Atėjus šaltajam metų laikui, gyventojai intensyviai šildosi savo būstus, tam naudodami įvairias kuro rūšis. Tiesa, kartais pasitaiko, kad žmonės į savo krosnis meta viską, kas papuola po ranka – senas padangas, tepaluotus skudurus, naudoja netinkamą deginimui kurą: netikrą medieną, drožlių plokštes, baldų atliekas.

Tad Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros aplinkosaugininkai metų pradžioje vykdė tradicinę akciją „Kaminukas“. Akcijos metu buvo siekiama sustiprinti oro taršos prevenciją, neteisėto atliekų deginimo kontrolę tikrinant, kaip eksploatuojamos katilinės ir įvairaus kuro katilai, koks kuras deginamas.

Baudos – po 30 eurų

„Į reidus aktyviai įsijungę Kėdainių rajono aplinkosaugininkai patikrino 26 objektus (Kėdainių mieste bei rajone) ir nustatė du pažeidimus Pelėdnagių ir Vilainių seniūnijose“, – sakė Kėdainių rajono agentūros viršininkas Remigijus Geležauskas. Pažeidimai nustatyti dėl netinkamų atliekų deginimo. Dažniausiai aplinkosaugininkams kelią pas pažeidėjus pasufleruodavo tamsūs, aitrūs dūmai.

„Pavyzdžiui, Vilainiuose pažeidėjas degino senus, tepaluotus skudurus. Užėjus pas jį, pažeidėjas aiškino, kad nežinojęs, kur tuos skudurus dėti, tad įmetė į krosnį“, – sakė R. Geležauskas. Tiek pastarajam, tiek Pelėdnagių seniūnijoje aptiktam pažeidėjui buvo išrašytos baudos, siekiančios po 30 eurų. Po poros dienų inspektoriai įsitikino, kad baudos buvo naudingos, nes pažeidėjai neleistinų medžiagų jau nedegino.

Praneša ir gyventojai

„Gaudavome ir iš gyventojų pranešimų apie įtartinus atvejus, kad galimai kūrenama neleistinomis medžiagomis. Tačiau nuvykę nustatėme, kad buvo deginta leistinomis medžiagomis. Pavyzdžiui, akmens anglis dažnai būna drėgnesnė ir įgauna tamsesnį, aitresnį dūmą“, – pažymėjo R. Geležauskas. Taip pat kūrenimo kokybė labai priklauso ir nuo oro slėgio – kai jis būna žemas, dūmai eina pažeme, ir žmonės pagalvoja, kad yra daromi kūrenimo pažeidimai.

„Apibendrintai galima sakyti, kad kėdainiečiai degina leistinas medžiagas, mat reidų metu rimtesnių pažeidimų nenustatyta. Buvo tikrinti ir garažų masyvai, tačiau juose pažeidimų nerasta“, – sakė Kėdainių rajono agentūros vedėjas. Aplinkosaugininkai į pro kaminus rūkstančius dūmus kreips dėmesį ir pasibaigus akcijai. Nebūti abejingais kviečiami ir gyventojai: pamatę įtartinus kūrenimo atvejus, jie turėtų informuoti Kėdainių agentūrą telefonu (8 347) 53 441 (darbo dienų valandomis) bei 112 (kitu metu).

Sukelia šiltnamio efektą

Šiemet per intensyviausią šildymo sezono laikotarpį visoje šalyje aplinkosaugininkai nustatė 62 oro taršos atvejus, pažeidėjams skirta per pusantro tūkstančio eurų baudų.
Įvairių kenksmingų atliekų deginimas buityje ir pramonėje yra vienas šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių, atsakingų už klimato kaitą. Manoma, kad dėl to iki 2100 m. vidutinė metinė oro temperatūra Lietuvoje pakils 1,5–5,1 °C, žiemos taps šiltesnės ir lietingos, vasaromis bus daugiau ypač karštų dienų, dažnės potvyniai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.