Iki Kalėdų lieka vos penkios savaitės, tad jau pamažu pradedama joms ruoštis. Nors kalėdinių puošmenų galima nusipirkti, kur kas mielesnės yra rankų darbo, o kaip jas pasigaminti, kraštiečius, kaip ir kasmet, pamokys Tradicinių amatų centro darbuotojai, kurie iki gruodžio vidurio surengs net penkias kūrybines etno dirbtuves. Vakar kėdainiečiai mokėsi vėlimo meno.
„Šiemet pasirinkome temą „Dangaus kūnai kalėdinėse puošmenose“, tad šiandien pamokysime, kaip iš vilnos nusivelti žvaigždutę. Iš pradžių sausuoju būdu – adatėle vilną apsmaigstysime žvaigždės kampus, o tada velsime šlapiuoju būdu, panaudodami vandenį, muilą ir rankų šilumą. Šiuo būdu galima apvelti ne tik putplasčio figūrėlę, bet ir vazelę, puodelį ar kokį kitą daiktą. Velti nėra sudėtinga, dažniausiai pavyksta iš pirmo karto.
Kiti amatininkai pamokys pasigaminti molinius dubenėlius, kuriuose, pavyzdžiui, galima užmerkti kūčiukus, bus ir medžiaginių žaislų siuvimo edukacija, dar mokysime pasigaminti popierines girliandas ir drožti medinius šaukštus. Kiekvienas žmogus savo darbelį galės papuošti šių metų temą atspindinčiais elementais, tai gali būti žvaigždutė, mėnulis arba saulutė.
Norime, kad kėdainiečiai prasmingai praleistų savo laisvalaikį, turėtų kuo užsiimti ilgais, tamsiais vakarais, o pasimokę senųjų amatų, ir savo namuose galėtų kažką gražaus pasigaminti artėjančioms šventėms“, – pasakojo Krašto muziejaus Tradicinių amatų centro renginių organizatorė, senojo vilnos vėlimo amato puoselėtoja Jūratė Atkočiūnienė.
Domisi ir vaikai, ir suaugusieji
Arnetų name organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, skatinančios prisiliesti prie mūsų protėvių palikimo ir tęsti iš jų perimtas tradicijas, kaskart sulaukia nemažo susidomėjimo. Susirenka skirtingo amžiaus žmonės – nuo vaikų iki senjorų. Tradicinių amatų centro darbuotojai džiaugiasi etno dirbtuvėse sulaukiantys ir šeimų.
„Tikrai noriai renkasi ne vien miesto gyventojai, bet ir iš kaimiškų vietovių atvyksta žmonės. Gražu matyti, kaip jie domisi senaisiais amatais ir nori jų išmokti. Tokia veikla sužadina žmonių kūrybiškumą ir jų tarpusavio bendravimą, norą kažką susikurti savomis rankomis. Pastebėjome, kad net ir jaunimas tam ėmė skirti daugiau dėmesio, stengiasi puošti eglutes kitaip, nei įprasta, vėl grįžtama prie senųjų tradicijų“, – tikina J. Atkočiūnienė.
Pačių pagaminti darbeliai džiugina labiau nei pirktiniai
Tradicinių amatų centro salėje, kur šiuo metu eksponuojama tradicinių amatininkų Alės ir Kęstučio Deksnių veltinių darbų paroda „Iš praeities prisiminimų“, į vėlimo edukaciją susirinkę kraštiečiai išklausė tradicinių amatų meistrės Jūratės Atkočiūnienės patarimų, kaip pasigaminti gražią kalėdinę puošmeną, ir, pasirinkę norimą vilnos spalvą, pabandė velti žvaigždutes.
„Aš kasmet ateinu į tokias edukacijas, man labai patinka. Pernai mokėmės gaminti laikrodukus, o tada namuose savarankiškai pasigaminau paukštuką ir išsiunčiau anūkei.
Tokios žvaigždutės dar nesu vėlusi, išbandysiu. Šio amatų centro darbuotojos vis pamoko mus kažko naujo“, – teigia Nijolė.
„Čia ateiti mane paskatino mano mokytoja, kad mokėčiau daugiau amatų. Praėjusiais metais irgi buvo kūrybinės dirbtuvės, tai buvau pasigaminusi žaisliuką, kuris kabėjo ant eglutės ir buvo pats mieliausias, nes buvo mano rankų darbo, unikalus, kito tokio nėra, o parduotuvėje visi žaisliukai vienodi, daug kas tokius gali turėti, tada nėra taip įdomu.
Aš pati esu išbandžiusi daug amatų, mokiausi siūti, megzti, nerti, velti, drožti, austi juostas, pinti iš vytelių. Jei esi gabus, nėra sunku išmokti. Po pamokų daug laiko praleidžiu gamindama kokius darbelius. Tam pritaria ir tėvai, ir mano bendramoksliai palaiko, neatkalbinėja nuo to, kas man įdomu.
Kai nuvelsiu šią žvaigždutę, norėčiau ją padovanoti savo močiutei“, – sako moksleivė Dija.
Edukacijose dalyvaujanti Nijolė nepraleidžia progos įgyti naujų įgūdžių.
Moksleivė Dija noriai išbando senuosius amatus, nes rankų darbo gaminiai jai mielesni už pirktinius.
Kūrybinių etno dirbtuvių projekto vadovė Jūratė Atkočiūnienė.
Į dirbtuves atėjo su sūnumis
Kėdainietė Dovilė į kūrybines dirbtuves atsivedė tris savo sūnus, nes, kaip pati sako, norėjo visi kartu užsiimti bendra veikla ir pasimokyti naujų dalykų.
„Labai norėjome lipdyti iš molio, bet šį kartą mokys velti. Man ir pačiai neteko to daryti, tad bus smagu išbandyti. Apskirtai, visos edukacijos yra įdomios. Mes ir darželyje turime prieškalėdinę kosmoso temą, tai smagu ir patiems patirti kažką naujo, sužinoti, išmokti, dėl to ir atėjome.
Kai kas dejuoja, kad sunku atitraukti vaikus nuo kompiuterių, telefonų, ir pas mus vyksta ta kova tarp ekranų ir kitų užsiėmimų. Tada tiesiog, stengiamės pakeisti aplinką. Kai ant sienos nėra televizoriaus, tada vaikus lengviau sudominti kitais užsiėmimais. O kai sugrįžtame į namus, leidžiame ir prie ekranų pabūti, be to dabar neįmanoma.
Ar jaunimas domėsis amatais ar kažkuo kitu, priklauso ir nuo tėvų. Jei pats eini į teatrą, tai ir vaikai eis, jei klausaisi klasikinės muzikos ar skaitai knygą, tai ir vaikai darys tą patį. Viskas ateina per akis, ausis. Jei tėvai žingeidūs, tai persiduoda ir vaikams, jie irgi norės sužinoti ir pamatyti daugiau. Svarbu savo pavyzdžiu rodyti ir kartu tai daryti. Čia negali būti taip, kad pats esu telefone, o jūs dalyvaukite, darykite, tai taip nebus. Patys turime daryti tai, ką norime matyti savo vaikuose.
Mūsų sūnus Jonas vasarą jau yra buvęs stovykloje amatų centre, tai grįžęs pasakodavo, ką darė, visa šeima apžiūrinėjome jo darbelius, aptarinėjome, buvo tikrai įdomu. Manau, ir šiandien bus smagu mums visiems pabūti“, – džiugiai nusiteikusi kalbėjo Dovilė, į kūrybines dirbtuves atsivedusi tris savo sūnus: Vincą, Motiejų ir Joną.
Bus dar keli užsiėmimai
Kūrybinės etno dirbtuvės „Dangaus kūnai kalėdinėse puošmenose“ Arnetų name (Radvilų g. 21) tęsis iki gruodžio vidurio. Lapkričio 22 d. vyks keramikos, lapkričio 27 d. medžiaginių žaislų siuvimo, gruodžio 4 d. popierinių girliandų kūrimo, o gruodžio 14 d. medinių šaukštų drožimo edukacija. Visų užsiėmimų pradžia 17 val. Dar yra viena kita laisva vieta į šiuos užsiėmimus, tad galima užsiregistruoti tel. 8 645 05 168.
Užsiėmimai yra nemokami, nereikia atsinešti jokių priemonių, viskuo aprūpina Tradicinių amatų centras.