„Kėdainių mugė” tęsia straipsnių ciklą iš kraštiečio Juozo Baniotos surinktos istorinės medžiagos Kėdainių sporto žinynui (1919–2022).
Šiandien publikuojame informaciją apie sportą Kėdainių krašte 1927-1928 metais.
1927
Futbolas
Liepos 10 d. Kėdainių rinktinė Šiauliuose 1:2 (1:2) pralaimėjo vietos „Makabi“ komandai, kurioje buvo keli nepagrindinės sudėties žaidėjai. Kėdainiškiai įvartį įmušė nuo 11 m. žymos.
„Lietuvos aidas“ apie šias rungtynes rašė, kad kėdainiškiai „nemoka valdyti kamuolį kaip reikiant, ir šiaip prisilaikyti vidaus tvarkos“.
Rudenį Žagarėje viešėjo II artilerijos pulko (kai kur minima – Kėdainių rinktinė) komanda ir 0:1 pralaimėjo tuo metu pajėgiam vietos „Inkarui“.
Lengvoji atletika
Lietuvos Sporto Lygą priėmus nariu į Tarptautinę lengvosios atletikos federaciją, lengvaatlečiai bėgikai dalyvavo bėgime „Quer dureli Koenigsberg“ 10 km bėgime Karaliaučiuje (dabar Kaliningradas).
Varžyboms ruošėsi 4 Lietuvos atstovai, tarp jų Klungevičius (LFLS). Deja dėl nežinomų priežasčių būtent Klungevičius neišvyko į šias varžybas, geriausiai tarp 60 dalyvių iš lietuvių pasirodė 9-as atbėgęs Galinis.
Labai tikėtina, kad Lietuvos LFLS pirmenybėse šuolius į tolį iš vietos laimėjęs Dobertas (rezultatas – 2,55 m) buvo tas pats Dobrėga, pernai LFLS pirmenybėse laimėjęs dvi rungtis ir pasiekęs Lietuvos rekordą.
Iš spaudos: “Birželio 10 d. gimazijos moksleiviai ateitininkai, mokyt. K.Vaškevičiaus vadovaujami, buvo suruošę Kėdainiuose didelę sporto šventę. Į šventę atvyko ne tik kėdainiškiai, bet ir apylinkės gyventojai.
Reikia pažymėti, kad toji sporto šventė kėdainiškiams yra pavyzdys, patraukiantis į sportininkų eiles jaunimo būrius. Galima tikėtis, kad pasilikusieji Kėdainiuose sporto vadai, padedami savo gimnastikos mokytojų p. Taruškos ir p. Šimaliūnienės, kurie dar ir dabar nemaža prisidėjo prie šventės suruošimo, ateityje sugebės suruošti dar daug įdomesnių panašių švenčių. Nors pasiekti šioje šventėje rezultatai nėra rekordiniai, bet reikia džiaugtis gera pradžia ir palinkėti šviesios ateities.
Lengvojoj atletikoj pirmąsias vietas laimėjo mokiniai: Šarauskas, Petrulaitis ir Gaidžiūnas. Krepšiasvydžio žaidimo pirmą vietą laimėjo III klasės mokinės, prieš V, VI ir VII klases.

Bravo Kėdainių gimnazijos moksleiviai ateitininkai, kad šalia dvasios auklėjimo rūpinatės ir fiziniu lavinimos. Stiprėdami dvasia, stiprėkit ir kūnu.“ Juoz. Audra
K. Vaškevičius gimęs 1907 m. Nju Džersyje (JAV), studijavęs De Paul universitete Čikagoje, filosofijos bakalauro laipsnį įgijęs Romoje dėstytojavo Žemės Ūkio Akademijoje, dirbo mokytoju Kėdainių gimnazijoje, globojo ateitininkų sporto sekciją – jo erudicija ir žinios daug prisidėjo ugdant jaunuosius kėdainiečius.
Radijo sportas
Iš Kėdainių buvo užmegztas pirmasis mėgėjiškas radijo ryšys Lietuvoje. Savo susigalvotu šaukiniu LYT užmezgė ryšį su kolega iš Prancūzijos kėdainietis B.Tolutis, jam pirmajam Lietuvoje 1932.02.23. buvo išduotas ir pirmasis leidimas mėgėjiškai radijo stočiai (LY1X).
……….
Lapkričio mėn. vyko pirmieji stojimo egzaminai į aukštesniąją kultūrtechnikos mokyklą, atskirtą nuo ŽŪA ir įsikūrusią Kėdainių dvare. Būsimieji žemės matininkai, melioratoriai, tiltų statytojai buvo aktyvūs ir sporto renginių dalyviai, nors jų mokymo programose buvo tik „kariškas ruošimas“. Ši mokykla pakeitė uždarytą mokytojų seminariją.
Skautų Kėdainių tunto švietimo skyriaus leistame laikraštyje rašoma: „Užsiimdamas perdaug sportu, būsi dvasioje elgeta, o užsiimdamas perdaug mokslu – būsi fiziniai liguistas. Statyk mokslą ir kūno lavinimą tam tikron pusiausvyron“.
1928
Lengvoji atletika
Rugsėjo 16 d. įvyko Kėdainių šaulių rinktinės I-ji sporto šventė, ji vyko kariuomenės sporto aikštėje, prie geležinkelio. Varžybose viso dalyvavo 80 sportininkų. Atskirose rungtyse nugalėjo:
100 m bėgimas tarp vyrų: 1. Duoblys Juozapas (ŽŪA) 12 sek., 2-3. Gaidžiūnas Balys ir Sereika Bronius po 12,9.
100 m bėgimas tarp moterų: 1. Štukytė Bronė 17,0, 2. Šumpytė Veronika 17,2 sek.
500 m bėgimas: 1. Duoblys Juozapas 1.20,2 sek., 2. Šarauskas Martynas (Kėdainių moksleivių šaulių būrys) 1.23,1.
Šuolis į tolį įsibėgėjus: 1. Duoblys 5,70 m., 2. Gaidžiūnas 4,95 m.
Šokimas su kartimi: 1. Šarauskas M. 2,34 m., 2. Jakučionis 2,26 m.
Šokimas į aukštį: 1. Duoblys J. 140 cm., 2. Šarauskas M. 134 cm.
Rutulio stūmimas: 1. Duoblys J. 9,37 m., 2. Juozaitis Jonas 9,21 m.
Disko mėtymas: 1. Jakučionis Jonas 25,05 m., 2. Sereika Bronius 24,18 m.
Rankinės granatos mėtymas: 1. Norvidas Benas (ŽŪA) 53,48 m., 2. Krunholcas Jonas 52,94 m.
Šaudymas šratais – tarp komandų nugalėjo Grinkiškio šaulių būrys – 96 punktai, prizininkai asmeniškai: 1. Juozas Rimvydas (Grinkiškis) – 35 punktai, 2. Adomas Šparkevičius – 33 punktai.
4 km žygiuotė 18 kg. šarvuotėje: 1. Dambrauskas Steponas (Kėdainių šaulių būrys).
Dviračių lenktynės 8 km. distancijoje: 1. Morkūnas Marionas (Kėdainių šaulių būrys), 2. Amulis Jurgis, 3. Sadūnas Jonas.
„Visi nugalėtojai gavo atitinkamas rinktinės ir vietos veikėjų dovanotas dovanas“.
Rutulio stūmime prizininku tapęs J. Juozaitis galimai buvo Algimanto Jono Juozaičio, gimusio 1933 m. Baisiogaloje tėvas arba giminaitis (tuo metu Baisiogala priklausė Kėdainių apskričiai). Algimantas gi yra olimpinio prizininko plaukimo varžybose ir vieno iš atgimimo šauklių Arvydo Juozaičio tėvas.

……….
Dotnuvoje įrengta futbolo aikštė.
Reikia tikėtis, kad ne šios aikštės atidarymo proga spaudoje buvo aprašytas įvykęs incidentas:
„ Iš gegužės 11 į 12 dieną Dotnuvos miesčionis anksti prikėlė Kėdainių „Makabi“ riksmas. Žalioje pievoje pasistatę palapines, susikūrę ugnį ir triukšmaudami laukė dienos. Ugnis degė visai arti šiaudais dengtų namų. Vėliau, rods policija, liepė ugnį užgesinti. Per dieną slankiojo po miestelį mindžiojo paupiais pievas vesdami į apmaudą gyventojus. Po piet pradėjo mušt futbolą, nuolat išvarydami į pil. S. lauką. Perspėti kelis kartus nemindžioti pievos, nesiliovė braidžioję po ilgą žolę. Išvestas iš kantrybės pil. S. paėmęs futbolą iš savo pievos įsinešė į kambarį ir užsidarė. Visas „Makabi“ pulkas – jų buvo apie 100 – apsupo namą koliodamiesi ir grasindami. Piliečiui S. neįsileidžiant, išlaužė duris, sulaužė kai kuriuos baldus. Publikos prisirinko šimtai. Pradėjo bartis su „Makabi“. Vienas kitas pasirodė sukruvintas (žydo melninko sūnus). Atėjusi policija liepė visiems išsiskirstyti ir žadėjo surašyti protokolą. Suveinis“
Ko gero viskas buvo taip: po šeštadienio vakaruškos žydai nutarė neiti miegoti ir iš karto „ruoštis“ sekmadienį numatytoms rungtynėms.
Gal šis incidentas buvo viena iš priežasčių kad šiais metais Kėdainių „Makabi“ sporto klubas spaudoje paminėtas paskutinį kartą.
Vėlesniais metais Kėdainiuose tebuvo „Hapoel“ („Darbininkas“) ir „Hakoah“ žydų futbolo komandos. Atrodo „Makabi“ susijungė su „Hapoel“.
Skautų Kėdainių tunto švietimo skyriaus leistame laikraštyje „Laužas“ (Nr.1) toliau liaupsinamas plaukimas:
„Kiekvienas iš mūsų sportuojasi, kiekvienas gavęs progą įvairiais būdais stengiasi stiprinti savo muskulus. Daugiausia užsiima vienpusišku sportu: futbolu, kumščiasvydžiu, krepšiasvydžiu, bėgimu ir panašiai. Bet šitas sportas beveik visuomet atsiliepia neigiamai į mūsų organizmą. Imkime futbolistą. Jo kojų muskulai stiprūs, kieti, bet pažiūrėkim kokia jo krūtinė, rankos? Pažiūrėję į futbolistą mes pamatysime gan keistą figūrą: įsivaizduokit sau, kaip išrodytų toksai padaras, jei prie žmogaus liemens pridėti dramblio kojas? Ir ką gi jūs manote, bene kitaip atrodo futbolistas? Tas pats yra ir su kitais besilavinančiais vienpusišku sportu. Visapusiškai lavinanti sporto šaka yra plaukiojimas…“
Bus daugiau. Tęsinys kitą sekmadienį, gegužės 25 d.