Aplinkos apsaugos departamento inspektoriai primena: neskinkite, neraukite ir nenaikinkite pataisų, kuriais vis dar populiaru puošti Velykų stalą, augaviečių.

„Lietuvoje auga šešių rūšių pataisai, tik viena iš šių rūšių – patvankinis pataisiukas – įrašyta į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Pažeidus augalą ir jį sunaikinus, naujas pataisas išauga tik per 20–30 metų. Todėl pataisų žalumą ant Velykų stalo visada galima pakeisti daigintų kviečių želmenų dubenėliu ar sudaiginta velykine žole. Taip pat labai rekomenduojama rinktis invazinio augalo – šluotinio sausakrūmio, kurį daugelis žino kaip zuikiakrūmį, šakeles“, – teigia AAD Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Černevičienė.

Šluotinis sausakrūmis randamas beveik visoje šalyje. Tai – svetimžemis 1–2 m aukščio visžalis krūmas tankiomis, stačiomis, šluotą primenančiomis šakomis. Pavasarį žydi ryškiai geltonais žiedais, žalios jo šakelės tinka puokštėms.
Aplinkosaugininkai sako, kad pataisais prekiaujama tik prieš šv. Velykas – jie naudojami kaip Velykų stalo puošmena.

Todėl svarbu priminti, kad pataisus skinti, rauti ir naikinti jų augavietes draudžiama.

Neteisėtas saugomų rūšių laukinių augalų ar grybų, jų dalių rinkimas, žalojimas, naikinimas, paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių augalų ar grybų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 300 eurų.

Už saugomų rūšių laukinių augalų ar grybų augaviečių sunaikinimą numatyta administracinė atsakomybė ir gresia bauda nuo 110 iki 300 eurų.

Numatoma administracinė atsakomybė ir už bet kokios kitos rūšies pataisų skynimą ir rovimą. Asmenims gresia bauda nuo 10 iki 30 eurų.

Panašios naujienos