Praėjusį šeštadienį Kėdainių senamiestį užtvindė visi
džiazo dovanojami pojūčiai. Septintą kartą surengtas festivalis „Broma Jazz” įtikino, kad džiazas – tai ne vien muzika, bet ir laisvė, spalvos ir geros emocijos, galimybė būti savimi tiek kūrėjams, tiek ir klausytojams.

Po metų pertraukos sugrįžęs festivalis sujungė muziką, edukaciją ir Kėdainių istoriją. Plaukimai vytine, ekskursijos po senamiestį papildė koncertus, įsiliejusius į įvairias senamiesčio erdves. Rotušės kiemelyje įsikūrė Lietuvos jaunimo džiazo orkestras, Džiazo gatvėje – Kėdainių muzikos mokyklos džiazo ansamblis ir muzikinių improvizacijų studija.
Pagrindinėje festivalio scenoje Didžiosios Rinkos aikštėje koncertavo kolektyvas „Džiazlaif”, festivalį tęsė Dainius Pulauskas Acoustic Group, festivaliui paruošęs spalvingą, emocionalią programą.


Festivalį vainikavo vakaro koncertas, sutraukęs daugybę klausytojų. Jų laukė išskirtinė premjera – festivalio senbuvio, kompozitoriaus trombonininko Jievaro Jasinskio vadovaujamas projektas „Greener Grass“, kuris debiutavo būtent „Broma Jazz“ festivalyje. Muziką šiam projektui kūrė net trys kompozitoriai: Jievaras Jasinskis, Liutauras Janušaitis bei Dorotėja Būdaitė-Jasinskienė. Pasak J. Jasinskio, kai kurie kūriniai brendo bene dešimtmetį, kol surado savo skambesį, savo atlikėjus bei savo festivalį. Projektas subūrė 36 muzikantus iš „Reinless“ ir „Lithuanian JJazz Ensemble“ kolektyvų, prie jų prisijungė VDU kamerinis orkestras ir vokalistė Simona Jakubėnaitė.


Festivalio tikslas, kaip teigė vienas iš jo organizatorių Vitalis Vidikas, yra supažindinti miestą su skirtingų stilistikų džiazu. Be to, „Broma Jazz“ festivalyje dominuoja lietuviai muzikantai – tai išskirtinis šio festivalio bruožas.


Vakaro koncerto klausėsi ir vieno ištikimiausių festivalio rėmėjų, įmonės „Daumantai LT“, vadovas Saulius Grinkevičius. „Džiaugiuosi, kad festivalis traukia žmones, nesitikėjau, kad klausytojų bus tiek daug. Norisi padėkoti festivalio rengėjams ir pasidžiaugti, kad turime tokių iniciatyvių žmonių, kurie aukoja savo laiką ir energiją tam, kad mūsų mieste būtų smagiau, gražiau“, – kalbėjo S. Grinkevičius. Pirmasis tiesioginiuose rinkimuose išrinktas meras, rajono savivaldybės tarybos narys priminė savo kadencijos metu suformuluotą viziją – kad Kėdainiai taptų festivalių miestu. „Šie metai nelabai tinkami dėl pandemijos, bet matysime, kaip bus ateityje. Aš tikiu, kad ši vieta turi būti pilna žmonių, tada nebus gaila lėšų, investuotų į aikštės ir pastatų sutvarkymą“, – teigė S. Grinkevičius.

Pirmojo tiesioginiuose rinkimuose išrinkto Kėdainių rajono savivaldybės mero Sauliaus Grinkevičiaus vizija – kad Kėdainiai taptų festivalių miestu.


Savo įspūdžiais pasidalino ir kiti festivalio klausytojai bei svečiai. Dainų autorius, atlikėjas, gitaristas Ramūnas Difartas koncerto klausėsi su žmona, atlikėja Aušra Difartiene ir sūnumi Oskaru. „Esame „Kaunas Jazz“ festivalio ir šiaip džiazo fanai, Kėdainiuose festivalyje esame pirmą kartą. Žinoma, sužavėjo Kėdainių senamiestis. Tai, ką jūs turite, yra nuostabu – pasijutome, tiesą sakant, ne Lietuvoje, o užsienyje. Tai labai žavi. Anksčiau mėgome daug keliauti, šiemet keliaujame po Lietuvą, džiaugiamės atradę Kėdainius. Ir dar lydint džiazo muzikai. Labai smagu, kad yra tokių iniciatyvų, kad vyksta toks festivalis“, – šypsojosi žinomi muzikantai.


Dažnas festivalio „Broma Jazz“ lankytojas – Kristijonas Bartoševičius, vienas iš festivalio „Vilnius Mama Jazz“ organizatorių, taip pat mielai sutiko pasidalinti mintimis:
„Kėdainiuose džiazo festivalyje esu ne pirmą kartą, nes žinau, kad verta čia atvažiuoti. Manau, kad tai vienas naujausių festivalių, užgimusių Lietuvoje, tačiau naujoko marškinėlius jis jau išaugo, festivalis renka dideles auditorijas. Labai smagu, kad tai vyksta ne kokiame nors didmiestyje, manau, kad tai yra dar didesnis privalumas.


Jeigu papasakoju užsieniečiams, kiek mes Lietuvoje turime džiazo festivalių ir kiek apskritai turime gyventojų ir didmiesčių, tai jie nustemba ir sako – negali būti. Kita vertus, mes matome, kad popkultūrai yra lengviau „prasimušti“ į tam tikras mases <…> Natūralu, kad valstybės finansavimo tokiai kultūros sričiai, kaip džiazas, visada reikės. Džiaugiuosi, matydamas, kad šį projektą remia tiek rėmėjų, dėl jų mes turime didžiulį nemokamą koncertą. Mecenatystė yra labai svarbi tokiems labiau nišiniams renginiams kaip klasikinės, kamerinės, džiazo ar eksperimentinės muzikos koncertai. Labai smagu, kai didesni prekiniai ženklai pamato tokias iniciatyvas ir jas remia.“


Festivalį puikiai įvertino ir kėdainiečiai. Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys Virmantas Pikelis sakė: „Labai džiaugiuosi čia sukurta nuotaika ir dar daugiau – žmonėmis, kurie visa tai padarė. Renginys yra nacionalinio lygio, tiek daug klausytojų, svečių, visi džiugiai nusiteikę. Nustebino, koks pilnas žmonių senamiestis. Palinkėčiau, kad organizatoriai neišsikvėptų ir nesustotų!“

Panašios naujienos