Sporto įstatymo projekte siūloma įvesti ombudsmeno pareigybę. Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM), pareigas užimantis asmuo nagrinėtų iš sportininkų gautus skundus, jų pagrindų atliktų tyrimus bei konsultuotų apie teises ir pareigas.
„Ombudsmeno funkcijos būtų pagal kompetenciją nagrinėti sportininkų skundus, gauto skundo pagrindu arba savo iniciatyva atlikti tyrimus dėl sportininkų teisių pažeidimų, konsultuoti sportininkus apie jų teises ir pareigas, padėti sportininkams taikiai spręsti ginčus su sporto organizacijomis, federacijomis, teikti siūlymus valstybės institucijoms dėl teisinio reglamentavimo tobulinimo ir kt.“, – Eltai siųstame komentare teigė švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Aistė Zedelytė-Kaminskė.
„Kitaip tariant, ombudsmenas būtų sportininkų atstovas, padėtų sportininkams išsiaiškinti jų teises, pareigas, atsakomybes.
Tai būtų nemokama valstybės pagalba sportininkams sprendžiant ginčus, aiškinantis jų teises santykiuose su juos rengiančiomis sporto organizacijomis“, – pridūrė ji.
Įsteigti sporto ombudsmeno pareigybę yra numatyta Sporto įstatymo projekte, kuris šiuo metu yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms ir įstaigoms, paskelbtas Teisės aktų informacinėje sistemoje. Po pastabų jis bus teikiamas tvirtinti Vyriausybei, po to – Seimui.
Seimui pritarus siūlomam Sporto įstatymo projektui, būtų skelbiamas viešas konkursas 4 metus trunkančioms sporto ombudsmeno pareigoms užimti, jo veikla būtų pradėta nuo 2025 m. sausio 1 d. Savo pareigas jis galėtų eiti ne daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės.
Įstatymo projekte pabrėžiama, kad į šią pareigybę gali kandidatuoti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, turintys teisės magistro išsilavinimą.
Martyna Pikelytė (ELTA)