Skaudžią tragediją menančiame Saviečių kaime praėjusį šeštadienį vyko viltį įkvepiantis renginys. Čia lankėsi projekto #Įkvėpk dalyviai, kurie iš viso rajono susirinkusias moteris skatino kreiptis pagalbos, jei jos susiduria su emocinėmis problemomis ar patiria smurtą.

Žurnalistė Zita Kelmickaitė su smurtą patyrusiomis moterimis ir verslininkėmis diskutavo apie tai, kaip įveikti problemas šeimoje ir į gyvenimą kabintis iš naujo.

Žinoma LRT laidų vedėja Zita Kelmickaitė viešai kalbėjosi su smurtą patyrusiomis moterimis, kurios sukūrė naują gyvenimą sau ir savo vaikams, o dabar keliauja po Lietuvą, pasakodamos savo sėkmės istorijas.

Sunkiausia – pripažinti ir pasiryžti

„Norime perduoti žinią, kad pagalbos galima jos sulaukti, tereikia noro ištrūkti iš alkoholio spąstų arba problemų šeimoje, – sakė vilnietė Ina, dvidešimt metų kentusi vyro smurtą. – Sunkiausia priimti sprendimą išeiti, nes moteris stabdo nepasitikėjimas savimi, finansinė priklausomybė, baimė likti vienai su vaikais. Tačiau išeitis yra. Man pagalbą suteikė krizių centras, socialiniai darbuotojai, psichologas, teisininkas, draugai. Yra daugybė žmonių, kurie pasirengę ištiesti pagalbos ranką.“

Prieš mėnesį palaidojusi nuo kepenų cirozės mirusią alkoholikę mamą, 23 metų Agnė ragina moteris nelaukti nei metų, jei vyras pakelia ranką. Naivu tikėtis, kad jis pasikeis. „Nesu toks žmogus, kuris lauktų, kol sudaužys mane ir vaikus. Tačiau nuolat kenčiau psichologinį smurtą. Vyras mane žemindavo, kartodamas, kad esu niekas, neturiu išsilavinimo, tėvų. Pirmąjį vaiką pagimdžiau būdama šešiolikos, tad man tikrai buvo nelengva, – pasakoja šiandien tvirtai ant kojų stovinti mergina. ­– Atsikėliau vieną rytą ir pagalvojau – nejaugi aš tikrai nieko negaliu? Išėjau kaip stoviu, vienam vaikui buvo treji metai, kitam – 5 mėnesiai. Prisiglaudžiau krizių centre, o per tuos trejus metus susitvarkiau labai daug – baigiau mokyklą, susiradau pastovų darbą, kuriu savo verslą valymo paslaugų srityje.“
Agnė ragina moteris nebijoti keisti savo gyvenimą – pagalba yra, reikia jos tik paprašyti.

Užtenka laukti, reikia keisti

Šis renginys – Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos kampanijos „Už saugią Lietuvą“ partnerių projekto dalis.
„Kai viešai paskelbiau apie šią idėją, daug kas žiūrėjo skeptiškai. Tačiau nedaryčiau to, jei netikėčiau, kad galima kažką pakeisti, – sakė šios idėjos autorius, LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius. – Užtenka sėdėti sudėjus rankas. Jeigu mes ir toliau būsime tokie abejingi ir vaizduosime, kad viskas gerai, kas beliks Lietuvoje? Prezidentas, Seimas, Vyriausybė ir kariuomenė. Nes mes patys susinaikinsime iš vidaus. Nebegalime sau leisti ignoruoti problemų: alkoholizmo, smurto šeimose. Žinant, kad yra pagalba, tereikia ryžto ir vienos kitos paskatos iš šono, kas belieka? Man kilo mintis atvažiuoti į mažas bendruomenes su žmonėmis, kurie patys patyrė smurtą ir gali papasakoti, kaip atsitiesė. Jie yra tikrieji ekspertai, kaip tai padaryti.“

Įgyvendinti šią idėją, padrąsinti moteris prieiti ir pasikalbėti padeda šventės formatas – batutas, veiklos vaikams, grožio paslaugos moterims, koncertas, dokumentinio filmo peržiūra.

Panašios naujienos