Ketvirtadienis, 17 balandžio, 2025
11.4 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauKėdainiuose Velykų puošmena - japoniška technika dekoruoti margučiai

Kėdainiuose Velykų puošmena – japoniška technika dekoruoti margučiai

-

Artėjant Velykoms, Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė pakvietė kėdainiečius į kūrybines dirbtuves, kuriose buvo mokoma pasigaminti netradicines Velykų dekoracijas – margučius, dekoruotus japoniška kimekomi technika.

Japoniška kimekomi technika dekoruoti margučiai.

Kas tai per technika?
Kimekomi – tai dekoravimo būdas, kai paviršius (šiuo atveju – putplasčio kiaušinis) dengiamas spalvotomis audinių skiautėmis.

Medžiagos įspraudžiamos į kiaušinio paviršiuje įrėžtas griovelius. Dekorą galima papildyti žvilgančiomis juostelėmis, karoliukais, žvyneliais – taip sukuriamas švelnus, veliūrą primenantis paviršius ir unikalus velykinis stalo papuošimas.

Technika iš Japonijos atkeliavo dar XIII amžiuje. Tuo metu tokiais būdais buvo puošiamos medinės lėlės – į medį įrėžus griovelius, jos buvo „aprengiamos“ audiniais. Šiais laikais ši technika išpopuliarėjusi visame pasaulyje, ji modernėja – kimekomi dekoruojami ne tik Velykų kiaušiniai, bet ir Kalėdų žaisliukai, suvenyrai, rankdarbiai.

Edukaciją vedė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Tvari kūryba ir grožis
Dekoruodami margučius, galime panaudoti įvairiausias namuose užsilikusias audinių atraižas ir likučius – šitaip kuriame tvaresnius papuošimus.

Kai mes rankose laikome jau sukurtus margučius, atrodo, kad jie dekoruoti labai paprastai, jie  švelnūs ir mieli, bet iš tiesų, juos „apvilkti“ medžiaga –  nemažai kruopštumo, sumanumo ir kantrybės reikalaujantis darbas.

Tačiau rezultatas atperka visas pastangas.

Iš balto – į švelnų ir margą
Dirbtuvės vyko balandžio 10 ir 12 dienomis, o jose dalyvavo nedidelės, iki 8 žmonių grupės. Nors pati edukacija gana sudėtinga, dalyviai džiaugėsi ne tik rezultatu, bet ir procesu – kūrybinė popietė tapo savotiška meditacija, kai visos mintys sutelktos tik į vieną rūpestį: kaip kuo dailiau  pasigaminti margutį.

Kūrybinių dirbtuvių dalyvės.

Praėjo beveik dvi valandos, kol baltas putplasčio kiaušinis virto originaliu, medžiagos skiautėmis padengtu margučiu. Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė kantriai, žingsnis po žingsnio aiškino, mokė, rodė ir patarė: kaip tiksliai išmatuoti ir pažymėti kiaušinio viršūnę bei apačią, kaip jį padalyti į lygias dalis, pažymėti ornamentus, įpjauti peiliuku, pasirinkti bei suderinti medžiagos skiautes. Vėliau, naudodamos medinę lazdelę, dirbtuvių dalyvės kruopščiai kaišiojo medžiagos skiautes į įpjautus tarpelius, taip po truputį dekoruodamos margutį. Dalyvės taip įsitraukė į kūrybos procesą, kad kitos suspėjo net po du margučius pasigaminti.  

Džiugu, kad dirbtuvės subūrė ne tik kėdainietes, bet ir svečius iš Jonavos. Tokie užsiėmimai ne tik ugdo kūrybiškumą, bet ir stiprina bendruomeniškumą, kviečia skirti laiko sau ir savo pomėgiams.

Dalyvių atsiliepimai

Rasa Kersnauskaitė į edukaciją atvyko iš Jonavos.

Rasa Kersnauskaitė, Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos dailės ir technologijų vyr. mokytoja:

„Į šias kūrybines dirbtuves Kėdainiuose mane pakvietė giminaitė Karolina – labai džiaugiuosi. Esu mačiusi tokių darbų, bet pati šios technikos nebuvau bandžiusi. Labai maloniai praleidau laiką. Mėgstu nerti, megzti, velti, siuvinėti – tai mano ir darbas, ir hobis, meditacija. Grįžusi į mokyklą, šios technikos pamokysiu ir savo mokinius.“

Dana Morozovienė.

Dana Morozovienė, vaikų dienos centro „Laiptai į viltį“ socialinė darbuotoja:

„Labai susidomėjau skelbimu, pamačiusi jį socialiniuose tinkluose. Ši technika man buvo negirdėta, todėl labai norėjau ją išbandyti. Išbandžiau ir labai patiko. Gal padėjo gražus, saulėtas rytas – ant mano margučio net „nutūpė“ drugelis! Spalvas derinau prie jo – dirbti sekėsi lengvai. Bandysime šia technika dekoruoti margučius mūsų centre kartu su vaikais ir jų tėveliais. Pagamintais margučiais prieš Velykas papuošime mūsų erdvę. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę tai patirti.“

Prieš Kalėdas Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje japoniška kimekomi technika buvo dekoruojami kalėdiniai žaisliukai.

(A. Raicevičienės nuotr.)

Taip pat skaitykite