Medžio granulės – biokuro produktas, priklausantis atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Pastaruoju metu medžio granulių rinka išgyvena tikrų tikriausią renesansą. Didelę įtaką tam daro ne tik populiarėjančios granulinės šildymo sistemos, tačiau taip pat ir vis labiau augantis žmonių ekologinis sąmoningumas.
Namų šildymas medienos granulėmis yra laikomas ekologišku todėl, jog medienos granulių degimo metu į aplinką patenka tos pačios medžiagos, kurios patenka ir degant paprastai medienai. Tai reiškia, jog medienos granulės taip pat yra gaminamos iš visiškai natūralios medienos, o tai ir suteikia joms visas ekologiškas savybes.
Antrinė medienos žaliava, virstanti šilumą generuojančiu kuru
Granulinės šildymo sistemos – gana pigus namų šildymo būdas. Žinoma, nors patys granuliniai katilai ir nėra labai pigūs, tačiau granulės tikrai nėra brangios, lyginant jas su kitokio tipo kuru. Taip pat svarbu pabrėžti, jog granulių kaina stipriai priklauso ir nuo jų kokybės rodiklių, kurie yra išgaunami pačių granulių gamybos metu.
Medienos granulių gamybos procesas yra pradedamas surenkant antrines medienos žaliavas, tokias kaip pjuvenos, medienos dulkės ir dar daugiau. Svarbu pabrėžti, jog medžio granulių gamybai nėra naudojama specialiai šiam tikslui nupjauta mediena. Visų pirma, praktiškai visuomet medžio granulės yra gaminamos tik iš medienos atliekų, kurios susidaro medžio apdirbimo metu. Pavyzdžiui, natūralu, jog medienos apdirbimo darbus atliekančios įmonės darbinėse patalpose nuolat susidaro milžiniškos pjuvenų bei kitų medžio atliekų krūvos. Laikui bėgant šios antrinės medžio atliekos tampa netinkamomis naudoti, todėl jas tenka išmesti. Laimei, dabartinės technologijos suteikia galimybę susikaupusias atliekas išnaudoti naudingai bei paversti jas biokuru.
Norint išvengti tokio naudingų resursų švaistymo buvo sugalvota, jog šias besikaupiančias antrines medžio atliekas galima paversti naudingu biokuro produktu, suteikiančiu galimybę patogiai bei efektyviai šildyti namus.
Medienos granulių gamybos proceso pradžia
Kaip jau buvo minėta anksčiau, medienos granulių gamybos procesas yra pradedamas surenkant antrines medienos žaliavas, tokias kaip medienos dulkės bei pjuvenos. Netrukus šios pjuvenos išvalomos nuo įvairių pašalinių šiukšlių bei kitų granulių gamybai netinkamų atliekų. Taip yra užtikrinama, jog galutinis medienos granulių produktas pasižymėtų kokybiškam biokurui būdingomis savybėmis.
Sekantis žingsnis – pjuvenų smulkinimas. Šis etapas yra atliekamas naudojant specialiai tam pritaikytus smulkintuvus. Smulkintos medienos pjuvenos geriau suformuoja galutinę granulės formą jų presavimo metu. Žinoma, smulkinimas taip pat atlieka ir kitą svarbią funkciją – padeda lengviau išgarinti medienoje susikaupusią drėgmę.
Tiesą sakant, medienos džiovinimas yra laikomas atskiru medienos granulių gamybos etapu, kuriam taip pat yra skiriama nemažai dėmesio. Drėgna mediena dega sunkiai, o degimo metu į aplinka išskiria gerokai mažiau šilumos, todėl pasirūpinti jų sausumu yra privaloma.
Presavimas ir pakavimas
Smulkintos bei tinkamai išdžiovintos medienos pjuvenos netrukus yra presuojamos specialių įrenginių pagalba. Šie presavimo įrenginiai pasirūpina, jog pagaliau pjuvenos bei medienos dulkės įgautų galutinę granulės formą bei taptų paruoštos naudojimui.
Kartais kai kurie granulių gamintojai naudoja tam tikras chemines priemaišas bei klijus, padedančius smulkintoms pjuvenoms paprasčiau susiklijuoti tarpusavyje bei suformuoti granules. Aukštos kokybės medienos granulės tokių priemaišų savo sudėtyje turėti negali, nes jos gali pakenkti tiek granuliniams katilams, tiek ir pačiai aplinkai.
Taip pat svarbu paminėti ir tai, jog medienos granulės turi būti ypač saugomos nuo drėgmės. Sausas medis visuomet pasižymi tuo, kad labai lengvai sugeria ore esančią drėgmę ir akimirksniu praranda visas svarbiausias savybes, kurios yra būtinos efektyviai šilumos sklaidai.
Užs. Nr. 111