Vienas iš pirmųjų Kėdainių rajone ankstyvąsias bulves pradėjęs kasti ūkininkas Rimantas Žebarauskas sako, nors pavasaris labai nelepino, bulvių derlius išaugo neblogas, kuris jau birželio 4 d. pradėjo ,,kelionę“ iš lauko.

Pasodintos kovo viduryje

Vilainių seniūnijoje ūkininkaujantis ūkininkas pasakojo, kad iš 180 ha ploto, ankstyvosios bulvės užima 20 ha. Kituose plotuose dera mažiau ankstyvos bei vėlyvesnės bulvės.

Žebarauskų ūkyje ankstyvosios vokiškos veislės bulvės buvo pasodintos kovo 15 d. ir uždengtos agroplėvele.
Dar sausio mėnesį bulvės buvo supiltos į specialias dėžutes, kurios skirtos bulvių daiginimui, ir taip buvo laikomos iki pat sodinimo. Pasodinus bulves naudota apsauga nuo šalnų – ant viso ploto purkštukų pagalba lijo ,,lietus“.

Ankstyvosios Žebarauskų ūkio bulvės iš laukų ant vartotojų stalo keliauja jau nuo birželio 4 d.

Ir pernai ūkininkas sakė daręs viską tą patį, tik skirtumas tas, kad gegužės 12 d. visą tą bulvių plotą apklojo 20 centimetrų sniego danga, krisdamas sniegas bulves sulaužė ir iš jų niekas neišaugo. Gal tik trečdalis derliaus. Šiemet gamta pasigailėjo ūkininkų, tokios krušos tiesiog nebuvo.

Nėra trąšų pertekliaus

Ūkininko R. Žebarausko teigimu, jis norintis paneigti neteisingą bulvių vartotojų nuomonę. Pasak kurių, kadangi bulvės labai ankstyvos, ten tiek trąšų ,,privaryta“, kad praktiškai vien trąšas valgai…

,,Iš tiesų, taip nėra. Rudenį, nuėmus bulvių derlių, mes pasėjame vadinamą tarpinę kultūrą – garstyčias bei ridikus – kuri suželia, supūna, iš to turime organines trąšas, kažkiek įterpiama azoto, bechlorių trąšų, iš kurių kalis yra ekologiškas iš Ukrainos, išgaunamas deginat saulėgrąžų išspaudas”, – aiškino ūkininkas, pridūręs svarbiausią dalyką, kad ankstyvųjų bulvių derlius nenuvylė dėl to, jog bulvės pilnai laistomos, kadangi dideli bulvienojai labai daug išgarina drėgmės.
Birželio 4 d. pradėtas doroti bulvių derlius visai neblogas – 15 t/ha. Mūsų, Lietuvos, sąlygomis toks ankstyvųjų bulvių derlius įprastas – tokio kiekio Žebarauskų ūkyje sulaukiama jau apie penkiolika metų.

Po ,,čipsinių“ bulvių – maistinės bulvės

Dar būdamas jaunasis ūkininkas Rimantas Žebarauskas bulves pradėjo auginti nuo 1999-ųjų metų. Pradžioje bulvės buvo auginamos vadinamiems bulvių ,,čipsams”, tačiau Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, ,,Estrella“ ženklo bulvių traškučių gamintojai reorganizavo Rytų rinką, todėl R. Žebarauskas bei dalis kitų šalies bulvių augintojų prarado galimybę auginti ,,čipsines“ bulves. Taip 2004 metais buvo įkurta kooperatinė bendrovė „Bulvių namai“, šiandien jungianti 9 stambius bulvių augintojus, turinčius ilgametę bulvių auginimo patirtį.

Galima įsigyti iš namų

Ūkininko išaugintas bulves padeda realizuoti minėta kooperatinė bendrovė, kuri Lietuvoje vykdo didžiąją bulvių prekybą. Kalbėdamas apie bulvių paskirtį, R. Žebarauskas sako, kad jo, kaip ir kitų kooperatyvo narių, auginamos maistinės bulvės skirtos kiekvieno stalui.

Visa Žebarauskų šeima – Deimantė su Rimantu ir jų atžalos Emilija, Ugnė ir Tadas bulvių versle turi savo pareigas. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Kėdainiškiai, o gal ir ne tik, norintys nusipirkti ir paskanauti ką tik iš lauko prikastų Žebarauskų ūkyje išaugintų bulvių, gali atvykti į namus. Tačiau nėra taip, kad bulvės būtų pardavinėjamos ištisai kiaurą dieną, tiesiog reikėtų sekti Žebarauskų ūkio ,,Facebook’o” paskyrą, kur kiekvieną dieną pranešama, kada bus prekiaujama ankstyvomis bulvėmis arba geriausia, jei norintieji bulvių paskambintų telefonu 8 655 70 330. Bulves iš namų padeda realizuoti Žebarauskų atžalos – Emilija, Ugnė ir Tadas.

Labiausiai mėgiamos orkaitėje keptos bulvės

Ūkininko žmona Deimantė Žebarauskienė, paklausta, koks iš bulvių mėgiamiausias jų šeimos patiekalas, atsakė, kad tai – paprasčiausiai, nuplautos, neskustos, pačios mažiausios, vieno kąsnio bulvytės, pašautos į orkaitę, apibarstytos prieskoniais ir apšlakstytos aliejumi. Prieskonius naudoja neįmantrius – ,,Persiladą“, ciberžolę, česnaką, druską. Moteris sako, kad taip iškeptas bulves galima valgyti tiesiog vienas, kaip saldainius. Jos patinka ir vaikams.

,,Tokios bulvės puikus garnyras prie didkepsnio ar su žvėriena, taip pat ypatingai skanu troškintos kazane. Bulvių kugeliu ar cepelinais negaliu pasigirti, nes vaikai tokių patiekalų nevalgo. Vaikams nuo mažens tai neskanu, todėl jų ir negaminu. Bulviniai blynai kepami tik per Užgavėnes, nes orkaitėje kepta ar virta bulvė jiems skaniau ir net už bulvių košę. Vasarą virtos bulvės labiausiai dera prie šaltibarščių“, – šeimos receptais iš bulvių dalinosi D. Žebarauskienė.

Panašios naujienos