Pirmadienis, 23 gruodžio, 2024
2.7 C
Kėdainiai
PradžiaUncategorizedDažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti namų vaistinėlėje?

Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti namų vaistinėlėje?

-

Net ir pačios gražiausias metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju reikia reaguoti greitai, todėl vaistininkas Mindaugas Rutalė pataria ne tik pasikartoti svarbiausias taisykles, kaip gydyti sužeidimus ir negalavimus, bet ir rekomenduoja pasitikrinti savo namų vaistinėlę – ar joje netrūksta svarbiausių preparatų ir medicininių priemonių.

M. Rutalė.

Virškinamojo trakto negalavimai

„Dažnai šventinis stalas ir paruoštų patiekalų gausa tampa daugelio švenčių centru, o tai gali sukelti dažnesnius virškinimo sutrikimus.

Negana to, nesuvalgytas maistas tampa našta tiek šventės organizatoriams, tiek svečiams.

Europos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje vienam gyventojui per metus tenka apie 141 kg maisto atliekų. Maisto švaistymas susijęs ne tik su aplinkosaugos problemomis, kaip energijos, vandens ar dirvožemio išteklių eikvojimu, tačiau ir finansų nuotoliais“, – pasakoja tvarumu besidomintis vaistininkas M. Rutalė.

Vaistininkas primena, kad šventės turėtų būti skirtos brangių ir svarbių žmonių apsuptyje praleistam laikui, o ne gausiai nukrautiems stalams. Tačiau jeigu nepavyko išvengti persivalgymo, jis pataria, kaip palengvinti savijautą:

„Atsiradus virškinamojo trakto negalavimams, tokiems kaip persivalgymai, kai jaučiamas sotumo, pilnumo, pilvo pūtimo jausmas, pirmiausia siūloma pagulėti, užsiimti nesunkia fizine veikla, pavyzdžiui, pasivaikščioti, išgerti vaistažolių arbatos – kmynų, pankolių vaisių arbatos, karčiojo kiečio (pelyno) arbatos.

Jei šios priemonės nepadeda, naudokite virškinimo fermentų preparatus. Minėtų problemų padės išvengti saikas, lėtas valgymas, valgymas iš mažesnės lėkštės, taip pat didesnis skaidulų kiekis“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Apsinuodijimas alkoholiu

Apsinuodijimas alkoholiu – dar viena dažnesnė švenčių problema, kurios nepageidaujamais simptomais skundžiasi į vaistines atėję žmonės.

„Apsinuodijus alkoholiu jaučiamas pykinimas, pasireiškia vėmimas, galvos skausmas ir padažnėjęs širdies plakimas.

Pradžioje geriausia leisti organizmui pašalinti toksinus, todėl nereikėtų stabdyti vėmimo.

Pagal galimybes reikėtų vartoti pakankamai skysčių ir mineralų, pavyzdžiui, mineralinį vandenį, elektrolitų tirpalus su gliukoze.

Vėliau, savijautai pagerėjus, energija gali būti atstatoma vaistažolių arbatomis, pavyzdžiui, ramunėlių su medumi“, – pasakoja M. Rutalė.

Visgi, vaistininkas pabrėžia, kad geriausia apsinuodijimo alkoholio prevencija – jo atsisakymas arba saikingas vartojimas.

Gastroezofaginis refliuksas

„Per šventes, kai valgome daugiau nei įprasta, gali paūmėti gastroezofaginio refliukso liga (rėmuo). Riebus maistas ir alkoholis dažniausiai yra pagrindinės šio negalavimo priežastys“, – teigia vaistininkas M. Rutalė.

„Refliuksas dažniausiai pasireiškia rėmeniu, pasunkėjusiu ar skausmingu rijimu, atsirūgimu oru. Pirmoji pagalba šiuo atveju – momentinio poveikio antacidiniai vaistai.

Kartais tenka girdėti, kad žmonės, pajutę rėmenį, bando jį malšinti soda. Jokiu būdu to nedarykite – soda gali sukelti antrinį rūgštingumą“, – pabrėžia vaistininkas.

Jeigu gastroezofaginio refliukso simptomai tęsiasi ilgiau, reikėtų kreiptis į gydytoją.

 Smulkios buitinės traumos

Per šventes sunkiai išvengiamos smulkios buitinės traumos, tokios kaip įsipjovimai, nusideginimai.

 „Ruošiant maistą gali būti paprasta įsipjauti, taip pat per skubėjimą netyčia nusideginti prisilietus prie karšų indų ar buitinės technikos, degant žvakes, kuriant židinio ugnį, o ką dar kalbėti apie neatsakingą elgesį su pirotechnika.

Nudegimus siūloma vėsinti po vėsiu tekančiu vandeniu, vėliau dezinfekuoti su dezinfekciniu skysčiu ir padengti pantenoliu.

Nusibrozdinus, įsipjovus ar kitaip susižalojus, žaizdos dezinfekuojamos ir padengiamos steriliais tvarsčiais“, – sako vaistininkas M. Rutalė.

Prieššventinis stresas ir pervargimas

„Jaučiant prieššventinį stresą ar nuovargį, siūloma sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, prailginti buvimo gryname ore, laiką, dažniau užsiimti mėgstama veikla, raminančias vaistažolių arbatas su melisomis, valerijonais. 

Jeigu minėtos priemonės negelbsti, galima rinktis nereceptinius augalinius vaistinius preparatus, skirtus nervinei įtampai ir dirglumui mažinti“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.

Tačiau, anot jo, svarbiausia – dalintis atsakomybėmis ir pasiruošimo darbais su savo artimaisiais. Kurkite šventes ne po vieną, o visi kartu. Tai padės šventes pasitikti ramesniems, laimingesniems ir dar labiau suartėjusiems su brangiais žmonėmis.

Pranešimas žiniasklaidai

Taip pat skaitykite