Pirmomis vasaros dienomis bitininkai skuba į savo valdas pradėti kopinėti pavasarį bičių suneštą medų. Bitininkų teigimu, šiųmetis medunešis buvo kuklesnis už pernykštį, o tam daugiausiai įtakos turėjo šaltas ir drėgnas pavasaris.

Lietuvos žemdirbystės instituto Bitininkystės skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Diana Tamašauskienė teigia, kad mažiau medaus sunešta dėl ganėtinai vėsaus pavasario.

Įtakojo prasti orai

„Šis pavasaris mums buvo savotiškas egzaminas. Labai džiaugėmės, kad žiema buvo gana švelni ir bičių nenualino, tačiau pavasaris pateikė nemažai staigmenų: buvo šalta, kurį laiką drėgna, o po to staigiai atšilo ir augalus džiovino sausra. Nors jie gausiai žydėjo, tačiau žieduose buvo labai nedaug nektaro. Tad gausiu pavasarinio medaus derliumi girtis tikrai negalime. Instituto bityne matome, kad medaus bus mažiau apie trečdalį, o kiti kolegos sako, kad jo suka net perpus mažiau nei pernai“, – sakė Kėdainių bitininkų draugijos pirmininkė, Lietuvos žemdirbystės instituto Bitininkystės skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Diana Tamašauskienė.

Bitininkystės žinovės teigimu, nemaža dalis medaus mėgėjų, būtent pavasarinį medų vertina labiausiai.
„Pirmąjį medų bitutės pradeda nešti iš anksčiausiai pražydusių blindžių, lazdynų, šalpusnių, klevų, kiaulpienių. Vėliau bitės dirba soduose, avietynuose, o galiausiai skrenda į pražydusius žieminių rapsų laukus. Pavasarį žydi apie 75 procentai augalų, tad mes labai norime, kad tas žydėjimas būtų visavertis ir bitės galėtų sunešti kuo kokybiškesnį medų. Aišku, negalime pamiršti pagrindinio vasaros medunešio, kada laukiame pražystančių liepų. Kiekvienas medų vertina skirtingai, bet aš pati labiausiai džiaugiuosi ir gardžiausiai mėgaujuosi pavasarį suneštu medumi“, – pasakojo D. Tamašauskienė.

Bitininkų daugėja

Instituto bitynui svarbus ne tik medaus derlius. Patyrę bitininkai užsiima ir bičių veisimu. O darbščių, sveikų bičių poreikis pastaruoju metu auga.

„Matome nemažą susidomėjimą bitininkyste. Vis dažniau sulaukiame prašymų ne tik parduoti bičių, bet ir patarti, kaip jas prižiūrėti. Truputį apmaudu, kad pastebime tendenciją, jog ypač jauni žmonės pirmi nusiperka bičių, o tik paskui pradeda rūpintis jų priežiūra. Būtų gerai, jei viskas būtų atvirkščiai – pirmiau sukauptos žinios, o paskui jau praktika. Bičių priežiūra nėra lengva, tai – sunkus darbas. Didžiausias bičių priešas – erkės. Reikia labai tiksliai žinoti, kada ir kokius vaistus naudoti dėl šios ligos. Bičių gydyme ypač svarbu tikslumas. Pasitaiko atvejų, kad žmogus gydo bites nuo erkių, bet tai daro ne pagal reikalavimus, ar pavėluotai, tada ir nėra norimo rezultato. Bitininkystė reikalauja žinių, tikslumo, atsakomybės“, – sakė D. Tamašauskienė.

Anot patyrusios bitininkės, kiek kuklesnis pavasarinio medaus derlius dar nežada, kad per visą medunešį jo bus sunešta mažiau.
„Tikimės, kad vasara kompensuos pavasarinį stygių. O medaus paklausa labai auga. Žmonės medų valgo ir kaip maistą, ir kaip vaistą. Praėjusių metų medų mes labai greitai pardavėme, o ir šįmet dar net nepradėję sukti pirmojo derliaus sulaukdavome skambučių, kad bus medaus“, – teigė pašnekovė.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.