Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-1.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauŽirgų terapija sustiprino draugystę

Žirgų terapija sustiprino draugystę

-

Šių metų rudenį Kėdainių moterų „Lions“ klubas kartu su ilgamečiu partneriu – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Kėdainių skyriumi – įgyvendino projektą „Tavo vedlys“.

Jo metu regėjimo negalią turintys žmonės keliavo, dalyvavo edukacijoje ir net lankė žirgų terapiją.

Kilnus tikslas

Pasak Kėdainių moterų „Lions“ klubo narės, projekto „Tavo vedlys“ vadovės Rasidos Adomavičienės, projektas buvo skirtas LASS Kėdainių krašto silpnaregiams.

Jojimo klubo „Ulonai“ nariai padėjo susidraugauti su žirgais.

Projekto „Tavo vedlys“ tikslas – skatinti bendruomeniškumą ir aktyvesnę vietos bendruomenių bei savanorišką veiklą, stiprinti pažeidžiamų gyventojų grupių, išgyvenančių atskirtį savo socialinėje aplinkoje, įtraukimą į bendruomenines veiklas.

Pritaikytos dalyviams

Veiklų dalyviai ir tikslinė grupė – keturios dešimtys įvairaus amžiaus asmenų, turinčių regos negalią ir sutrikimus bei priklausančių LASS Kėdainių skyriui.

„Dalyviams buvo skirtos visos projekte numatytos veiklos. Jie atrinkti pagal fizines galimybes, atsižvelgiant į amžių, ligas ir asmeninį kiekvieno nario suinteresuotumą,“ – teigė R. Adomavičienė.

Būrys savanorių

Gausus būrys projekto vykdytojų ir talkininkų padėjo silpnaregiams ir akliesiems integruotis į visuomenę ir pasiekti projekte „Tavo vedlys“ numatytų tikslų.

Žirgų terapijos metu patirtas emocijas ir išgyvenimus puikiai atspindi projekto nuotraukos.

„Mūsų projekte dalyvavo dvidešimt Kėdainių moterų klubo „Lions“ narių, tapusių savanorėmis. Prisidėjo ir jaunimas iki 29-erių metų, kurie savanoriavo veiklose. Projektą vykdė dešimt žmonių–savanorių: keturi Kėdainių LASS nariai, šeši „Lions“ klubo atstovai, taip pat talkino jojimo klubo „Ulonai“ nariai,“ – vardijo R. Adomavičienė.

Uždaras ratas

Kėdainių moterų klubo „Lions“ vienas iš prioritetų yra pagalba silpnaregiams, todėl klubo narės stengiasi padėti silpnaregiams ir akliesiems integruotis į visuomenę. Pati didžiausia problema, paskatinusi projekto „Tavo vedlys“ atsiradimą, yra silpnaregių socialinė atskirtis ir izoliacija dėl jų negalios.

„Mums, gerai matantiems, atrodo, kad silpnaregiai gyvena normalaus žmogaus gyvenimą, tačiau pasigilinus paaiškėja, jog didžioji dalis jų telkiasi LASS skyriuose, izoliuotai bendrauja, „sukasi viename rate“, dažnai net nesuvokdami, koks mažas jų pasaulis ir kiek galimybių jiems yra realiai. Jiems reikia „vedlio“. Projektas ir yra tas „vedlys“, kuris atveria kelius ir priemones jų problemų sprendimui“, – kalbėjo R. Adomavičienė.

Galybė veiklų

Taigi, siekiant gerinti silpnaregių emocinę bei fizinę savijautą, motyvuoti, išblaškyti niūrias mintis, padėti užsimiršti, rašant projektą buvo planuojama daug įvairios ir įdomios veiklos.

Anot pašnekovės, pirmą kartą buvo numatyta vykdyti kaniterapiją – užsiėmimus su specialiai treniruotais šunimis – vedliais. Taip pat suplanuotas hipoterapijos – užsiėmimų su žirgais, – ciklas, dvi patyriminės kelionės ir edukacijos „Regiu Trakų pilį”, „Žydų pasaulis: matau širdimi – skaitau pirštais“, išvyka į Sirvėtos regioninį parką, keramikos užsiėmimai, fizinės aplinkos pritaikymas.

Koragavo planus

„Deja, pandemijai pakoregavus planus, kelionių ir didesnių susibūrimų teko atsisakyti, bet iki karantino pradžios spėjome įvykdyti vieną iš maloniausių silpnaregiams veiklų – hipoterapijos užsiėmimus“, – džiaugėsi R. Adomavičienė.

Į žirgus, kaip į priemonę neįgaliųjų terapijai, rimtai pradėta žiūrėti po 1952-aisiais Helsinkyje įvykusių Olimpinių žaidynių.

„Jų metu sidabro medalį laimėjusi neįgalioji Liza Hartel savo pergale pasiekė tai, kas neįgaliam žmogui tuo metu atrodė visiškai neįmanoma. Tai atkreipė viso pasaulio psichiatrų dėmesį į galimai egzistuojantį žirgų terapinį potencialą“, – pasakojo projekto vadovė.

Sparčiai populiarėja

Žirgų terapija Lietuvoje populiarėja, nes, pasak specialistų, ryšys su žirgu hipoterapijos užsiėmimų metu moko žmogų mėgautis gyvenimu, be to, padeda sukurti geresnį santykį ir su pačiu savimi, ir su aplinkiniu pasauliu.
„Pasak žirgų terapija užsiimančių specialistų, žirgas – stebuklingas gyvūnas, nes jis padeda atrasti ryšį su pačiu savimi. Ir ne tik su savimi. Dažnam „pacientui“ žirgai tampa puikia gyvos pagalbos priemone, dėl kurios atrandamas geresnis ryšys su supančiu pasauliu, taip pat ir tame pasaulyje esančiais aplinkiniais“, sakė – R. Adomavičienė.

Stebuklingi gydytojai

Anot pašnekovės, mokantis prižiūrėti žirgus, jais tinkamai pasirūpinti, vedžioti, joti, gerėja emocijų ir elgesio kontrolė, lavėja bendravimo įgūdžiai, didėja pasitikėjimas savimi, patiriamos teigiamos emocijos, skatinama domėtis išoriniu pasauliu, bendradarbiauti. Jojimas bei kitos veiklos su žirgais gerina fizinę būklę – lavinama pusiausvyra, koordinacija, gerėja raumenų tonusas, stimuliuojami įvairūs jutimai.

Draugystė sustiprėjo

„Žirgų terapijos metu stengtasi silpnaregius įtraukti į visą procesą, nes ne tik jojimas yra svarbu, bet ir kontaktas su arkliu, pasisveikinimas, šukavimas, vaišinimas skanėstais. Visa tai – teigiamas patyrimas“, – pabrėžė projekto vadovė.

Hipoterapijos indikacijų sąraše yra ir aklumas, neurologinės ligos (neurozė, stresas, depresija, asmenybės sutrikimai, emocijų problemos ir kt.). Ji taip pat taikoma ir patyrusiems psichoemocinius išgyvenimus, nes hipoterapijos, kaip „vedlio“, tikslas – sukelti pozityvius jausmus.

Projekto rengėjai ir dalyviai džiaugiasi, kad dalyvavimas bendroje veikloje užmezgė dar nuoširdesnius ir glaudesnius ryšius tarp Kėdainių moterų „Lions“ klubo ir Kėdainių LASS klubo narių.

Projektą „Tavo vedlys“ rėmė Kėdainių rajono savivaldybė ir Kėdainių moterų „Lions“ klubas.

reklama

Taip pat skaitykite