Jei su augintiniais ruošiatės į gamtą, būkite atidūs. Žmonių ir gyvūnų sveikatai pavojų keliančios erkės jau pabudo, todėl reikia pasisaugoti. Valstybinės maisto ir vete­rinarijos tarnybos specialistai primena, kad gyvūnų apsaugai nuo erkių galima pasitelkti įvairių priemonių – nuo antiparazitinių antkaklių, užlašinamųjų tirpalų, purškalų iki specialių tablečių.

Aktyvios erkės aukų paprastai tyko ant žolės stiebelių apie 10–20 cm virš žemės paviršiaus. Jos dažniau aptinkamos tankiuose lapuočių miškų jaunuolynuose, miško proskynose, krūmuose, aukštoje žolėje. Erkės lengvai patenka ant gyvūno kailio ir, suradusios minkštą bei daug kraujagyslių turinčią vietą, įsisiurbia.

Erkės gali sutrikdyti gyvūnų sveikatą

Iš erkių platinamų ligų Lietuvoje šunims dažniausiai diagnozuojama babeziozė. Tai į maliariją panaši liga. Įsisiurbus erkei, sukėlėjas patenka į gyvūno organizmą, įsiskverbia į eritrocitus ir juos suardo. Šunims susirgus babezioze pasireiškia karščiavimas, apatija, bendras silpnumas, apetito bei svorio netekimas, galimas viduriavimas. Negydant simptomai stiprėja, gyvūnai gali nugaišti. Babeziozei jautresni jauni šunys, taip pat nusilpę gyvūnai, turintys parazitų ar paveikti kitų infekcijų. Augintiniui persirgus šia liga, imunitetas nesusidaro.

Erkių platinamomis ligomis gali sirgti avys, ožkos ir kiti galvijai, todėl nerekomenduojama jų ganyti aukštoje žolėje, pamiškėse ar brūzgynuose. (Mediakatalogas.lt nuotr.)

Kitos ligos, kuriomis erkės užkrečia šunis, – erlichiozė bei anaplazmozė. Susirgęs gyvūnas karščiuoja, neėda, yra apatiškas, gali vemti, viduriuoti, kosėti, sunkiai kvėpuoti. Dar viena liga, kurią šunims gali sukelti erkių platinamos bakterijos, yra Laimo liga. Ja užsikrėtus, gali išsivystyti sąnarių uždegimas, tuomet gyvūnas ima šlubuoti, padidėja limfmazgiai, praranda apetitą, jautriai reaguoja į prisilietimą. Ligos požymiai gali pasireikšti ir po keleto mėnesių nuo užsikrėtimo.

Katės, užsikrėtusios babezioze, netenka apetito, liesėja, joms išsivysto anemija. Kartais gali pasireikšti gelta, vėmimas, sutrikti kvėpavimas. Laimo liga katės serga nesunkiai, dažniausiai šiek tiek šlubuoja, o gydant gana greitai pasveiksta. Erlichiozė ir anaplazmozė Europoje katėms labai retai nustatomos.

Babezioze gali sirgti ir ūkiniai gyvūnai: galvijai, arkliai, kiaulės, avys, ožkos. Pastebėjus pasikeitusį gyvūno elgesį ar prastą savijautą, labai svarbu kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Kaip apsaugoti gyvūnus nuo erkių?

Visų pirma, reikia stengtis, kad augintiniai galėtų išvengti užsikrėtimo erkėmis, ir dėl to naudoti jas atbaidančias priemones. Šunų ir kačių apsaugai nuo erkių galima rinktis veterinarinius vaistus, tokius kaip antiparazitiniai antkakliai, užlašinamieji tirpalai, purškalai, specialios tabletės. Šių veterinarinių vaistų galima įsigyti veterinarijos vaistinėse ar gydyklose.

Ūkinių gyvūnų apsaugai patariama naudoti erkes atbaidančias priemones (repelentus). Taip pat rekomenduojama neganyti gyvulių pamiškėse, aukštoje žolėje, brūzgynuose, miškuose bei drėgnose vietose, ūkinių gyvūnų laikymo patalpose sistemingai kovoti su graužikais.

Gyvūnus reikia reguliariai ir kruopščiai apžiūrėti, patikrinti, ar nėra įsisiurbusių erkių, jei yra – kuo skubiau ištraukti jas pincetu, o įkandimo vietą dezinfekuoti. Jei erkės ištraukti nepavyksta ar erkės kūnas atitrūksta nuo galvos, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją. Jis specialiomis priemonėmis ištrauks erkę, apžiūrės gyvūną, o pasireiškus pirmiesiems ligos požymiams, iškart pritaikys gydymą.

Parengta pagal VMVT inf.

Panašios naujienos