Ar žinote tą jausmą, kai vos pradėjęs skaityti knygą iki pat pabaigos tikiesi, kad ji nesibaigs? O vos pabaigęs skaityti, imi ieškoti kitų to paties autoriaus knygų? Kai kurie rašytojai sugeba taip užnarplioti įvykius ir patraukti skaitytoją unikaliu stiliumi, jog nuo jų knygų iš tiesų sunku atsitraukti. Vis dėlto egzistuoja ir kita rašytojų kategorija – tai žmonės, turintys įspūdingą talentą ne tik įtraukti skaitytoją keliuose šimtuose knygos puslapių, bet net ir keliose knygų serijose.

Ką tokio turi parašyti autorius, kad žmonės iš knygynų graibstyte graibstytų vos tik prekyboje atsiradusias knygas? Atsižvelgdami į literatūros kritikų įvertinimus ir skaitytojų iš viso pasaulio nuomones, galime teigti, jog didžiausia sėkmė lydi tas knygas, kai nuo pirmo iki paskutinio puslapio yra žadinamas skaitytojo smalsumas, o knygų herojai, net jei ir išgalvoti – tam tikra prasme yra be galo artimi kiekvienam iš mūsų. Dalinamės knygų serijų rekomendacijomis, kurias rasite „Vaga” svetainėje“ ir kviečiame išsirinkti pramogą gal net keliems ateinantiems mėnesiams!

„Žiedų valdovas“ – pasaulį užkariavusi fantastinė istorija

„Žiedų valdovas“ (angl. The Lord of the Rings) – tai epinė fantastinė istorija, parašyta dar 1954-1955 m. Džono Ronaldo Ruelio Tolkino (ang. John Ronald Reuel Tolkien). Visą seriją sudaro keturios šio autoriaus knygos – „Hobitas, arba Ten ir atgal“, „Žiedų valdovas. Žiedo brolija“, „Žiedų valdovas. Dvi tvirtovės“ ir „Žiedų valdovas. Karaliaus sugrįžimas“. Visos keturios knygos pasakoja istoriją apie paslaptingą žiedą, turintį baisiausias galias. Visi įvykiai vyksta išgalvoto Ardos pasaulio dalyje. Tai žemė, kurioje gyvena goblinai, elfai, nykštukai bei hobitai, o pati istorija veda lemtingos kelionės vingiais. Įspūdingas žygis į tamsos pasaulį, siekiant sunaikinti galingąjį žiedą.

Kiekvienas knygos herojus unikalus, apgalvotas ir turintis savitą charakterį, todėl nereikėjo ilgai laukti, kol su šia knygų serija artimiau susipažinę skaitytojai išsirinko savo favoritus, o pasaulyje ėmė sparčiai populiarėti pati įvairiausia su šia knygų serija susijusi atributika. Dar didesnio skaitytojų dėmesio ši knygų serija sulaukė po to, kai pagal ją buvo sukurtas filmas, sukvietęs į kino teatrus milijardines žiūrovų minias.

„Silva rerum“ – knygų tetralogija, pelniusi ne vieną apdovanojimą ir skaitytojų meilę

2008 metais pasirodė pirmoji Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerum“ serijos knyga ir šios autorės biografijai tai turėjo lemtingą įtaką. Dar tais pačiais metais ši knyga pelnė Jurgos Ivanauskaitės vardo premiją, 2009 m. tapo mėgstamiausia skaitytojų metų knyga, o vėliau pasirodžiusių šios serijos knygų reklamuoti praktiškai nebereikėjo. Skaitytojų meilė, vieši žinomų žmonių pagyrimai ir teigiami literatūros kritikų įvertinimai atvėrė kelius ir visam laikui įrašė K.Sabaliauskaitės vardą į Lietuvos literatūros istoriją. 2019-2021 m. pasirodė dvi knygos „Petro imperatorė“ dalys. Ir šiais leidiniais nuostabi mūsų laikų rašytoja įrodė, jog ji tiesiog gimusi kurti knygų serijas.

„Silva rerum“ seriją sudaro keturios knygos, išleistos 2008, 2011, 2014 ir 2016 m. Jose vaizdingai pasakojama Norvaišų giminės istorija, nukelianti į XVII a. LDK žmonių gyvenimą. Prabangios detalės, išskirtinis patiekalų skonis, kvapai – rodos, visa tai gali patirti tiesiog versdamas šių knygų puslapius. K. Sabaliauskaitė, turinti menotyros mokslų daktarės laipsnį, veda skaitytoją istorijos vingiais, nejučia supažindindama su smulkiausiomis to laikmečio detalėmis.

Painios ir įtraukiančios Anos Faketės istorijos

Kati Hiekkapelto yra viena labiausiai vertinamų ir pripažįstamų šiuolaikinių detektyvų rašytojų. Turint galvoje, jog pasaulyje yra begalės detektyvų autorių, o kai kurie jų yra liaupsinami dešimtis metų, suprantama, jog rašytojas turi turėti išskirtinį talentą, kad jo detektyvinis romanas taptų bestseleriu. Todėl faktas, jog autorė gavo prestižinį „Petrona“ apdovanojimą – buvo vienas didžiausių įvertinimų ir atvėrė kelius į daugelį užsienio rinkų.

K. Hiekkapelto knygų seriją sudaro trys dalys: „Kolibris“, „Bejėgiai“ ir „Klajūnai“. Šių knygų pagrindinė herojė yra jauna policijos darbuotoja Ana Faketė, vis įsipainiojanti į kvapą gniaužiančias ir kraują stingdančias istorijas. Knygose vystoma siužeto linija susipina su socialinėmis problemomis, tokiomis kaip rasizmas, korupcija ar visuotinis žmonių abejingumas. Knygos autorė taip sklandžiai užnarpliojo pirmosios knygos mįsles, kad skaitytojai su nekantrumu ėmė laukti kitų šios serijos knygų, o populiarumo įrodymu tapo šių knygų vertimas net į 12 kalbų.

Knygų serijos, kurių gali tekti paieškoti

Kalbėdami apie garsiausias pasaulyje knygų serijas, negalime nepaminėti tokių autorių kaip Agata Kristi, kurios sukurti personažai Erkiulis Puaro ar Mis Marpl yra žinomi visame pasaulyje, o kino pasaulyje šios autorės knygų pagrindu buvo sukurta ne viena ekranizacija. Drąsūs, įžūlūs ir sudėtingi pagrindinių herojų charakteriai, iki pat paskutinių puslapių nežinoma istorijos pabaiga ir kandus bei itin tikslus rašymo stilius A.Kristi vardą įrašė į visų laikų žinomiausių knygų serijų rašytojų gretas. Tiesa, norėdami perskaityti visas šios autorės knygas, turėsite įdėti tikrai nemažai pastangų. Iš beveik 100 išleistų jos knygų, knygynuose galite įsigyti vos vieną kitą dešimtį.

Kitas ne mažiau žinomas (beje, taip pat detektyvų kūrėjas) rašytojas – Peteris Džeimsas, kurio garsiausiomis ir skaitomiausiomis knygomis yra laikomos „Mirties glėby“, „Klasta ir viltis“, „Prieblanda“. Šio autoriaus knygų pagrindiniu veikėju tapo inspektorius Rojus Greisas, realybėje turintis prototipą. R.Greisas kiekvienoje kuriamoje istorijoje atskleidžia klastas, o dažniausiu skaitytojų „kabliuku“ tampa vis senkantis laikas, nuo kurio priklauso baisiausi istorijų vingiai. Šio autoriaus siužetai tokie netikėti, jog vos perskaitęs knygos aprašymą imi karštligiškai ieškoti visų serijos dalių.

Knygų serijos turi vieną išskirtinę savybę – susipažinęs su herojais pirmosiose dalyse, kartu su jais pasineri į atskirą pasaulį, kurį skaitytojui, o gal ir sau, sukūrė knygų autorius. Kiekvienoje tolimesnėje serijos knygoje gali atrasti kažką seno, kažką naujo ir kažką visiškai netikėto, todėl nekantraudamas verti vieną puslapį po kito, o knygai pasibaigus giliai atsidūsti, supratęs, jog priklausai nuo savotiškos autoriaus malonės – įkvėpimo padovanoti dar vieną su šia istorija susijusią knygos dalį.