Šiandien vitaminų ir maisto papildų pasiūla tiesiog milžiniška. Todėl, vos pajutę kažkokius negalavimus, griebiamės draugų ar bendradarbių rekomenduojamų stebuklingų piliulių nė nesusimąstydami ar būtent šių vitaminų trūksta mūsų organizmui.
Maisto papildai ar vitaminai išties didelė pagalba žmogaus organizmui, tačiau tik tuo atveju, kai gydytojas tyrimų dėka nustato, kokios konkrečios medžiagos trūksta paciento organizmui. Dar vienas dalykas – dažnai nė nesusimąstome, kuo vitaminai skiriasi nuo maisto papildų. Sutikite, dažnam iš mūsų tai yra tik skirtingi tų pačių veikliųjų medžiagų pavadinimai. Taigi, šiek tiek plačiau apie tai.
Kas yra vitaminai ir maisto papildai?
Kai žmogaus organizmui trūksta vitaminų ar kažkokių mineralinių medžiagų, jį ima kamuoti įvairūs negalavimai: raumenų skausmai, dirgli, sausa ir šerpetojanti oda, pablogėjusi nagų ir plaukų būklė, netgi nemiga ar nerimo sutrikimai. Štai tuomet į pagalbą dera pasitelkti maisto papildus. Vitaminai – tai viena konkreti medžiaga, o maisto papildai – subalansuotas kelių vitaminų ar mineralinių medžiagų derinys, kuris padeda įveikti vienokius ar kitokius negalavimus. Sakykim, valgydami vaisius ir daržoves savo organizmą pamaitiname įvairiais vitaminais. Tačiau jų tikrai negalima pavadinti maisto papildais. Todėl, pasikartosime, savarankiškai spręsti, kokius maisto papildus pirkti vaistinėje tikrai nepatartina. Galimas dalykas, jog juose viena esanti medžiaga konkrečiu atveju yra labai naudinga, o kitos perteklius duos daugiau žalos nei naudos.
Kuo rizikuojame vartodami vitaminus ar maisto papildus, kai jų netrūksta?
Medikai šiek tiek ironizuoja, jog savo pinigais pacientai išties rizikuoja tokiu atveju. Tačiau jau rimčiau kalba, kai iškyla klausimas apie žmogaus sveikatą. Pastebima, jog pastaruoju metu yra nemažai atvejų, kai apsinuodijama maisto papildais. Dažnai taip nutinka, nes žmonės yra linkę piktnaudžiauti ar netinkamai vartoti maisto papildus. Be to, pastebėta, jog tokie atvejai nutinka dažniausiai tada, kai susigundoma didelėmis nuolaidomis arba vitaminais lieknėjimui, raumenų masės auginimui ir kitokiomis medžiagomis, darančiomis įtaką žmogaus išvaizdai. Kalbant apie pastaruosius maisto papildus, fiksuota nemažai atvejų, kai maisto papildų parduotuvės prekiauja papildais, kurių sudėtyje yra draudžiamų medžiagų. Todėl jeigu žūtbūt nutarėte lieknėti maisto papildų pagalba, būtinai tarkitės su gydytoju. Taip sutaupysite ir pinigų, ir tausosite savo sveikatą.
Kalbant apie nuolaidas, reikia pabrėžti, jog nuolaidos yra tiesiog priemonė parduoti daugiau nei konkurentai. Sakykim, vitamino C ar vitamino D įvairių prekės ženklų gaminiuose veikliosios medžiagos koncentracija yra panaši. Tačiau, žinoma, pirkėjui naudingiau pirkti pigesnę prekę. Visgi, egzistuoja ir kita medalio pusė. Jeigu siūlomas papildas yra išties nekokybiškas, o nuolaidomis manipuliuojama, bet ne konkuruojama, tuomet atsiranda visai kitokios grėsmės. Tokiu atveju pirkėjas klaidinamas ir skatinamas pirkti menkavertį produktą. Tokiu atveju sumokama tiesiog už pakuotę, nes kapsulių veiklių medžiagų sudėtis labai minimali. Ir, be abejonės, tai leidžia taikyti dideles nuolaidas. tuo tarpu vartotojui – tai tik vėjais paleisti pinigai. Tad, vėlgi kartojamės – pasitikėkite savo gydytojo rekomendacijomis, o ne pašalinėmis neprofesionaliomis nuomonėmis.
Ką dar reikia žinoti apie maisto papildus?
Žmonės dažnai tikisi žaibiško efekto – išgėriau piliulę ir rytoj jau būsiu sveikas, kaip ridikas. Tai labai klaidinga nuomonė. Tam tikrų medžiagų įsisavinimas gali trukti keletą mėnesių. Sakykim, tokie vitaminai, kaip D ir E, turi būti vartojami mažiausiai pusmetį, norint pasiekti geidžiamų rezultatų.
Dar labai svarbu atkreipti dėmesį, kaip ir kada rekomenduojama vartoti maisto papildus. Paprastai išskiriami trys svarbūs maisto papildų vartojimo aspektai: paros laikas, kada gerti vitaminus, bendra vartojimo trukmė ir maisto papildų vartojimo periodiškumas. Pastarasis aspektas leidžia aprūpinti organizmą reikalingomis medžiagomis visus metus.
Užs. Nr. 401.