Kėdainių rajone įgyvendintas pirmasis bendras – aštuonias įvairaus tipo ugdymo įstaigas subūręs – programos „Erasmus+“ mobilumo projektas „Kūrybiškumo ugdymas ir asmenybės ūgtis“, kurį koordinavo didžiausią tarptautinių mobilumo projektų patirtį turintis Kėdainių profesinio rengimo centras (toliau – Kėdainių PRC).

Nors į tarptautiškumą ir mokytojų mobilumą orientuoto projekto įgyvendinimui iššūkių sukėlė koronaviruso pandemija, darbo stebėjimo ir mokymo vizitai įvyko. O jų metu įgyta patirtis prisidėjo prie svarbių projekto tikslų – tobulinti kompetencijas, ugdyti kūrybiškumą, kuris ypač pravertė nuotolinio mokymo laikotarpiu.

Projekto kūrybiškumo patirties bagažas.

Bendro projekto idėja

Pasak Kėdainių PRC projektų vadovės Vilijos Bakutytės, projektas „Kūrybiškumo ugdymas ir asmenybės ūgtis“ gimė sukūrus konsorciumą iš aštuonių Kėdainių rajono savivaldybėje veikiančių įvairių tipų ugdymo įstaigų. Projekto koordinatoriumi tapo Kėdainių profesinio rengimo centras, kuris bendradarbiavimui subūrė partnerius: Krakių Mikalojaus Katkaus gimnaziją, Josvainių gimnaziją, Kėdainių šviesiąją gimnaziją, Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnaziją, Labūnavos pagrindinę mokyklą, Kėdainių lopšelius-darželius „Žilvitis“ ir „Pasaka“.

„Dalindamiesi tarptautinių projektų vykdymo patirtimi tarpusavyje, dar 2018 metais, supratome, kad rajono pedagogai yra įgiję reikiamos patirties, bendradarbiauja, turi profesinio tobulėjimo poreikių, naujų idėjų tarptautiniam bendradarbiavimui. Tuo tarpu konsorciumas, kaip kvalifikacijos tobulinimo užsienyje forma, suteikia galimybę mobilumo projektuose dalyvauti nedidelėms ar mažiau patirties turinčioms ugdymo įstaigoms. Juk kiekvienoje ugdymo įstaigoje turi dirbti pedagogas, gerai besiorientuojantis nuolat besikeičiančioje visuomenėje, suprantantis politinius, ekonominius ir socialinius pokyčius, pasirengęs tarptautiniam bendradarbiavimui ir gebantis kitų šalių patirtį pritaikyti ugdymo proceso gerinimui“, – apie bendro projekto idėją pasakojo V. Bakutytė.

Mobilumo vizitai – įvyko

Taigi po intensyvių parengiamųjų darbų Kėdainiuose suburtas konsorciumas pateikė programos „Erasmus+“ bendrojo ugdymo mobilumo projekto paraišką, kuri buvo palankiai įvertinta. Projektas pradėtas 2019 m. birželio 1 d. Įgyvendinti jį buvo numatyta per trylika mėnesių, tačiau sutrukdė užklupusi COVID-19 pandemija.

Projektas buvo pratęstas ir po pusantrų metų pertraukos šių metų birželio mėnesį jo veiklos buvo baigtos. Mobilumo vizitai vyko Turkijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Į juos buvo išvykę 23 pedagogai. Konsorciumo nariai tikslingai tobulino turimas ir įgijo naujų kompetencijų, tobulėjo asmeniškai, įvaldė naujas technologijas ir informaciją, o tai, tikimasi, prisidės prie mokinių kūrybiškumo skatinimo, jų mokymosi pasiekimų gerinimo ir kaitos procesų mokyklose. Savo įgyta patirtimi jie plačiai dalijasi su kolegomis savo ugdymo įstaigose, rajone, regione ir nacionaliniu lygmeniu.

Birželio 28 d. Kėdainių PRC vyko baigiamasis projekto renginys – rajono pedagogų profesinis seminaras-diskusija „Kūrybiškumo ugdymas: metodai, priemonės ir įrankiai“. Jo metu mokymo vizito Prancūzijoje patirtimi pasidalijo Kėdainių šviesiosios gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė Laima Janonienė. Visai neseniai iš darbo stebėjimo vizito Ispanijoje sugrįžo keturi projekto dalyviai, tad įspūdžiais dalijosi Kėdainių šviesiosios gimnazijos anglų kalbos mokytoja ekspertė Gitana Kaupienė ir mokytojas Robertas Bilvinas bei Kėdainių PRC anglų kalbos mokytoja metodininkė Živilė Matukienė.

Mokymo vizitai kitose šalyse – naudinga ir nauja patirtis mokytojams, siekiantiems tobulėti.

Rezultatai ir nauda

„Mobilumo vizitai yra dviejų tipų: darbo stebėjimo ir mokymo / dėstymo vizitai. Vykstant darbo stebėjimo vizito, dalyviai nėra pasyvūs stebėtojai, jie siekia mokytis, perimti kitų šalių patirtį ir ją pritaikyti savo darbe. Mokymo vizitai laikomi sudėtingesniais, tarp šio projekto dalyvių iki šiol tokiose veiklose dalyvavusių pedagogų nebuvo. Tai nauja patirtis, išėjimas iš komforto zonos, tačiau įveikus šį iššūkį auga pedagogų savivertė, didėja kompetencijos, savo asmeniniu pavyzdžiu jie skatina mokinius mokytis ir atrasti naujas iniciatyvas“, – paaiškino Kėdainių PRC projektų vadovė V. Bakutytė.

Pasak Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos anglų kalbos mokytojos metodininkės Ingridos Jarašienės, dalyvaudama šiame projekte ji pirmą kartą pasiryžo dėstymo vizitui ir tuo džiaugiasi: sunku, bet naudinga. Mokymo vizito vykstantys pedagogai turi parengti medžiagą 10-čiai pamokų, kurią išdėsto kitos šalies mokiniams. Taip pat reikia būti pasirengusiems netikėtumams, būti lankstiems ir kūrybiškiems, nes parengtą medžiagą tenka derinti prie konkrečios situacijos atvykus, gebėti sudominti kitos šalies mokinius.

Pedagogų įgytos kompetencijos ir patirtis taikoma kasdieniame darbe su ugdytiniais, organizuojamos ugdomosios veiklos netradicinėse erdvėse, kuriama atvira, saugi, skatinanti kūrybiškumą aplinka, projekto dalyviai pasidalina su kolegomis turimais mokymo ištekliais, veda netradicines atviras pamokas.

Taip pat sukurta metodinės medžiagos elektroninė talpykla, kurioje metodine medžiaga galės dalintis ir naudotis ne tik projekte dalyvavę, bet ir kitų ugdymo įstaigų pedagogai.

Tikimasi, kad projektas turės ilgalaikį teigiamą poveikį tarptautiškumo vystymui ugdymo įstaigose, pedagogams suteiks naują požiūrį į tarptautinius projektus.

Vykstant darbo stebėjimo vizito, dalyviai nėra pasyvūs stebėtojai, jie siekia mokytis, perimti kitų šalių patirtį ir ją pritaikyti savo darbe.

Projekto tęstinumas

Baigiamojo projekto renginio metu taip pat kalbėta apie projekto tęstinumą bei mobilumo projektų akreditaciją bendrojo ugdymo srityje. Mobilumo akreditacija – tai pripažinimas, kad organizacija pajėgi įgyvendinti aukštos kokybės mobilumo projektus ir turi parengusi ilgalaikę organizacijos plėtros, pasitelkiant „Erasmus“ mobilumus, viziją. Akreditacijos suteikiami privalumai: stabilus finansavimas, galimybė augti ir tyrinėti, kurti savo strategiją, investuoti į ateitį. Šiais akreditacijos teikiamais privalumais nuo 2015 metų naudojasi Kėdainių PRC, naujam „Erasmus +“ programos laikotarpiui (2021–2027) parengęs naują Kėdainių profesinio mokymo tarptautiškumo strategijos dokumentą 2020–2024 m.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo
mainų paramos fondas, lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Kėdainių PRC nuotraukos

Panašios naujienos