Praėjusį penktadienį Daugiakultūris centras vos talpino visus norinčiuosius pasveikinti buvusią ilgametę Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorę Janiną Matulienę garbaus 80-ojo gimtadienio proga.

Janina Matulienė (pirma iš kairės) dėkojo visiems už nuoširdžius sveikinimus ir linkėjo kuo dažniau į rankas paimti knygą.

Janina Matulienė (pirma iš kairės) dėkojo visiems už nuoširdžius sveikinimus ir linkėjo kuo dažniau į rankas paimti knygą.

Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino I laipsnio medalio „Už nuopelnus Lietuvai“ nominantė, Krašto kultūros premijos laureatė ir kitų garbingų apdovanojimų savininkė šypsojosi ir džiaugėsi: „Išpildžiau svajonę biblioteką padaryti gražią ir turtingą. Nors gyvenimas ir žengia dideliais žingsniais į priekį, tikiu – žmogus prie knygos dar sugrįš.“
Jubiliejinį vakarą J. Matulienė dar kartą išgirdo daugybę gražių žodžių: darbšti, jautri, protinga, kūrybinga, supratinga, veikli ir įdomi. „Janina Matulienė yra išskirtinė mūsų krašto pilietė. Ji į bibliotekos sėkmingą gyvavimą įdėjo daug darbo ir širdies. Janina Matulienė visada ieškojo inovacijų ir drąsiai visas naujoves taikė bibliotekoje. Labai džiaugiuosi, kad ši šviesuolė dirbo mūsų krašte ir šiandien noriai lanko renginius. Jubiliejinio gimtadienio proga poniai Janinai kuo nuoširdžiausiai linkiu sveikatos, idėjų bei patarimų kolegoms. Manau, kad jos lobynas dar neišsemtas, tad dalinkitės juo su kitais“, – sveikinimų buvusiai bibliotekos vadovei negailėjo rajono meras Saulius Grinkevičius.

Biblioteka – kultūros židinys
„Knyga ir bendravimas su žmonėmis daro žmogų intelektualų. Biblioteka turi būti traukos centras, kuriame ne tik saugomos knygos, bet ir renkasi, bendrauja žmonės. Mano svajonė buvo sukurti gražią ir turtingą visomis prasmėmis biblioteką “, – sakė Janina Matulienė. Jai teko dirbti įvairų darbą bibliotekoje. Moteris neslepia, kad savo profesija labai didžiavosi. Nuo 1967 metų pradėjusi dirbti administracinį darbą, tapusi Kėdainių rajoninės bibliotekos vedėja, J. Matulienė vis mynė rajono vadovų kabinetų slenksčius ir kūrė savo svajonių biblioteką: „Aš visada labai norėjau, kad iš kiekvieno kampo spinduliuotų grožis, tvarka, jaukumas, kad žmogus, atėjęs į biblioteką, pailsėtų, susirastų jam reikiamų žinių, pasijustų tarsi šventovėje.“

Buvusios bibliotekos vadovės gimtadienis neįsivaizduojamas be liaudies dainų.

Buvusios bibliotekos vadovės gimtadienis neįsivaizduojamas be liaudies dainų.

Janina Matulienė iki šiol girdi kėdainiečių padėkas už sumanymą bibliotekoje įrengti skaityklą – kavinę, knygyną – saloną, kuriame buvo prekiaujama senomis knygomis, o šalia jų – įvairių leidyklų naujienos, vertingos knygos. Renginių salėje vadovės iniciatyva vyko parodų pristatymai, susitikimai su rašytojais, meno žmonėmis.
Pačiai J. Matulienei itin smagu prisiminti kraštiečių šventes „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“. „Šių susitikimų metu bibliotekoje laukdavome žymių kraštiečių ir gaudydavome jų atsiminimus apie Kėdainius bei jų ilgesį. Būdavo labai malonu matyti pilną bibliotekos renginių salę, kurioje savo pasiekimais dalijosi ir aktoriai, ir rašytojai, ir mokslininkai. Man tai – labai šilti prisiminimai“, – sakė J. Matulienė.
Buvusi bibliotekos vadovė rado laiko ne tik knygoms, bet ir liaudies menui – ji prieš 38 metus subūrė folkloro ansamblį „Jorija“, kuris savo dainomis garsus iki šiol.

Žavėjo dėmesingumu ir supratingumu
Lankytojai Janinai Matulienei yra dėkingi už daugybę mielų akimirkų, davusių dvasiai peno ir atgaivos, o buvę bendradarbiai negaili gerų žodžių už dėmesingumą. „Nuo Janinos prasidėjo bibliotekos augimas. Ji darė viską, kad biblioteka būtų jauki ir pilna žmonių. O mus, darbuotojas, buvusi direktorė visada pagirdavo, atjausdavo, suprasdavo. Janina labai skatino darbuotojų kūrybiškumą. Buvome graži, darni šeima, kuri dirbo vieno tikslo vedina – norėjome būti reikalingi“, – prisiminimais apie Janinos Matulienės vadovavimą dalijosi Zita Valerija Karnaušenkova.
„Manau, kad savo darbu esu prisidėjusi prie to, kad biblioteka nebūtų vien knygų sandėlis.
Norėtųsi, kad knyga neišnyktų iš žmogaus gyvenimo. Ypač tai svarbu kaimo žmogui, jaunimui, vaikams, kurie nelanko mokyklos. Apskritai kiekvieno žmogaus gyvenime knyga − raktas į pažinimą. Tad visiems linkiu kuo dažniau paskaityti knygas“, – šypsojosi J. Matulienė.

Janina Matulienė apdovanota Tarptautinės knygos metų atminimo ženklu, knygos bičiulio ženklu, Lietuvos kultūros žymūno ženklu.
1994 metais jai įteikta Kėdainių krašto kultūros premija, 1995-aisiais J. Matulienė buvo išrinkta geriausia Lietuvos metų bibliotekininke ir įrašyta į Lietuvos bibliotekininkų draugijos garbės knygą. 1997 metais jai įteiktas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino I laipsnio medalis „Už nuopelnus Lietuvai“.
2001 metais Janinai Matulienei suteiktas Lietuvos bibliotekininkų draugijos garbės nario vardas.
Lietuvos Vyriausybė įvertino Janinos Matulienės nuopelnus Lietuvos ir Kėdainių krašto kultūrai ir bibliotekininkystei − 2007 metais jai paskirta valstybinė pensija.

One Response

  1. Franziska

    I see you don’t monetize your page, i think there is one opportunity to earn extra money
    on your page, search in google for: idol4jp makes money

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.