Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pateikė nerimą keliančią statistiką: šalyje vasario mėnesį darbe žuvo penki žmonės, o skaičiuojant nuo šių metų pradžios, žuvusiųjų darbe yra net aštuoni.

Klaidos atliekant įprastą darbą

„Metų pradžioje netekome iš viso net 8 gyvybių darbe ir penkių per itin trumpą laiko tarpą, – sako VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. – Jau iš pirminių įvykių aprašymų matyti, kad darbai buvo atliekami pagal įprastus nustatytus technologinius procesus. Tačiau jei jie neapgalvoti ir nėra tinkamai planuojami, tai kelia darbuotojams pavojų.“

Vasario 7 d. UAB „Energijos skirstymo operatorius“ (Vilnius) Vindeikių kaime (Skuodo r.) pastotėje keičiant atraminius izoliatorius, elektrikas priartėjo prie įtampą turinčių srovinių dalių ir buvo mirtinai traumuotas elektros srovės.

Vasario 11 d. AB „Aksa“ formavimo ceche, statant gelžbetoninę plokštę į laikino sandėliavimo vietą, greta stovinti gelžbetoninė plokštė (sverianti apie 9 tonas) atsilaisvino iš tvirtinimo elementų ir virsdama prispaudė tiltinio krano operatorių. Taip pat, kaip paaiškėjo, nukentėjusysis dirbo neblaivus. Tuo tarpu bendrovė savo svetainėje prisistato kaip ilgametę patirtį gelžbetonio konstrukcijų gamyboje turinti įmonė, kurioje įdiegta sertifikuota ISO kokybės valdymo sistema, suformuota patikima kvalifikuotų darbuotojų komanda.

Vasario 11 d. žuvo UAB „Geoinžinerija“ darbuotojas. Šios įmonės operatorius mirtinai sužalotas, kai Vilniuje, atliekant geologinio tyrinėjimo darbus, besisukantis žemės gręžimo agregato darbinis įrenginys (grąžtas) įtraukė jį tarp nejudančių mechanizmo dalių.

Vasario 24 d. UAB „Apasteel“ dažymo ceche (Tauragės r.) stumiamas transportavimo vežimėlis pasviro, nuo jo nukrito apie 200 kg sverianti metalinė sija, kuri prispaudė įmonės metalinių gaminių dažytoją. Nuo patirtų sužalojimų darbuotojas mirė.

Iš nelaimių nepasimokoma

Mėnesio pabaigoje gautas pranešimas apie darbuotojo žūtį įmonėje „Žvalguva“. Iškraunant iš vagono trąšas, 27 metų darbuotojas, įlipęs į vagoną, turėjo išvalyti trąšų likučius išbyrėjimo angų link. Iš paskutinės angos byrant trąšoms kartu pastebėta ir darbuotojo, prasmegusio į trąšas, koja. Bendradarbiai ištraukė darbuotoją, suteikė pirmąją pagalbą, tačiau atvykę medikai konstatavo mirtį.

S. Balčiūnas taip pat primena ir ankstesnes, kone kasmet įvykusias nelaimes „Žvalguvoje“. Prieš porą metų, įjungiant žirnių talpykloje sraigtinį transporterį nebuvo įsitikinta, kad visi darbuotojai išėję. Pradėjus veikti sraigtui, vasarai įsidarbinęs jaunuolis buvo įtrauktas į žirnių talpyklą. Kol įmonės darbuotojams pavyko sustabdyti įrenginį, septyniolikmetis jau buvo palaidotas gyvas po žirniais.

Toje pačioje bendrovėje dar prieš metus įvyko kitas nelaimingas atsitikimas: išvežus grūdus iš vieno sandėlio, greta esančio pilno grūdų sandėlio pertvara neišlaikė ir užgriuvo darbininką, valiusį jau tuščią sandėlį. Darbdavys visiškai neįvertino, kad menka plytų pertvara negali išlaikyti sandėliuojamų grūdų svorio, spaudimo ir gali nugriūti. „Belieka pridurti, kad darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas šioje įmonėje atlieka žinoma ir pripažinta įmonė“, – pastebi VDI atstovas.

Pasak S. Balčiūno, vasario mėnesio žūtys darbe kelia klausimus – kodėl įvyksta šie nelaimingi atsitikimai ir kaip planuojamas darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų darbas. Bei kodėl, ypač įvykus nelaimingam atsitikimui darbe, nėra padaromos atitinkamos išvados.

Valstybinės darbo inspekcijos inf.

Panašios naujienos