Šeštadienis, 12 spalio, 2024
6.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosAr bus kam gesinti gaisrus kaimiškosiose vietovėse?

Ar bus kam gesinti gaisrus kaimiškosiose vietovėse?

-

Nuo kitų metų visoje Lietuvoje įsigalios Priešgaisrinės saugos įstatymo pataisos, įteisisiančios savanorišką ugniagesių veiklą. Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į itin žemą šių struktūrų finansavimo lygį. Tačiau mūsų rajone gesinti gaisrus norinčiųjų savanorių kol kas nėra nė vieno. 

Nemaža dalis savivaldybės priešgaisrinės tarnybos naudojamų automobilių pagaminti dar gūdžiais sovietiniais laikais.
Nemaža dalis savivaldybės priešgaisrinės tarnybos naudojamų automobilių pagaminti dar gūdžiais sovietiniais laikais.

Nors Lietuvoje ugniagesiai gelbėtojai turi bene aukščiausius žmonių pasitikėjimo rodiklius, iki šiol jų atlyginimai vieni mažiausių. Be to, šioje struktūroje dirbantiems pareigūnams tenka susidurti ir su gaisrų gesinimui skirtos technikos problemomis – in­frastruktūra yra sena, reikalaujanti nuolatinio remonto, nepatikima.

Profesionalai bus atleisti
Prieš kelis metus priimtose įstatymo pataisose nuspręsta Savivaldybių priešgaisrinių tarnybų ugniagesių komandas (kurių šiuo metu mūsų rajone yra devynios: Pramonės, Krakių, Okainių, Rugėnų, Šlapaberžės, Josvainių, Miegėnų, Pagirių ir Šėtos) formuoti iš savanorių. Iki šiol kaimiškosiose vietovėse dirbę profesionalūs ugniagesiai gelbėtojai (turintys 10 – 15 metų stažą ir daugiau) bus atleisti – valstybė tiesiog neišgali jų išlaikyti. Darbo netekti rizikuoja apie 80 mūsų rajono kaimiškosiose vietovėse įsikūrusiose ugniagesių komandose dirbančių vyrų. Tiesa, tai neatsitiks per vieną naktį – tikinama, kad perėjimas prie savanorystės vyks pamažu, per kelerius metus.

Algos bus skirtos technikos priežiūrai
Pasak Kėdainių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovo Andriaus Miliausko, mūsų rajonas nėra išskirtinis – susiduriama su tomis pačiomis bėdomis kaip ir visoje Lietuvoje: žemas finansavimas, prasta techninė bazė.
„Naujos technikos, kainuojančios kelis šimtus tūkstančių eurų, įsigyti mes tiesiog neišgalime. Todėl pagal naująjį įstatymą, visos lėšos, kurios turėtų būti skirtos profesionalių ugniagesių algoms išmokėti, bus perskirstytos technikos atnaujinimo ir priežiūros darbams. Suformavus savanorių komandas, mums finansavimas padidintas nebus, teks suktis su tomis pačiomis lėšomis“, – sakė A. Miliauskas. Iki šiol, beveik visas savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms skirtas finansavimas būdavo skiriamas darbuotojų algų išmokėjimui.

Savanorių iki šiol nėra nė vieno
Vadovo paskaičiavimais, šiuo metu Kėdainių rajonui reikėtų apie 60 – 70 savanorių, nors tikslus skaičius tiksliai dar nėra žinomas. Jis yra paskaičiavęs, kad vienas profesionalas galėtų atstoti keturis savanorius. Tačiau A. Miliauskas pripažino, kad iki šiol nesulaukta nė vieno savanoriškai gesinti gaisrų pasiryžusio asmens prašymo. Be to, nė vienas savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje dirbantis ir gaunantis atlyginimą profesionalus ugniagesys vėliau tapti savanoriu, už kurio darbą mokama nebus, noro neišreiškė.
„Sunku pasakyti, ar šitoks sprendimas pasiteisins. Dar tik pati pradžia, viskas tik įsibėgėja, tad vertinti ankstoka. Tai – ilgalaikis procesas, tikimasi, kad prie savanoriškos gaisrų gesinimo praktikos pavyks pereiti per penkerius ateinančius metus“, – kalbėjo A. Miliauskas.

Kviečia stoti į gretas
Numatoma, kad savanoriai ugniagesiai bus dviejų lygių – dalyvaujantys gesinant gaisrus ir dalyvaujantys šviečiamojoje profilaktinėje veikloje. Savanoriais, dalyvaujančiais gesinant gaisrus, galės tapti 18−65 metų piliečiai, jie turės atitikti tam tikrus sveikatos ir bendrojo fizinio pasirengimo reikalavimus.
Numatyta, kad gesinantiems gaisrus ar atliekantiems gelbėjimo darbus, dalyvaujantiems planiniuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose, savanoriams ugniagesiams bus mokamas ne didesnis kaip 1 procento vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas už kiekvieną savanorio ugniagesio sugaištą valandą. Savanoriams ugniagesiams bus kompensuojamos su šia veikla susijusios išlaidos.
Savanoriais ugniagesiais prevencinei veiklai galės tapti asmenys nuo 14 metų. Gaisrų prevencijos savanoriais ugniagesiais gali būti jauni ir vyresni žmonės, kuriems per sunku gesinti gaisrus. Jiems reikės pateikti prašymą, išklausyti įvadinius mokymus, išlaikyti egzaminą ir sudaryti savanoriškos veiklos sutartį, kurią po 4 metų galima iš naujo įvertinti, nes jauni žmonės galbūt norės tapti gaisrų gesintojais.
Visos šios tvarkos nebus taikomos esamiems ir būsimiems valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir savivaldybių ugniagesiams. Jiems, norint tapti savanoriu, tereikės prašymo.
Svarbiausia, kad kuo daugiau savanorių atsirastų kaimo vietovėse. Savanorių gretose gali būti ir krašto apsaugos savanoriai, ir šauliai, ir statutiniai bei nestatutiniai pareigūnai.
Jau dabar norintieji tapti savanoriais ugniagesiais gali kreiptis į savivaldybės priešgaisrinę tarnybą (Pramonės g. 6, Kėdainiai, vadovas Andrius Miliauskas, tel. (8 347) 53244, spt.buh@zebra.lt).

reklama

Daumantų. Kam rinktis kažką kito, kai yra Daumantų karališkas majonezas!

Taip pat skaitykite