Visų šventųjų dienos išvakarėse savo užaugintomis gėlėmis miesto kapinių aikštelėje ne vieną dešimtmetį prekiaujantys kėdainiečiai – ištikti šoko. Nuėję išsipirkti vietų prekybai žmonės seniūnijoje išgirdo, kad visa prekyviete tampanti aikštelė – jau rezervuota. 9 vietos atiteko verslininko Andriaus Valevičiaus vadovaujamoms bendrovėms, 4 vietos – rajono savivaldybės tarybos nariui Dariui Petrauskui, kitiems, mažiau žinomiems prekei­viams. Pasipiktinę, jog seniūnas geriausias vietas esą perleido „saviškiams“, smulkieji verslininkai ieškoti teisybės patraukė pas rajono merą Saulių Grinkevičių.

Smulkiesiems verslininkams vietos nebeliko

„Gėlėmis prie kapinių prekiauju daugiau nei dešimtį metų. Jas kartu su šeima auginame savo šiltnamyje, tad kelios dienos prieš Visus šventus – vienintelė proga metuose jas parduoti. Iki šiol viskas būdavo gerai, tačiau šį kartą mūsų nebeįleidžia į aikštelę prie kapinių, seniūnas grūda į šalikelę“, – piktinosi praėjusį trečiadienį kartu su būriu kitų gėlininkų į Kėdainių rajono savivaldybę, pas merą atskubėjusi moteris.

Smulkiųjų rajono verslininkų, virš dešimties žmonių vizitas pas merą S. Grinkevičių buvo suorganizuotas spontaniškai. Žmonės ieškoti teisybės patraukė seniūnijoje išgirdę, kad vietos prie kapinių, kuriose jie daugybę metų tradiciškai prekiaudavo užaugintomis gėlėmis – atiteko verslui.

„Taip išeina, kad seniūnija geriausias vietas atidavė saviškiams, verslininkams. O mus, smulkiuosius gėlių augintojus, veja į šoną. Seniūnas Valentinas Tamulis mums sakė nieko negalintis padėti, esą toks reglamentas, taip nusprendė savivaldybė“, – piktinosi smulkieji verslininkai.

Ilgus metus galiojo tradiciškai susiklosčiusi tvarka, leidimai prekiauti gėlėmis buvo išduodami seniūnijoje ir visiems prekeiviams vietos prie kapinių užtekdavo. O šį kartą nutiko kažkas nesuvokiama, kad po vizito seniūnijoje gėlėmis prekiauti norintys žmonės eina teisybės ieškoti savivaldybėje.

Meras S. Grinkevičius.

Praėjusį ketvirtadienį rajono savivaldybės administracijai buvo įteiktas skundas, po kuriuo pasirašė virš dviejų dešimčių smulkiųjų prekeivių. Žmonės piktinosi negalintys prekiauti gėlėmis tradicinėje vietoje, aikštelėje prie kapinių, kurią „uzurpavo“ stambesni prekybininkai.

Teisybės ieškoti – pas rajono merą

„Ilgus metus galiojo tradiciškai susiklosčiusi tvarka, leidimai prekiauti gėlėmis buvo išduodami seniūnijoje ir visiems prekeiviams vietos prie kapinių užtekdavo. O šį kartą nutiko kažkas nesuvokiama, kad po vizito seniūnijoje gėlėmis prekiauti norintys žmonės eina teisybės ieškoti savivaldybėje“, – sakė rajono meras S. Grinkevičius.

Rajono vadovas sakė visiškai suprantantis smulkiųjų verslininkų pasipiktinimą, kilusį sužinojus, kad prekybos vietos, kuriose jie ne vienerius metus pardavinėjo gėles, jau užimtos.
„Visiškai suprantu emocijas, kurios kyla sužinojus, kad savo šiltnamyje užaugintų gėlių žmogus negalės pardavinėti ten, kur tai darydavo iki šiol. Žmonės sakė, jog seniūnas motyvavo pasikeitusia leidimų išdavimo tvarka, tačiau iš tiesų ji nepakito. Galioja tas pats sprendimas, kurį rajono savivaldybės taryba patvirtino dar 2010 metais. O šiuo metu paaiškėjo, kad jis nėra tobulas, jį būtina taisyti“, – sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Į susitikimą su atvykusiais smulkiaisiais prekeiviais praėjusį trečiadienį buvo skubiai iškviestas ir Kėdainių miesto seniūnas Valentinas Tamulis. Nors susitikimo metu, regis, pavyko pasiekti sutarimą, kad leidimų išdavimas bus skubiai pakoreguotas ir žmonės galės prekiauti aikštelėje, to padaryta nebuvo. Po valandos pasipiktinusių prekeivių delegacija vėl grįžo pas merą bei pareiškė, jog seniūnas V. Tamulis atsisako padaryti pakeitimus, apie kuriuos jau buvo prieš tai kalbėta.

„Situacija tampa nebejuokinga. Todėl, pasitelkę teisininkus, sprendžiame, kaip rasti optimaliausią išeitį“, – žmonėms sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Tikina tvarkai nenusižengęs

Kėdainių miesto seniūnas V. Tamulis tikino – susidurta su savivaldybės patvirtinto tvarkos aprašo netobulumu. Pasak valdininko, jame nėra numatyta, kada galima įsigyti leidimus prekiauti, taip pat nėra ribojamas vietų skaičius, kurias gali išsipirkti vienas asmuo ar įmonė.

Paklausus, ar sunumeravus prekyvietes ir padidinus jų skaičių apie tai buvo informuota visuomenė bei ypač suinteresuota jos dalis – smulkieji prekeiviai, V. Tamulis sakė to nepadaręs. Anot seniūno, nei anksčiau, nei dabar pranešti žmonėms apie pasikeitimus tarsi nebuvo poreikio.

Tačiau kituose miestuose leidimų prekybai prie kapinių išdavimas reglamentuojamas nepalyginamai griežčiau. Pavyzdžiui, Kaune nustatytas dviejų mėnesių terminas iki lapkričio 1-osios, kai galima įsigyti leidimus, o vienam leidimui tenka tik 1 prekybos vieta.

Pasak seniūno V. Tamulio, viso šito Kėdainiuose nėra. Įsigyti leidimus gali bet kas, pateikęs verslo liudijimą bei už vieną vietą sumokėdamas 2,9 euro už dieną.
„Kodėl, kokiu pagrindu, turėčiau anuliuoti jau išduotus leidimus, nors to reikalauja smulkieji prekeiviai? Tuomet bus patenkinti vieni, tačiau nepatenkinti taps kiti. Esu tiesiog įspraustas į rėmus“, – teisinosi Kėdainių miesto seniūnijos vadovas V. Tamulis.

Reziumuodamas seniūnas sakė, jog konfliktas kilo, kai vieni prekybininkai įsigyti leidimų atėjo praėjusią savaitę, o kiti – šią.

Prekyvietes praplėtė, o informuoti – pamiršo

Kas nutiko, jog iki šiol, ne vieną dešimtmetį tradicinėje vietoje prie kapinių išsitekdavę prekybininkai šį kartą liko „už borto“? Juk, kaip teigė rajono meras S. Grinkevičius, leidimų išdavimo tvarka nuo jos patvirtinimo 2010 metais nėra pasikeitusi.

Pasirodo, aikštelėje prie miesto kapinių Kauno gatvėje šiais metais buvo sunumeruotos prekybai skirtos vietos, apibrėžiant ir suvienodinant jų ribas. Taip pat vietoje buvusių 45 prekybos vietų, šiais metais atsirado net 66. Praėjusio ketvirtadienio duomenimis, tik 33 jų buvo užimtos.

Paklausus, ar sunumeravus prekyvietes ir padidinus jų skaičių apie tai buvo informuota visuomenė bei ypač suinteresuota jos dalis – smulkieji prekeiviai, V. Tamulis sakė to nepadaręs. Anot seniūno, nei anksčiau, nei dabar pranešti žmonėms apie pasikeitimus tarsi nebuvo poreikio.

Ko gero šis informacijos vakuumas ir lėmė tai, kad galiausiai susiklostė precendento iki šiol neturėjusi situacija. Jau užimtas tradicines vietas radę smulkieji prekeiviai kaltina seniūniją, esą apie išplėstus prekybos plotus greičiau nei kiti sužinojo „didieji“ prekybininkai ir suskubo užsiimti geriausias pozicijas.

„Aš manau, jog šioje situacijoje didžiausią klaidą padarė miesto seniūnas. Jeigu iš anksto visiems būtų pranešta, kada galima kreiptis su prašymais įsigyti leidimus prekybai, pasakyta, kiek yra vietų ir kaip jos paskirstytos, manau, jog tokios konfliktinės situacijos, kurią dabar turime, tikrai nebūtų kilę“, – komentavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.

Jam antrino ir išeities iš susidariusios situacijos ieškantis savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Dalius Ramonas. Jo vertinimu, būtent komunikacijos su gyventojais nebuvimas iššaukė konfliktinę situaciją, kurioje paaiškėjo dar 2010 metais savivaldybės tarybos patvirtintos leidimų išdavimo tvarkos netobulumas.

Nepatenkintas ir stambusis prekybininkas

Net 9 vietas prekybai išsipirkusių bendrovių „Flora“ ir „Kėdainių sėklos“ direktorius Andrius Valevičius minėjo taip pat esantis nepatenkintas seniūnijos atliktais pakeitimais.
„Mes jau anksčiau prekiavome toje vietoje. Tačiau šiais metais jau nebegalime savo krovininio mikroautobuso pastatyti taip, kad jis niekam netrukdytų. Nelabai suvokiu šios pertvarkos tikslingumą“, – sakė verslininkas.

Aikštelėje prie miesto kapinių Kauno gatvėje šiais metais buvo sunumeruotos prekybai skirtos vietos, apibrėžiant ir suvienodinant jų ribas. Taip pat vietoje buvusių 45 prekybos vietų, šiais metais atsirado net 66.

Paklaustas, kaip vertinantis kilusią smulkiųjų prekeivių nesitenkinimo bangą, A. Valevičius sakė numanantis, kad ją galėjo inspiruoti kai kurie, galbūt savų interesų šiame versle turintys politikai.

Pasak A. Valevičiaus, tai galėtų būti atsakymas į klausimą, kodėl iki šiol sutilpdavę prekeiviai šįkart iškasė karo kirvį, į šį procesą įtraukdami ir savivaldybės vadovus.

„Noriu pasakyti, jog galiojančiai tvarkai mes nenusižengėme. Pristatę reikiamus dokumentus įsigijome leidimus prekiauti, juolab vietų skaičius, kurį gali išsipirkti viena įmonė – nėra niekaip apribotas. Galėjome ir visą aikštelę išsipirkti, jeigu būtume to norėję“, – kalbėjo verslininkas minėjęs, kad jo bendrovės į miesto seniūnijos biudžetą už įsigytus leidimus sumoka nemažą pinigų sumą.

Ieško kompromisinio sprendimo

Ar smulkieji gėlių augintojai, norintys prie kapinių prekiauti savo rankomis užauginta produkcija, galės tai daryti norimoje vietoje, aikštelėje, kurią anksčiau už juos užėmė kiti prekybininkai?
Savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis sakė, jog šiuo metu siekiama, kad V. Tamulio vadovaujama seniūnija panaikintų jau išduotus leidimus anksčiau besikreipusiems prekeiviams. Taip pat norima suvienodinti sąlygas, padaryti taip, kad vienas asmuo ar bendrovė galėtų išsipirkti ne daugiau kaip 2 prekybines vietas.

„Ši situacija parodė, jog dar 2010 metais savivaldybės patvirtintoje leidimų prekiauti išdavimo tvarkoje esama labai daug spragų ir neapibrėžtumo. Šį reglamentą reikės keisti, kad būtų sudarytos lygios sąlygos savo užaugintomis gėlėmis prekiauti ir smulkiesiems prekeiviams, ir bendrovėms“, – kalbėjo O. Kačiulis.

Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas D. Ramonas minėjo, jog gavus daugiau kaip dviejų dešimčių smulkiųjų prekeivių pasirašytą skundą skubiai ieškoma sprendimo būdo. Kaip bus paskirstytos nemažai aistrų sukėlusios prekybos vietos prie Kėdainių kapinių, turėtų paaiškėti jau kitos savaitės pradžioje.

About The Author

Related Posts

2 komentarai

 1. laima

  Mano manymu tokią dieną labiusiai trūksta stovėjimo vietų lankytojams. O prekiauti vieta yra turguje.

  Atsakyti
 2. pritariantis laimai

  Aš manau kad išvis reikia uždrausti prekiauti nes per ju tas prekes praeiti neimanoma.
  Tarp kitko tegu isvardina seniunija kam tokiem pardave tuos leidimus.
  Pagal seniuno logika tai jis galejo vienam prekybininkui visus leidimus parduot ir nieko blogo tame nematytu

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.