Prieš Velykas vieni perkamiausių maisto produktų – kiauši­niai. Be šio velykinio simbolio, tikriausiai, neapsieina nė viena šeima. Paklausiausi – vištų kiaušiniai, bet kai kas perka putpelių, žąsų ar net stručių kiaušinius. Dėl šių produktų žmonės vyksta pas paukščių augintojus, eina į turgų ar parduotuves.

Prekybos centruose kiaušinių tikrai nestinga. Lentynose galima rasti ne tik Lietuvos, bet ir Suomijos, Latvijos ar Lenkijos augintojų produkcijos: narvuose laikomų vištų baltos ir rudos spalvos kiaušinių po 99 centus už 10 vnt. pakuotę, šiek tiek brangesnių – ant kraiko laikomų (1,99 eur) arba ekologiškai auginamų vištų kiaušinių. Pastarieji yra brangiausi – 2,49 eur už pakuotę.

„Velykoms visada nusiperku ir baltų kiaušinių, nes jie gražiau nusidažo, būna ryškesni, spalvingesni. Labai laukiu šios šventės, nes galėsime susitikti su visais saviškiais, pernai dėl epidemijos to negalėjome padaryti. Pasipuošime namus ir mėgausimės buvimu kartu“, – sakė kelias kiaušinių pakuotes parduotuvėje pirkusi Pajieslio gyventoja.

Jei vištų kiaušiniai yra pabodę, prekybos centruose galima nusipirkti putpelių kiaušinių, tiesa, jie yra gerokai mažesni. Už 12-os vnt. pakuotę tektų mokėti 1,29 arba 1,79 eur. Yra pirkti ir iš Latvijos atvežtų kiaušinių (18 vnt. už 1,99 eur.), ir lietuviškų, tiesa, jie ženkliai brangesni (2,79 eur). Ant tokių pakuočių parašyta, kad šiuos kiaušinius padėjusios putpelės buvo lesinamos pašarais be genetiškai modifikuotų produktų.

Nors putpelių kiaušiniai brangoki, kai kas jų nusiperka specialiai šventiniam stalui papuošti, mat jie yra taškuoti, net ir dažyti papildomai nereikia, o ir skonis yra kitoks.

Kadangi nemažai žmonių kiaušinius yra įpratę marginti su svogūnų lukštais, viename prekybos centre jų irgi buvo. Už 50 gr. lukštų, atvežtų iš Lenkijos, tektų mokėti 79 centus.

Dažų ir lipdukų kainos – nuo keliasdešimties centų iki kelių eurų. Panašiai kainuoja ir velykinės dekoracijos, jų parduotuvėse, kaip ir visokių šventinių saldumynų, – gausu, nors vežimu vežk.

O kas turguje?

Ūkininkų turgelyje šeštadienį nebuvo nė vieno prekiaujančio kiaušiniais, o centriniame miesto turguje jų turėjo vos pora žmonių. Viena moteris prekiavo žąsų kiaušiniais. Prašė po eurą už 1 vnt. Kitas prekeivis siūlė kaimiškų vištų kiaušinių po 2,5 euro už 10 vnt.

„Parduotuvėje irgi yra „Kaimiškų“ kiaušinių, bet mieliau perku turguje. Manau, kad nedideliame ūkyje laisvai auginami paukščiai deda sveikesnius kiaušinius. Man kažkodėl atrodo, kad paukščiams dideliuose būriuose yra didesnė tikimybė užsikrėsti parazitinėmis ar kitokiomis ligomis, tada jie gydomi antibiotikais, o tai atsiliepia kiaušinių kokybei. Na, čia mano tokia nuomonė“, – kalbėjo Eugenija.

Turguje sutikta Virga, atvirkščiai, sakė nelabai pasitikinti turgaus prekeiviais. Esą jie kiaušinius Velykoms pradeda rinkti prieš gerą mėnesį, tad jie nebūna švieži. Bet ne šventiniu laikotarpiu moteris sakė retkarčiais nusiperkanti kiaušinių turguje, ir trynys būna gerokai sodresnės spalvos, nei pirkto parduotuvėje.

Ką pataria specialistai?

• Kiaušinius pirkite tik iš oficialių prekybos vietų ar ūkininkų. Atkreipkite dėmesį, ar kiaušiniai švarūs, ar lukštai neįskilę, be deformacijų, pašalinių medžiagų ar kvapo.

• Pirkdami supakuotus kiaušinius, atkreipkite dėmesį į jų galiojimo datą – kiaušiniai tinka vartoti 28 dienas po jų padėjimo. Pirkdami neženklintų kiaušinių iš smulkiųjų ūkininkų, pasiteiraukite, kiek vištų jis laiko, ir turėkite galvoje, kad dauguma vištų deda po vieną kiaušinį kas 24–26 valandas.

• Ant šviežio kiaušinio lukšto yra natūrali apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo, todėl nupirktus kiaušinius reikėtų plauti tik prieš pat maisto gaminimą.

• Rekomenduojama kiaušinius namuose laikyti šaltai, geriausia – buitiniame šaldytuve, tačiau ne jo durelėse, o lentynoje.

• Kiaušinius reikėtų laikyti pakuotėje, su kuria jie buvo pirkti, taip bus lengviau sekti jų tinkamumo vartoti terminą. Žali kiaušiniai negali liestis su kitais maisto produktais.

• Visi virtuvės indai ir įrankiai, taip pat rankos po kontakto su žaliais kiaušiniais turi būti kruopščiai plaunamos. Kitaip galima užsikrėsti salmonelioze.

• Velykiniai margučiai, jei juos planuojama vartoti maistui, turėtų būti dažomi tik maistiniais dažais. Jokiu būdu nenaudoti tekstilei dažyti skirtų sintetinių dažiklių.

• Numargintus kiaušinius suvalgyti per 2–3 dienas, nelaikyti jų iki Atvelykio.

Titulinė nuotrauka: Vieni perka baltus ar rudus vištų kiaušinius ir juos margina įvairiausiomis priemonėmis, kiti perka putpelių kiaušinius – šių nė dažyti nereikia.