Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
0.3 C
Kėdainiai
PradžiaGrūdasBulvių augintojai: koją kiša perpardavinėtojai

Bulvių augintojai: koją kiša perpardavinėtojai

-

Šiemet šiek tiek vėliau, kovo viduryje, prasidėjęs ankstyvųjų bulvių sodinimas eina į pabaigą. Artimiausiomis dienomis vieni stambiausių Kėdainių krašto bulvių augintojų Saulius Dambrauskas ir Rimantas Žebarauskas planuoja užbaigti pirmąjį šių metų bulviasodį, tiesa, tik pačių ankstyviausių veislių.

Daug rankų darbo

Nuo 1991 metų ūkininkaujantis S. Dambrauskas šypsosi, kad nepaisant to, šiek tiek geresnis ar blogesnis pavasaris, bet visada panašiu metu jo ūkyje į dirvą gula ankstyvosios bulvės. Šiemet šios daržovės jo ūkyje pradėtos sodinti kovo 15 dieną.

„Dieną laukuose dirba keturi žmonės, dar trys darbuotojai krauna dėžutes į priekabas. Prie ankstyvųjų bulvių daug darbo, nes pirmiausia jos daiginamos šiltnamyje, po to sodinamos, tada dar reikia uždengti dviem plėvelėmis, o kai daržovės išdygs, vieną jų nudengti, kad bulvės nesušustų, reikia ir laistyti nuo šalnų. Einame ir einame“, – pasakojo S. Dambrauskas.

S. Dambrauskas: „Blogiausia konkurencija, kai ūkininkai bulves nuperka iš kitų šalių ir pavadina jas lietuviškomis.“

Sodina septyniese

Kadangi pirmasis bulviasodis reikalauja itin daug rankų darbo, todėl per dieną septyni žmonės pasodina tik du hektarus ankstyvųjų bulvių. Tuo tarpu vėlyvųjų veislių bulvių per dieną du žmonės pasodina 10–12 hektarų. Pasak ūkininko, kadangi pastarasis procesas mechanizuotas, todėl darbas juda gerokai spėriau.

„Vien tik ankstyvąsias sodinsime trylika dienų. Po to jau imsimės vėlyvųjų veislių. Balandžio 25 dieną planuojame baigti bulviasodį. Geram derliui įtakos turi visuma: oro sąlygos, šalnos, laistymo sistema, gelbėjanti nuo šalnų. Laimei, daugiametė patirtis leidžia susidoroti su tokiais iššūkiais“, – sakė S. Dambrauskas.

Darbuojasi etapais

Kovo 24 dieną Dambrauskų ūkyje buvo pasodinti aštuoni hektarai ankstyvųjų bulvių, kurios uždengtos dviem plėvelėmis, o dabar pereinama prie kito sodinimo etapo, kai daržovės bus dengiamos viena plėvele. Iš viso ūkininkas planuoja pasodinti 25 hektarus šių ankstyvųjų daržovių. Bendrai su sūnumi Povilu ūkininkas bulvėmis užsodina 170 hektarų.

Pradžia – birželio 5-oji

Pirmosiomis ankstyvosiomis bulvėmis tradiciškai Dambrauskai pradeda prekiauti birželio 5-ąją.

„Mūsų svajonė, kad visus metus – iki birželio 5 dienos turėtume bulvių, bet šiemet tikrai taip nebus, nes sandėlis beveik tuščias. Praėjusį rudenį buvo labai prastos kainos, po to ukrainiečiai ėmė pirkti bulves ir labai greit jas išvežė. Tik spėjome krauti. Sandėlyje patiems ištikimiausiems klientams dar turime nedidelį kiekį, bet šiemet tikrai jų neužteks iki pirmųjų šviežių bulvių“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

Kokios kainos?

Pasak ūkininko, šiemet vieno kilogramo ankstyvųjų bulvių kaina, kaip ir kasmet, turėtų būti apie 60 centų už kilogramą ūkyje. Tiesa, tiek kainuoja tik jo ūkyje parduodamos pirmosios bulvės. Tokia kaina laikosi maždaug savaitę, po to derlius didėja, o kaina mažėja. Šio ūkininko užaugintomis bulvėmis prekiauja ir kooperatyvai.

„Prekybos centrai netiki, kad birželio 5 dieną mes galime pasiūlyti lietuviškų ankstyvųjų bulvių, todėl prekiauja atvežtinėmis. Blogiausia ir sunkiausia konkurencija yra tada, kai ūkininkai bulves nuperka iš kitų šalių ir pavadina jas lietuviškomis. O šiaip Lietuvoje mes konkurentų neturim, tik kolegas, bulvių augintojus. Jų yra nemažai. Svarbiausia auginti kokybiškai, turėti didelį kiekį ir pigią kainą, tada ir parduosi viską“, – sakė S. Dambrauskas.

Apie darbo jėgą

Iš viso tėvo ir sūnaus Dambrauskų ūkyje nuolat dirba 22 žmonės, tačiau pavasarį ir rudenį, kai prireikia daugiau darbo rankų, maždaug mėnesiui samdomi papildomi darbuotojai. Kol kas ūkininkas neieško užsieniečių pagalbos, nes dar pajėgia išsiversti savo pajėgomis.

„Sunku rasti darbuotojų, galbūt Ukraina ir Baltarusija duotų mums dirbančių žmonių, nes dabar lietuvių būna sudėtinga prisiprašyti, kad dirbtų ūkyje, dalis žmonių gauna pašalpas ir nenori dirbti. Tokia mūsų daugiametė patirtis, todėl į pagalbą tenka prašyti traktoristų žmonas, draugų draugus, pažįstamus“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

Kai būna laiku

Trisdešimt metų bulves auginantis S. Dambrauskas pasakojo, kad ūkininkauti pradėjo nuo ankstyvųjų bulvių.

„Man patiko tas darbas, įdomu. Dar jeigu viskas būna laiku ir uždarbis pasitaiko neblogas, tai ir viskas tada gerai“, – šypsosi ūkininkas.

Pasak R. Žebarausko, pasitaikė atvejų, kai buvo parduodami didžiuliai kiekiai neva jo ūkyje užaugintų bulvių.

Darbai suplanuoti

Šiemet pačias pirmąsias ankstyvąsias bulves į dirvą ūkininkas Rimantas Žebarauskas subėrė kovo 17 dieną. Iš viso jų iki kovo 27-osios planuoja pasodinti 25 hektarus, po to lygiai tokį pat plotą užsodins ir kitomis ankstyvomis, tačiau mažiau priežiūros reikalaujančiomis bulvėmis.

Iš viso iki gegužės 1 dienos jis planuoja baigti visą bulviasodį, kai šiomis daržovėmis bus užsodintas dar 100 hektarų plotas.

Sodinant bulves R. Žebarausko ūkyje darbuojasi dešimt žmonių.

Ne trąšos svarbu

„Nuo sausio pabaigos daiginome ankstyvąsias bulves, kurias pasodinę dengiame viena plėvele, o nuo šalnų laistome modernia laistymo sistema. Pagrindinis dalykas geram ankstyvam derliui yra oro temperatūra, kritulių kiekis, speciali apsauginė danga ir laistymas, o ne trąšos. Šiam procesui tręšimas nedaro jokios įtakos. Kaip tik stengiuosi nenaudoti trąšų arba naudoju jas mažintomis normomis, nes man svarbiausia ankstyvumas, o ne bulvių tonų kiekis“, – sakė R Žebarauskas.

Valgysime birželio 1-ąją

Kaip ir kasmet, pirmosios šviežios bulvės jų mėgėjus turėtų pasiekti birželio 1 dieną, jeigu nenutiks taip, kaip pernai, kai gegužės viduryje prisnigo.

„Tada sniegas išlaužė pirmuosius dvylika hektarų bulvių, nieko neliko iš jų“, – prisiminė R Žebarauskas.

Pirmųjų ankstyvųjų bulvių bus galima įsigyti jo ūkyje, o kaina turėtų būti panaši kaip pernai – vienas euras už kilogramą. Po penkių dienų kaina paprastai krenta. Tuo tarpu turguose neva kėdainiečių ūkininkų ankstyvosios bulvės parduodamos dvigubai brangiau – po 2 ar 2,5 euro.

Gyvenimiškas pavyzdys

„Lietuviškų bulvių kaina priklausys nuo to, kiek priveš kontrabandinių bulvių. Pateiksiu pavyzdį. Man paskambino vieno didmiesčio turgaus prekeiviai ir pasiteiravo, kada kasiu pirmas bulves. Atsakiau, kad penktadienį. Mano planas buvo toks, tačiau penktadienį taip pylė liūtis, kad bulvių tiesiog negalėjome kasti. Tačiau šeštadienį viename iš didmiesčių turgų didžiuliais kiekiais buvo prekiaujama „Žebarausko“ bulvėmis. Taip apgaudinėjami Lietuvos vartotojai. Šią situaciją būtinai reikia spręsti“, – kalbėjo R. Žebarauskas.

Mokosi iki šiol

Du dešimtmečius bulves auginantis ūkininkas šypsosi, kad ūkininkauti mokosi iki šiol.

„Bulves auginu nuo 1999-ųjų, 2005 metais pradėjau sodinti ankstyvas bulves. Iki šiol vis dar mokausi, nes kasmet atsiranda naujovių, o ir klimato sąlygos keičiasi“, – šypsosi R. Žebarauskas.

reklama

Taip pat skaitykite