Karantino metu, vykdant eismo ribojimų tarp savivaldybių priemonę, policija pastebėjo, kad viena iš gan dažnų priežasčių, įvardijamų kaip ketinimas vykti į kitą savivaldybę – noras įsigyti augintinį. Žinoma, dėl galiojusių ribojimų vykti į kitą savivaldybę dėl šios priežasties tuomet nebuvo galima, tačiau atlaisvinus eismo ribojimus tarp šalies savivaldybių, policija įspėja būti budrius, didžiąjai prekybos daliai vykstant elektroninėje erdvėje, neskubėti ir įsigyjant augintinį atidžiau pasidomėti pardavėju, paieškoti atsiliepimų. Policija pastebi, kad šalyje suintensyvėję avansiniai sukčiavimai, kuomet pasisavinamas avansas už neva parduodamą veislinį šunį.

Atlikus šio pobūdžio gautų pranešimų analizę, pastebimi dėsningumai, į kuriuos raginame atkreipti dėmesį galimiems pirkėjams.

Paprastai, populiariuose skelbimų portaluose patalpinami melagingi skelbimai apie parduodamą veislinį šuniuką ir prašoma pervesti išankstinį mokėjimą (avansą). Paskambinus skelbime nurodytu telefono numeriu atsiliepia asmuo, kuris papasakoja apie šuniukus, jų priežiūrą, charakterį, artėjančias procedūras (nukirpimas, „čipavimas“), galimybę užsakyti augintinio pasą ir pan. Dažnai pirkėjui atsiunčiama ir pasirašyta fiktyvi pirkimo-pardavimo sutartis. Rezervacijos mokestis arba visa suma už parduodamą šuniuką pervedama ne į pardavėjo, o kito asmens, kurį nurodo pardavėjas, sąskaitą. Po pinigų pervedimo pardavėjas nutraukia bendravimą, o dažniausiai – mobiliojo ryšio telefonas išjungiamas.

Šiais metais nustatyta beveik 60 pranešimų, registruotų dėl avansinio sukčiavimo, kai buvo naudojamasi apgaulingais skelbimais apie gyvūnų pardavimą. Dažniausiai buvo platinami melagingi skelbimai apie veislinių šunų pardavimą, keli skelbimai – apie kates. Tokio pobūdžio sukčiavimo atvejai pasižymi nuosekliu augimu (pvz. 2020 m. rugpjūtį – 2 atvejai, šių metų kovą – 23).

Į „pardavėjo“ sąskaitą, pervedant atitinkamą sumą pinigų, kaip rezervacijos mokestį, rankpinigius, avansą arba visą sumą už augintinį, patirta nuo 150 iki kiek daugiau nei 2 900 eurų žala.

Visais atvejais, apie pastebėtus pažeidimus būtinai praneškite tel. 112 arba per www.epolicija.lt. Pranešę policijai padėsite efektyviau ir greičiau išaiškinti sukčius – visi gauti pranešimai yra registruojami, analizuojami, gretinami ir susiejami pagal bendrus požymius.

Lietuvos policijos ir „Kėdainių mugės“ inf.

(Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.)