Ketvirtadienis, 21 lapkričio, 2024
1.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauVisuomenės nuostatas keičiantis projektas „Žvelk giliau“

Visuomenės nuostatas keičiantis projektas „Žvelk giliau“

-

Žmonėms, kurie suvokiami kaip „kitokie“ dėl savo kitoniškumo, susijusio su psichikos sveikatos būkle, visuomenė vis dar klijuoja „psicho“, „šizofreniko“ ar kitas, žeidžiančias etiketes, kurios formuoja stereotipus, neleidžiančius už etiketės matyti tikro žmogaus. Keisti požiūrį į kiek kitokius žmones padeda psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva „Žvelk giliau“. Ji įgyvendinama ir Kėdainiuose.

Kaip pasakojo viena iš keturiolikos šios iniciatyvos koordinatorių Rita Stakniūnienė, projekto „Žvelk giliau“ esmė – įsigalėjusios stigmos, nukreiptos į psichikos sveikatą, mažinimas. Pagrindiniai iniciatyvos „veikėjai“ – psichikos sveikatos ambasadoriai. Tai žmonės, patys išgyvenantys psichikos sveikatos sunkumus, sutrikimus ar turintys diagnozę arba susidūrę su jų artimuosius užklupusiais psichikos sveikatos sunkumais. Ambasadoriai, atvirai dalindamiesi savo asmenine psichikos sveikatos patirtimi, padeda ir kitiems atrasti save, geriau suprasti kitus, kurti bendrystę, nerūšiuoti žmonių, kad ir kokie jie būtų, skatina ieškoti pagalbos, tuo pačiu mažina gają psichikos sveikatos stigmą.

Šios iniciatyvos modelis perimtas iš Jungtinės Karalystės, kurioje ne vienerius metus vykdytas projektas „Time to Change“ buvo pripažintas kaip 1 iš 20 didžiausių XXI a. visuomenės sveikatos pasiekimų. Tokią patirtį norima skleisti ir Lietuvoje, kadangi mūsų šalyje tebevyrauja stigma – neigiama visuomenės nuostata apie sergančius psichikos liga, turinčius fizinę negalią ar bet kokiu kitu būdu išreiškiančius nukrypimą nuo visuomenėje priimtų normų. Todėl labai svarbu šviesti visuomenę, keisti išankstinius nusistatymus, skatinti tolerantišką elgesį kitaip atrodančių ar besielgiančių žmonių atžvilgiu.

„Žvelk giliau“ – tai Sveikatos apsaugos ministerijos ir Higienos instituto inicijuotas pilotinis projektas, kuris nuo šių metų gegužės vykdomas 14-oje Lietuvos miestų. Kėdainiuose šį projektą koordinuoja Kėdainių rajono Moterų krizių centras.

„Gavę finansavimą iniciatyvos įgyvendinimui, ieškojome ambasadorių – asmenų galinčių ir norinčių atvirai dalintis savo asmenine psichikos sveikatos patirtimi. Kalbėti apie tai, kas tave slegia, kaip tu jautiesi, ką tenka išgyventi, kai visuomenė tarsi atstumia, pašiepia, nėra lengva, ypač nedidelėje bendruomenėje, kur vieni kitus pažįsta. Tačiau mums pavyko rasti tokių drąsių žmonių. Iš viso turime 8 ambasadorius. Mūsų ambasadorių komanda sudaryta iš asmenų, turinčių psichikos ligos diagnozę, išgyvenančių priklausomybę, kopriklausomų, patyrusių patyčias žmonių. Viena iš ambasadorių komandos narių kalba apie patirtis susidūrus su nevaisingumo problema, atskleidžia, ką išgyvena moterys, kokių reakcijų sulaukia iš visuomenės, kai jos nesusilaukia vaikelio pagal įsigalėjusius visuomenės standartus.

Didesnė dalis ambasadorių yra labai aktyvūs, jie dalyvauja susitikimuose su įvairiomis bendruomenėmis ir atvirai dalijasi patirtimi, kiti ambasadoriai irgi važiuoja į renginius, individualių pokalbių metu mezga socialinį kontaktą, kas irgi yra labai svarbu“, – pasakoja komandos „Žvelk Giliau: psichikos sveikata Kėdainiai“ koordinatorė, Kėdainių rajono Moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė.

Nuveikta išties nemažai

Nors nuo projekto „Žvelk giliau“ pradžios prabėgo šiek tiek daugiau nei pusė metų, psichikos sveikatos stigmos mažinimo veikloje kėdainiečių komanda nuveikė nemažai. Vyko ambasadorių mokymai, suorganizuoti šeši renginiai, suplanuotas ir dar vienas.

„Mūsų ambasadoriai ne tik dalyvavo renginiuose, susitikimuose su visuomene, bet ir filmavosi TV laidoje. Miesto parke vykusios Šeimų šventės metu, Jaunimo dienos renginyje skleidėme visuomenei žinią apie iniciatyvą „Žvelk giliau“, skatinome žmones labiau domėtis savo ir aplinkinių žmonių psichikos sveikata, pabandyti suprasti, kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti, kad kitas žmogus nebūtų paliktas vienas su savo sunkumais ir gautų tinkamą pagalbą.

Dalyvavome onkologinėmis ligomis sergančių žmonių asociacijos „Švęsk gyvenimą“ suorganizuotame renginyje, lankėmės Šėtos bendruomenėje ir Kėdainių SJMC Atvirajame jaunimo centre „LANG‘as“. Viešoje erdvėje pastatytoje palapinėje mezgėme socialinį kontaktą su Kėdainių bendruomenės nariais, tam, kad žmonės galėtų užeiti ir neformalioje aplinkoje su iniciatyvos ambasadoriais pasikalbėti apie tai, kas jiems rūpi.

Daug dėmesio skiriame jaunimui, nes norime, kad jie susiformuotų teisingą požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus išgyvenančius asmenis, būtų tolerantiški ir empatiški, suvoktų, kad nėra gėdinga kreiptis pagalbos“, – akcentuoja R. Stakniūnienė.

Su sunkumais susiduria dažnas

„Su psichikos sveikatos sunkumais galime susidurti kiekvienas. Juk būna, kad įvyksta skyrybos, žmogus praranda darbą, jį patį ar artimuosius užklumpa sunki liga ar netektis, įklampina priklausomybės – visa tai gali stipriai paveikti žmogaus psichiką. Labai svarbu nenurašyti žmogaus, juk, jei jis laiku kreipsis ir gaus tinkamą pagalbą, jis gali būti puikus darbuotojas, geras draugas, patikimas partneris.

„Žvelk giliau“ – štai, kur esminis raktas bendraujant su kiek kitokiu žmogumi. Mes dažnai pamatę žmogų nuskenuojame jo išorę ir net nesigilindami, kas jo viduje, priklijuojame etiketę. Ir tik jei pažvelgi giliau ar ilgiau pabendrauji su tuo žmogumi, suvoki, koks jis yra iš tiesų, ką išgyvena.

Pastebime, kad ne visos bendruomenės, į kurias kreipėmės su pasiūlymu atvykti pasikalbėti apie psichikos sveikatos stigmą, yra pasiruošusios atvirai apie tai kalbėti, bet tik kalbėdami, tik ištiesdami pagalbos ranką mes galime padėti žmogui atsitiesti ir gyventi pilnavertį gyvenimą“, – sako iniciatyvos „Žvelk giliau“ viena iš koordinatorių Rita Stakniūnienė.

Iniciatyvos „Žvelk giliau“ koordinatorė Kėdainiuose Rita Stakniūnienė (stovinti centre) sako, kad šį projektą norėtų tęsti.

Norėtų tęsti projektą

Susitikimuose su visuomene dalyvavusi komanda „Žvelk Giliau: psichikos sveikata Kėdainiai“ džiaugiasi sulaukusi grįžtamojo ryšio. Pabendravę su psichikos sveikatos ambasadoriais renginių dalyviai parašė tokius atsiliepimus:

„Buvo labai naudinga ir įdomu, nes turėjome gyvus pavyzdžius ir mums papasakojo tikras istorijas su tikrais išgyvenimais… Tai privertė susimąstyti, kad kartais atrodo, jog niekas nesiseka…, tačiau tuo pat metu supranti, kad tau nėra taip blogai…”

„Šio pasibuvimo bendrystėje metu supratome, kaip svarbu bendrauti, išgirsti ir girdėti, kas yra sakoma, palaikyti vienas kitą, nenusisukti prireikus pagalbos, skatinti išsikalbėti apie tai, kas yra nepatogu ir žvelgti giliau – skiriant laiko psichikos sveikatai.“

„Tokios atviros išpažintys paskatina susimąstyti. Dažnas yra linkęs pasityčioti iš kitokio žmogaus arba jį ignoruoti. Bet žmogus nėra tuščia vieta, jis turi jausmus. Negali iš jo reikalauti, kad būtų toks, kaip tu. Mes ir patys nesame tobuli. Šis projektas tikrai leido pažvelgti giliau.“

„Pilotinis projektas „Žvelk giliau“ baigsis gruodžio mėnesį. Manau, būtų verta tęsti šią iniciatyvą, juolab, kad mūsų ambasadoriai labai susigyveno, atrado tarpusavio ryšį, jie nori palaikyti, pastiprinti vieni kitus ir šalia esančius, kurie irgi susiduria su panašiomis problemomis, bet gal dar nežino, ką toliau daryti.

Turime idėjų, ką dar galėtume nuveikti, kad psichikos sveikatos stigma Lietuvoje mažėtų ir kuo daugiau žmonių sulauktų reikiamos pagalbos.

Bendravimas yra stipri galia. Labai svarbu stiprinti tą bendrystę, nes tai leidžia įsigilinti į žmogaus išgyvenimus. Reikia apie tai kalbėti, todėl ir ateityje mes norėtume tęsti tokią veiklą“, – tikina Kėdainių rajono Moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė, tuo pačiu rajono bendruomenę pakviesdama į baigiamąjį projekto „Žvelk giliau“ renginį, gruodžio 11 d. 16 val. vyksiantį Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje, kurį organizuoja kartu su Jaunųjų psichologų asociacija.

Organizatorių nuotr.

Titulinė foto: dalis „Žvelk Giliau: psichikos sveikata Kėdainiai“ komandos: (iš kairės į dešinę) ambasadorė Indrė Šimaitienė, iniciatyvos koordinatorė Rita Stakniūnienė, iniciatyvos renginių organizatorė Kristina Vainauskienė, atstovė komunikacijai Ignė Bukauskaitė.

Užs. Nr. 282.

reklama

Taip pat skaitykite