Ar galima suderinti tokius skirtingus dalykus, kaip ir tapyba ir fotografija? Taip – atsako du jauni kūrėjai, penkiolikmečiai gimnazistai Gytis Sarapinas ir Samanta Rajackaitė, Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje vasario 2 dieną atidarę tapybos ir fotografijos darbų parodą „Apibusė pasaulėžiūra“.

Tapyba ir fotografija fiksuoja tai, kas daugiau nepasikartos – nei realiame pasaulyje, nei jo vaizdinyje, kurį mato tuo momentu kuriantis žmogus. O devynis jaunojo tapytojo G. Sarapino paveikslus ir aštuonias parodoje debiutuojančios S. Rajackaitės fotografijas siejanti ašis – tematika.

„Darbus sieja gamtos tema. Mano tapytuose paveiksluose vyrauja abstraktūs motyvai, darbai didelio formato, tad nutapęs šešis, pagalvojau – nors bibliotekos parodų erdvė ir nėra labai didelė, vienas aš jos neužpildysiu. Reikėtų bent dvidešimties paveikslų! Ėmiau galvoti, ką galėčiau pasikviesti drauge surengti parodą. Vien tapyba galbūt būtų nuobodu, tad pamaniau – kodėl gi nepabandžius fotografijos? Tuomet ir prisiminiau, kad Samanta puikiai fotografuoja ir pakviečiau ją prisijungti”, – apie idėją suvienyti dvi skirtingas meno rūšis pasakojo G. Sarapinas.

Pasiruošimas parodai truko pusmetį: Gytis tapė paveikslus pirmą kartą paties išbandyta ir savita technika – naudojo medienos rašto atspaudus ant drobės, o Samanta ėmėsi „medžioti“ gamtos vaizdų. „Fotografuoju nuo vaikystės, bet dažniausiai – portretus, žmones. Ši paroda man buvo tam tikras iššūkis, nes gamtos beveik nefotografuoju. Tai buvo ypatinga patirtis, nes fotografuodama gamtą pradėjau labiau pastebėti detales. Kartais būdavo sunku, norėdavosi nuleisti rankas, bet Gytis skatindavo nepasiduoti“, – pasakojo mergina.

Tad ir parodoje eksponuojamose fotografijose vyrauja detalūs gamtos vaizdai – sniege ryškiai raudonuojanti šermukšnio uoga, tarp daugybės medžio šakų pastebėta ypatinga šakelė…
Augalų ir medžių motyvus galima įžvelgti ir Gyčio išbandyta technika kurtuose paveiksluose. Tiesa, ne vienas iš gausiai į parodos atidarymą susirinkusių kraštiečių klausė, ką reiškia daugelyje paveikslų vaizduojamas tuščiaviduris apskritimas. „Bandžiau sukurti kažką neįprasto, kas mano darbus išskirtų iš kitų. O kadangi jūs tai pastebėjote, vadinasi, man pavyko, – šypsojosi jaunasis kūrėjas. – Vieni šiame rutulyje įžvelgia saulę, mėnulį, bet apskritai aš manau, kad tapyba nėra mokslas, nereikia jos analizuoti, o tiesiog mėgautis – stebėti spalvas, spalvų harmoniją ir mėgautis tuo…“

Pasveikinti jaunųjų kūrėjų susirinko jų tėveliai, mokytojai, draugai, parodos rėmėjai, Dailės mokyklos pedagogai, kurie visi prisidėjo prie G. Sarapino talento puoselėjimo. Šiuos mokslo metus Gytis ir Samanta pradėjo Šviesiojoje gimnazijoje, tad į parodos atidarymą atėjo ir naujieji jų mokytojai bei draugai.

„Kiekvienas jūsų žvilgsnis į mūsų darbus mus motyvuoja kurti toliau“, – pabrėžė Gytis ir Samanta, kurie šią parodą skiria Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Tapybos ir fotografijos paroda „Abipusė pasaulėžiūra“ bibliotekoje veiks visą vasario mėnesį.