Nuvilnijus skandalui, kai stambų Kėdainių r. ūkininką, savivaldybės tarybos narį Algimantą Kižauską buvo bandoma apkaltinti, neva jis norėjo ženkliai padidinti valstybinės žemės mokestį visiems krašto žemdirbiams, Padotnuvio kaimo ūkininkas Egidijus Giknius sako negalintis tylėti.

„A. Kižauskas patikimas ir garbingas žmogus“, – tiesiai rėžė ūkininkas, pridurdamas, kad neteisūs ir tie, kurie mano, jog čia vietiniai politiniai žaidimai.

„Kokia čia politika mūsų rajone, juokas, čia visi, kurie gali, tvarkosi savo reikalus, o A. Kižauskas visada buvo už teisybę, tiesa, gal jo žodžiai kartais būna per aštrūs“, – dėstė E. Giknius. Pasak jo, A. Kižauskas nėra nieko nuskriaudęs ar prikišęs pirštų prie kažkieno bankroto.

Viskas prasidėjo nuo to, kai rajoniniame laikraštyje buvo paskelbta informacija apie tai, kad  rajono tarybai pateiktas pasiūlymas didinti žemės nuomos mokestį, o jį iniciavo Kaimo reikalų komitetas, kurio pirmininkas ir yra A. Kižauskas.
Parengtame projekte siūloma žemės nuomos mokesčio tarifą padidinti žemės ūkio paskirties žemei ir nustatyti 2,5 proc. nuo vidutinės rinkos vertės. Išeitų, kad jei dabar žmogus moka apie 30 eurų mokestį už hektarą valstybinės žemės, tai pagal naują tarifą mokėtų apie 100 eurų. Suprantama, mokesčio didėjimas tris kartus papiktino visą rajono žemdirbių visuomenę.

Vėliau A. Kižauskas šią neteisybę paneigė visuomenės informavimo priemonėse ir įrodė, kad jis siūlė pakelti mokestį tik tiems ūkininkams ir ūkiams, kurie nuomojasi daugiau nei 10 ha valstybinės žemės. Be to, jis dūrė pirštu į tai, kad būtent rajono valdantieji siekė stambiesiems ūkininkams palikti juokingai mažą valstybinės žemės nuomą.
A. Kižausko nuomone, nuomos tarifus reikėjo seniai peržiūrėti.

„Kėdainiuose, kur vidutinė privačios žemės nuomos kaina yra 200 eurų už ha, kažkam, įskaitant kai kuriuos stambiuosius ūkininkus ir pelningas bendroves, labai pasisekė gauti valstybinės žemės, nuomojant ją vos už 30 eurų“, – dėstė stambus ūkininkas.

Pasak jo, tai nesąžininga ir tai tikrai nėra kažkokia smulkiųjų ūkininkų rėmimo schema. Kituose rajonuose tokia žemė nuomojama rinkos kainomis.

„Todėl iš principo aš esu už tarifų peržiūrėjimą ir tą esu minėjęs keletą kartų, ypač – svarstant, kaip surinkti trūkstamas lėšas pandemijos įkarštyje mokytojų, kitų švietimo darbuotojų atlyginimams“, – sako A. Kižauskas.

Šioje situacijoje E. Giknius pastebi kitą momentą: „O kas gali paneigti, kad valdžios žmonės neturi užvaldę didelių valstybinės žemės plotų, kuriems mažesnis nuomos mokestis tik į naudą“.

Anot jo, tokie guli prie televizoriaus, o pinigėliai į į kišenes byra. „O šiuo skandalu viską norėjosi perkelti ant garbingo ūkininko sąžinės, padaryti jį atpirkimo ožiu“, – šmaikštavo E. Giknius.

Šaltinis: www.agroeta.lt
Autorius: Dainius Šepetys

Panašios naujienos