauno rajono senbuvių, ir iš čia atsikėlusių naujakurių, ir iš sugrįžusių emigrantų. Gerų žodžių girdėjome ir iš jaunų tėvelių, ir iš kūdikių senelių.“

Taigi, Kėdainių rajono valdžios belieka paklausti, ar šis dienos šviesą išvydęs projektas  tiesiog gera viešųjų ryšių akcija, pinigų trūkumas paremti visas šeimas ar tiesiog įžūli ne pagal valdžios valią besielgiančių kraštiečių diskriminacija?  

Panašios naujienos