Maždaug 170 vilainiečių, tiek iki šiol gyvenančių Vilainių kaime, tiek kažkada jame dirbusių ir dabar gyvenančių kitur, sugrįžo į buvusią darbovietę, kad prisimintų šlovingiausius buvusio Vandens instituto gyvavimo metus. 

Buvęs instituto direktorius A. S. Šileika (kairėje) pasidžiaugė, kad dauguma vilainiečių institutą mini geru žodžiu.

Buvęs instituto direktorius A. S. Šileika (kairėje) pasidžiaugė, kad dauguma vilainiečių institutą mini geru žodžiu.

Ši mokslo įstaiga minėjo 65 metų instituto įkūrimo datą. Nuo 2012 metų Vandens ūkio institutas yra netekęs savarankiškumo ir tapo Aleksandro Stulginskio universiteto Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto vandens tyrimų institutu.
„Mūsų institutas pasikeitė, tačiau jo darbai lieka gerai vertinami. Ne tik vilainiečiai, bet ir viso Kėdainių krašto žmonės žino, koks didelis instituto indėlis į mūsų šalies žemės ūkį. Instituto mokslininkai rūpinosi melioracijos darbais, kurių rezultatais ūkininkai naudojasi iki šiol. Vilainiuose apie 100 daktarų apsigynė disertacijas.

Mokslinis darbuotojas Valerijus Gasiūnas yra vienas iš nedaugelio mokslininkų, likusių darbuotis Vilainiuose.

Mokslinis darbuotojas Valerijus Gasiūnas yra vienas iš nedaugelio mokslininkų, likusių darbuotis Vilainiuose.

Mokslininkai rūpinosi ne tik drenažo sistemomis, bet ir užtvankų statymu bei priežiūra.
Prieš gerų trisdešimt metų buvo juokaujama, kad merginoms yra didelė garbė ištekėti už melioratorių, nes jie atlieka labai reikalingą darbą. Daugelis šiandien jau žilagalvių buvusių instituto darbuotojų kažkada į Vilainius atvyko jauni, kupini energijos ir sumanymų. Jie kūrė institutą, rūpinosi žemės gerinimu, tačiau nepamiršo ir visuomeninio gyvenimo. Gerai žinome, kad Vilainiai garsėjo ir puikiais sportiniais pasiekimais, ir aukšto lygio saviveikla. Subrendusieji tarp instituto sienų šią įstaigą prisimena su didele meile“, – sakė bemaž 20 metų Vandens ūkio institutui vadovavęs Antanas Sigitas Šileika.

Atestuotoje laboratorijoje dirbančiam kolektyvui vadovauja Lina Šmakovienė (dešinėje).

Atestuotoje laboratorijoje dirbančiam kolektyvui vadovauja Lina Šmakovienė (dešinėje).

Nors savarankiškumą Vandens institutas ir prarado, tačiau veikla bei tyrimai jame nesibaigia iki šiol. Mokslinis darbuotojas Valerijus Gasiūnas yra vienas iš nedaugelio mokslininkų, likusių darbuotis Vilainiuose. „Darbų turime labai nemažai. Kažkada rūpinomės, kaip numelioruoti laukus, dabar svarbu nepamiršti išsaugoti drenažo sistemų. Be to, rūpi apsaugoti upes ir ežerus nuo teršalų, taip pat dirbame prie renatūralizacijos, pelkių atkūrimo. Pastaruoju metu ypač akcentuojami aplinkosaugos klausimai, tad jie svarbūs ir mūsų tyrimuose“, – sakė V. Gasiūnas.
Vilainiuose liko atestuota laboratorija, kurioje atliekami įvairūs vandens, dirvožemio, mėšlo tyrimai.
Susirinkę į instituto veiklos gražią sukaktį buvę jo darbuotojai ilgai dalijosi prisiminimais apie svarbiausius darbus ir labiausiai nusipelniusius žmones, tarp kurių bene iškiliausiais – nuo 1959 iki 1991 metų buvęs direktorius Povilas Balzarevičius. Jo atminimą buvę kolegos įamžino ant namo, kuriame gyveno buvęs instituto vadovas, atidengę memorialinę lentą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.