Aplankius velykines muges akys negali nepastebėti akademiškės Terezos Šidlauskienės kūrinių. Moteris Velykoms pradeda ruoštis dar ankstyvą rudenį. Akademiškė pačiai gražiausiai pavasario šventei kasmet išmargina po kelis šimtus dekoratyvinių margučių.

Velykoms T. Šidlauskienė juoduoju vašku numargina kelis šimtus margučių.

Velykoms T. Šidlauskienė juoduoju vašku numargina kelis šimtus margučių.

T. Šidlauskienės margučiai kiekvienoje mugėje nepalieka abejingų – jie neretai pavadinami tikrais meno kūriniais.
Akademiškės šeima Velykų stalui margučius margina kiaušinių lukštais, o dekoracijoms moteris jau gerą dešimtmetį priruošia begales kiaušinių, išmargintų juodu vašku.

Akademiškės margučiai – tikri meno kūriniai.

Akademiškės margučiai – tikri meno kūriniai.

Naujas būdas – per klaidą
„Tą marginimo būdą atradau visai atsitiktinai. Likimo vingiai mane iš Žemaitijos prieš daugelį metų atvedė į Akademiją, kur ilgą laiką Žemdirbystės institute dirbau laborante. Teko dirbti labai atsakingą, tikslų darbą. Matyt, tas tikslumas taip užsifiksavo galvoje, kad mintimis vis grįždavau į vaikystę, kai globėjos namuose prieš Velykas nuvaškuodavau ne mažiau šimto margučių. Pabandžiau prisiminti tą vaškavimą – puikiai pamenu, kaip pasiruošiau visus įrankius ir uždėjau išsilydyti vašką. Nežinau, kas mane sutrukdė, bet vašką tiesiog prideginau. Jau galvojau, kad reikia jį išpilti lauk, tačiau ranka savaime sustingo to nepadariusi. Pabandžiau perdegusiu vašku pamarginti išvirtus kiaušinius. Gavau visai neblogą rezultatą. Tik ilgai galvojau, kaip tiems margučiams suteikti spalvų. Bandymų buvo įvairių. Per porą metų atradau labai paprastą būdą – tuščias vietas paprasčiausiai nudažau plonu teptuku kiaušiniams dažyti paruoštais dažais“, – savo atradimą įvardijo profesionali margučių gražintoja.

Savo atrastuoju būdu kruopščioji menininkė pradėjo marginti ne tik kiaušinius, bet ir kurti paveikslus.

Savo atrastuoju būdu kruopščioji menininkė pradėjo marginti ne tik kiaušinius, bet ir kurti paveikslus.

Noriai dalija patarimus
T. Šidlauskienė noriai dalija patarimus, kaip išgražinti margučius. Akademiškė jau kuris laikas nebemargina valgymui skirtų margučių, ji savo išrastuoju būdu gražina tik dekoravimui skirtus tuščius kiaušinius. „Aš praduriu kiaušinį, baltymus ir trynius ištraukiu su specialiu siurbliuku ir tada su paruoštu vašku pradedu marginti. Geriausia dirbti šiltoje patalpoje, vaško indelį pastačius ant lėtai kaistančios elektrinės plytelės. Raštus geriausia daryti padėjus taškelį ir jį pratempiant į save. Aš paprastai raštus piešiu be išankstinio pasiruošimo – tiesiog derinu tradicinius simbolius ir bandau sudėlioti kuo įvairesnį raštą. Man labai patinka kurti raštus pačiai, nes kopijavimas nėra man patrauklus. Nuvaškuotus kiaušinius ne tik nuspalvinu, bet ir raštus užtvirtinu visą margutį nulakavusi. Taip paruošta dekoracija gali namus puošti ne vienerius metus“, – sakė T. Šidlauskienė.

Darbai keliauja į muges
Visus margučius T. Šidlauskienė pirmiausia parodo vyrui Algimantui, kuris yra pagrindinis moters kūrybos vertintojas. „Kol kas vyras tik vertina mano darbą, pats nėra bandęs nuvaškuoti nė vieno margučio. Man malonu, kad yra vaikų ir jaunimo, norinčio išmokti juodu vašku numarginti kiaušinius. Prieš Velykas mano namuose galima dažnai sutikti svečių, kurie atvyksta nusipirkti paruoštų margučių, tačiau ir patys pabando kiaušinius nuvaškuoti“, – pasakojo T. Šidlauskienė.

Juoduoju vašku T. Šidlauskienė margina ir vištos, ir žąsies, ir stručio kiaušinius.

Juoduoju vašku T. Šidlauskienė margina ir vištos, ir žąsies, ir stručio kiaušinius.

Moteris kukliai prasitarė, kad tarp jos mokinių buvo ir margučiais susižavėjusių turistų iš Pietų Korėjos, kurie ne tik fotografavo, filmavo visą marginimo procesą, bet ir patys išbandė nuvaškuoti po margutį.
Be margučių, juodu vašku T. Šidlauskienė pabandė marginti žvakes, o visai neseniai ant stiklo pradėjo kurti nuostabius paveikslus. Jos darbai atrodo tarsi pasakiški nėriniai. Tačiau jie ne vąšeliu nerti, bet nupiešti juoduoju pridegusiu vašku.
Savo kūrinius T. Šidlauskienė parduoda mugėse, dalis kaip suvenyrai iškeliauja į užsienį.SRTF