Vasario mėnesį gaisrai nusinešė kelių Kėdainių rajono gyventojų gyvybes. Šių nelaimių ir aukų buvo galima išvengti, jeigu namuose būtų įrengti dūmų detektoriai.


Praneštų apie pavojų

Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas sako, kad dūmų jutikliai, jeigu patalpose atsirado dūmų, būtų signalizavę apie esamą pavojų, todėl žmonės būtų galėję išsigelbėti.

„Spėjama, kad ten, kur mūsų rajone kilo gaisrai, patalpose dūmų detektorių nebuvo. Nuo 2015-ųjų dėl neatsargaus rūkymo Kėdainių krašte kasmet kyla penkiolika–devyniolika gaisrų. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius priešgaisrinės saugos reikalavimus ir nerūkyti namuose. Jeigu tą darote, tuomet labai saugiai elkitės su nuorūka“, – sakė A. Eidimtas.

Namuose gyventojai dėl savęs ir artimųjų turėtų įsirengti dūmų detektorius, kurie, esant tam tikrai dūmų koncentracijai kambaryje, praneštų apie galimą pavojų. Išgirdę aparato signalus, žmonės skubiai galėtų priimti sprendimus – evakuotis, o gal gesinti ugnį, jeigu tai nebūtų didelis gaisras.


Šešiasdešimt procentų

Konkrečių skaičių, kiek Kėdainių rajono gyventojų savo namuose yra įsirengę detektorius, ugniagesiai neturi. Prevencinių akcijų metu jie žmones apklausia, ar turi detektorius, ar ne. Apklausa rodo, kad juos yra įsirengę daugiau kaip šešiasdešimt procentų rajono gyventojų.

„Prevencinės akcijos „Gyvenkime saugiai“ metu ugniagesiai, inspektoriai vaikščiojo po gyventojų namus. Pernai aplankėme 1 600 gyvenamųjų namų. Atkreipėme dėmesį į šeimas, kurioms teikiama socialinė parama.

Stengiamės aktualizuoti šią problemą dėl pačių žmonių saugumo, kalbame apie priešgaisrinę saugą. Jeigu patalpose nerandame dūmų jutiklių, tuomet žmones įspėjame ir paraginame saugoti save ir artimuosius“, – kalbėjo A. Eidimtas.


Lanko miestiečius

Šių metų sausį Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai vėl pradėjo vykdyti akciją „Gyvenkime saugiai“.

„Šiemet taip pat esame užsibrėžę apeiti dar 1 600 kėdainiečių namų. Jeigu pernai didesnį dėmesį skyrėme kaimo gyventojams, tai šiemet lankome miesto daugiabučiuose gyvenančius žmones“, – teigė A. Eidimtas.

Ugniagesiai primena, kad nuo 2018 metų gegužės šalies gyventojai turi įsirengti dūmų detektorius. Šių gyvybę galinčių išgelbėti aparatų kaina yra įvairi ir svyruoja priklausomai nuo techninių specifikacijų. Pigiausi dūmų jutikliai kainuoja apie penkis eurus, brangiausi – ir pusšimtį eurų.

Skleidžia signalą

Dūmų jutiklis – tai prietaisas, aptinkantis dūmus. Jis pajunta ir reaguoja į nenormalų dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Dūmų jutikliai gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jie ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.

Jei namuose nėra dūmų jutiklių, būtinai juos įrenkite prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegate užsidarę duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose. Tai gali išgelbėti gyvybę.


Reikia patikrinti

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų jutiklis veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti dūmų jutiklio maitinimo elementus. Bet kuriuo atveju juos būtina keisti kartą per metus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius.

Dūmų jutiklių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.