Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre Arnetų name rugsėjo 2-ąją atidaryta meistriškumu stebinanti Gražinos Kriaunevičienės paroda „Skiautinių laikas“.

Skiautinių filosofija

Skiautiniai – tai iš nedidelių audinio skiautelių rankomis ar siuvimo mašina susiūta tekstilė. Viena ar kita forma ši tekstilė egzistavo beveik kiekvienoje kultūroje, ypač ten, kur tokio pobūdžio siuvinių reikėjo dėl pačių gyvenimo sąlygų – šalto klimato, neturto, karų. Šiais laikais, pasak parodos autorės G. Kriaunevičienės, skiautinių siuvimas – puiki saviraiškos priemonė, padedanti apgaubti artimuosius nenuperkama šiluma ir meile.

„Be to, tai yra labai ekologiška, šiuolaikinį gyvenimą atitinkanti tekstilės technika, nes skiautinių filosofija – panaudoti jau atitarnavusius audinius, prikelti juos antram gyvenimui. Dabar, kai esame užteršę save ir aplinką tais audiniais, sintetika, skiautiniai ir jų įvairios technikos leidžia panaudoti praktiškai visų rūšių audinius ir padaryti puikius, gražius darbus. Bet, žinoma, tam reikia trupučio žinių“, – kalbėjo menininkė, skiautinius kurianti jau 35 metus.

Reikia daug dirbti

Žinių iš menininkės pasisemti galėjo kėdainietės, užsiregistravusios į skiautinių siuvimo edukaciją. Pasak kūrėjos, seniausias žinomas lietuviškas skiautinys iš XIX a. saugomas Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fonduose. Pagal jį sukurto skiautinio fragmentą dailininkė atsivežė ir į Kėdainius. „Pamokysiu siūti tą elementą naudojant vieną paprasčiausių siuvimo būdų. Siūlau siūti lietuvišką skiautinį, nors skiautinius turėjo praktiškai kiekviena šalis“, – pasakojo G. Kriaunevičienė.

Pasak jos, kuriant skiautinių ornamentus svarbu derinti margus audinius – taip lovatiesė ar ant sienos kabinamas darbas įgauna spalvų virpėjimo įspūdį. „Norint pasiekti rezultatų, reikia daug dirbti. Moterys sako, kad labai gražu, o aš atsakau – reikia daug dirbti. Bent dešimt metų kiekvieną dieną, ir tada turėsite gerą rezultatą. Ir dar aš mokau – pats geriausias būdas pačiai išmokti yra mokyti kitus. Ir dar norėčiau visas mamas paraginti, jeigu vaikas parodo kažkokią kūrybinę iniciatyvą, stenkitės ir padėkite, kad jis ją įgyvendintų“, – šypsojosi parodos autorė.