Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje ši vasara prasidėjo užsiėmimų ir renginių ciklu „Senieji menai kaip poezija“. Bibliotekos kiemelyje prie Nevėžio jau įvyko pirmieji edukaciniai užsiėmimai.

Kiemelis atgimė

 „Labai norėjome, kad laisvėjant karantino sąlygoms, atgimtų bibliotekos kiemelis ir kad jame būtų jauku. Kilo mintis, kad galime klausytis poezijos ir pabandyti savo rankomis prisiliesti prie senųjų menų“, – apie ciklo „Senieji menai kaip poezija“ gimimą pasakojo Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos renginių organizatorė Laima Žilytė.

Pasak jos, malonu, kad į užsiėmimus renkasi kėdainiečių bendruomenė, kuri nori jaukiai pabendrauti, išmokti kažką naujo, pasiklausyti eilių.  Pirmasis užsiėmimas įvyko šiltą birželio 4-osios vakarą. Jo metu edukaciją surengė dailininkė, knygrišė Ramutė Toliušytė iš Kauno.

„Ramutė Toliušytė jau yra buvusi pas mus svečiuose pernai rudenį, turėjome malonumą padirbėti su oda ir pažiūrėti, kaip knygos rišamos. Šiandien mokysimės marmuruoti popierių. Šį popierių išsidžiovinsime, paruošime ir kitą kartą susitikę su menininke, rišime į knygeles. Taip pat pasikvietėme muziejininką Audrių Daukšą iš knygnešių muziejaus Ustronėje, šiandien jis skaitys Donaldo Kajoko eiles“, – renginio dalyviams svečius pristatė L. Žilytė.

Kūrybišku žvilgsniu

„Atrakinti ir prakalbinti“ poezijos kūrinius mokė muziejininkas Audrius Daukša, poezijos mylėtojas, mokantis kelis šimtus eilėraščių atmintinai ir svajojantis išmokti… tūkstantį. „Bandysime mokytis atrakinti poezijos kūrinį, jį prakalbinti. Šiame pasaulyje dabar svarbiausia kūrybiškumas, kurį mes visi turime iš prigimties, vaikai yra labai kūrybingi. Bet paskui niekam tikusi švietimo sistema moko juos būti papūgomis ir beždžionėmis, atkartoti tai,  kas yra parašyta knygoje ir ką yra mokytojas pasakęs. Kūrybiškumas dingsta. Poezija – vienas iš būdų, kaip savyje jį atgaivinti“, – mano svečias iš kaimyninių Krekenavos apylinkių, aktyvus Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus narys.

Pristatė seną dekoravimo būdą

Po poezijos atėjo eilė pažinčiai su viena seniausių popieriaus dekoravimo technikų – popieriaus marmuravimu. Pasak knygrišės, dailininkės R. Toliušytės, tai esąs labai senas popieriaus dekoravimo būdas, jo ištakos siekia net X amžių – šio laikotarpio pavyzdžių randama Japonijoje. „Po to iš Azijos atkeliavo į Europą, nuo XVI a. pabaigos, ir jau XVII a. labai intensyviai pradėjo popierių marmuruoti. Jis naudojamas knygrišyboje: viršelių, priešlapių, knygos bloko darymui. Šiandien pabandysime, žinoma, paprastesnį būdą. Suprantama, kad senovėje šiai technikai buvo naudojami natūralūs dažų pigmentai, mes dabar naudojame spaustuvinius dažus, maišome su terpentinu ir liejame ant vandens. Tuomet merkiame popieriaus lapą. Galima naudoti ir tapybinius dažus, tik jie yra sunkesni, „nusėda“. Naudoti rekomenduoju ne daugiau trijų spalvų. Piešinys liejasi laisvai, įvairiai, kiekvieną kartą jis išeina vis kitoks“, – popieriaus dekoravimo techniką pristatė menininkė.

Šiomis dienomis taip dekoruotas popierius gali būti naudojamas ne tik meninei knygrišybai, bet ir atvirukams, dovanoms įpakuoti.

Gėrėjosi rezultatais

Netrukus edukacijos dalyviai savo rankomis išbandė popieriaus marmuravimo techniką: liejo dažus ant vandens, sklaidė juos mediniais pagaliukais, pūtė, merkė popieriaus lapus, o juos ištraukę gėrėjosi bei stebėjosi gautais vaizdais. Taip kiekvienam atsiskleidė popieriaus marmuravimo žavesys – niekada nežinai, koks bus rezultatas, bet jis visada įdomus.

Kito užsiėmimo metu, kai popierius jau bus išdžiovintas ir lygus, menininkė R. Toliušytė kėdainiečius mokys jį įrišti ir pasidaryti knygai viršelį. „Įrišime moderniu rišimo būdu, sukurtu Belgijoje prieš maždaug 15 metų. Šis būdas lengvesnis nei senieji, klasikiniai knygų rišimo būdai, kurie trunka labai ilgai“, – pasakojo knygrišė.  

Užsiėmimų viešosios bibliotekos kiemelyje ciklas tęsiasi. Birželio 9 dieną vyko kraštietės Gražinos Jačiunskytės edukacija sveikatinimuisi „Natūralių priemonių veido priežiūrai gaminimas namų sąlygomis“. Ji supažindino su natūralių kremų gamybą, aromatiniais aliejais, žolelėmis. Dainuojamąją poeziją atliko L. Žilytė.

Į užsiėmimus būtina registruotis iš anksto, dalyvių skaičius – 8 žmonės. Tel. inf. 8 687 10 658.

Panašios naujienos