Ketvirtadienis, 17 spalio, 2024
11.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiau„Žvelk giliau“ ambasadorė Paula: „Norėčiau išgelbėti bent vieną žmogų“

„Žvelk giliau“ ambasadorė Paula: „Norėčiau išgelbėti bent vieną žmogų“

-

Jeigu bent vienas žmogus, galvojantis apie savižudybę, pakeis savo mąstymą, tai bus geriausias laimėjimas – taip apie savo misiją dalyvaujant iniciatyvoje „Žvelk giliau“ prasitaria viena iš projekto ambasadorių Paula.

Paula. (Kėdainių moterų krizių centro nuotr.)

„Žvelk giliau” siekia edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas. Tai projektas, keičiantis nuostatas ir kuriantis teigiamą pokytį psichikos sveikatos srityje.

Jauna mergina, dabar studijuojanti ir dirbanti viename iš didžiųjų Lietuvos miestų, siekia sau ir kitiems įrodyti, kad psichikos sveikatos sutrikimus gaubiančias stigmas įmanoma mažinti.

„Psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės neretai pavadinami „durneliais“ ir panašiai.

Stigma jaučiama iš darbdavių. Jie tokio darbuotojo baiminasi.

Visa tai iš nežinojimo, baimių.

Turiu pažįstamų, kurie sužinoję savo diagnozę patys save stigmatizuoja, nepriima savęs.

Todėl man labai svarbu, kad šio projekto metu skleidžiama daug informacijos apie psichinę sveikatą, kas žmonėms taip pat padeda daugiau sužinoti ir nustoti bijoti“, – sako pašnekovė.

Ko žmonės bijo?

„Net nežinau, tikriausiai bijo bendrauti su nestabiliu žmogumi, nes nežino, ko iš jo tikėtis. Ne paslaptis, mes, bipolikai, ištikus ligos epizodui, padarome tikrai kvailų dalykų: išleidžiame pinigus, skelbiamės socialiniuose tinkluose, padarome neapgalvotų dalykų, kartais net rizikuojame savo sveikata“, – pasakoja bipolinį sutrikimą turinti mergina.

Jai pačiai teko nueiti nelengvą kelią: „Mano pirmasis epizodas pasireiškė 18 metų. Tikrai buvo pažįstamų, draugų, kursiokų, kurie mane atstūmė, pradėjo kitaip į mane žiūrėti, o iš šeimos ar tikrų draugų stigmos nesu susilaukusi.

Pradžioje nesuvokiau, kad man yra blogai. Man atrodė priešingai. Padėjo mano artimieji, kurie mane vedė pas specialistus, pirko vaistus, tvarkė namus, palaikė tuo momentu. Pradžioje jaučiausi labai blogai, jaučiausi kitokia, galvojau, kad su manimi kažkas labai negerai.

Po to atėjo tas suvokimas, kad visą gyvenimą buvau ta pati Paula. Dabar gyvenu įprastą gyvenimą, studijuoju ir dirbu.

Mano studijų rezultatai yra neblogi, jeigu jaučiuosi blogiau, praleidžiu paskaitas, bet po to suimu save į rankas, susikoncentruoju ir dirbu…“

Paula. (Kėdainių moterų krizių centro nuotr.)

Susitikimuose su žmonėmis iniciatyvos „Žvelk giliau“ ambasadoriai dalinasi savo išgyvenimais, patirtimis, siekdami mažinti visuomenės baimes ir stigmas.

Paula sako turinti dar vieną tikslą, kurį inspiravo kelių artimų draugų netektys.

„Aš norėčiau, kad bent vienas žmogus, kuris galvoja apie savižudybę, po mano pasisakymų pakeistų mąstymą, išeitų iš tų minčių. Kad aš galėčiau bent vieną žmogų išgelbėti…“ – be galo jautrią ir skaudžią temą paliečia Paula.

Svarbiausias jos patarimas – jeigu matai, kad tau reikia pagalbos, kreipkis į gydytoją.

„Nebijokite kreiptis į specialistus. Ir nepasiduokite, ieškodami jums tinkamiausio specialisto – psichoterapeuto, psichiatro“, – pataria iniciatyvos „Žvelk giliau“ ambasadorė.

reklama

Taip pat skaitykite